Vladimir Putin ilk hamlesini yaptı

Milliyet’te yer alan habere bakarak Rusya Izzet Başkanı Vladimir Putin Rusya’nın millî güvenliğinin sağlanması üzere Türkiye’ye uygulanacak hususi ekonomik önlemlerin uygulanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı. 6 antet halinde yayınlanan Kararname onaylandı ve 28 Kasım’da yürürlüğe girdi.

O şeş yön şöyle:

1.YÖN:  Rusya Federasyonu fehamet hükümeti organları, federal celal organları, domestik yönetim organları, tüzel kişiler, Rusya Federasyonu’nda kurulan Rus kuruluş ve vatandaşlar faaliyetlerine Rusya Federasyonu’nda geçici olarak şu maddelerin uygulandığını göz uğrunda bulundurmalılar:
A. Türkiye Cumhuriyeti’nde üretilen türlü gıda ürünlerinin Rusya’ya girişini dolay gören aut iktisadi operasyonlarının yasaklanması ve kısıtlanması. (Avrasya Tutum Birliği kuralları vasıtasıyla belirlenen hacimlerde hususi tasarruf üzere lüzumlu ürünler dışında).
B. Türkiye Cumhuriyeti’ne ilgilendiren kuruluşların Rusya Federasyonu topraklarında Rusya hükümeti yoluyla belirlenen listedeki değişik faaliyetleri (hizmetleri) uygulamasına yasak veya hacir.
C. Rusya Hükümeti vasıtasıyla belirlenen çizgilik dışında namevcut Hisse Senedi verenler ve aksiyon(hizmet) sipariş verenlere 1 Eş 2016’dan itibaren mesai faaliyetlerini gerçekleştirmeleri ve aksiyon (hizmet) uygulamaları amacıyla 31 Mabeyin 2015 tarihinde aksiyon verenlerle aksiyon yahut türel ilişkilerde yoksuz Türk vatandaşlarını işe ahiz yasağı.

2.ÖZELLIK: 1 Familya 2016’dan itibaren 15 Temmuz 1995 tarihli 101 numaralı “Rusya’nın uluslarası sözleşmesi” adlı federal kanuna ve 10 maddesi “Rusya ve Türkiye arasındaki 12 Mayıs 2010 günlü Acımasız ve Türk vatandaşlarının çapraz yolculuk koşulları sözleşmesine göre eğreti habitat izni olan ve Rusya’ya diplomatik temsilcilik ve konsolosluk kuruluşlarına gönderilen Türk vatandaşları ve aileleri dışındaki pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Rusya’ya vizesiz girişi durdurulacak.

3. MADDE: Rusya Dışişleri Bakanlığı’na belirli şartlarda Türkiye Cumhuriyeti’ne kararnamenin 2 maddesinde tamlanan sözleşmenin durdurulduğuna dayalı beyanat göndermesi talimatı verildi.

4. MADDE: Volta operatörleri ve acentalarının Acımasız vatandaşlarına Türkiye’ye yolculuk etmelerini civar gören ürünlerin satışlarından vazgeçmeleri.

5. HUSUS:  Moskof hükümetine:
A. 1 maddenin a ve b maddelerinde tamlanan eser ve hizmet listesinin belirlenmesi
B. 1 maddenin b maddesinde tamlanan gelişim veren ve hizmet sipariş edenlerin listesinin belirlenmesi
C. Özel iktisadi önlemlerin uygulanmayacağı Türk kuruluşları ile imzalanan eser (iş ve hizmet) çevirme kontrat listesinin belirlenmesi
D. Şunları ön gören önlemlerin alınması:

Rusya ve Türkiye arasındaki charter uçuşların yasaklanması, Türk havayolu şirketlerinin faaliyetlerinin düzenlilik amacıyla arama edilmesi, Zalim deniz limanlarında illegal gemilerin bulunmasını çelmek için deniz limanlarındaki kontrollerinde sıklaştırılması
E. Zaruret halinde boy bos tarihinde ve şartlarında değişikliklerin yapılması

6. MADDE: Bu kararname bunun resmi olarak ilan edilmesinin arkası sıra yürürlüğe giriyor ve özel soylu erki önlemler fesih edilinceye büyüklüğünde bitmeme edecek. 

Bir Cevap Yazın