Washington bu iddiayla çalkalandı!..

Sabah’tan Ragıp Soylu’nun haberine göre Obama, “Dost ülkelerin büyüklük ve hükümet başkanlarının görüşmelerini ulusal güvenliği ilişik kaçınılmaz, meşru gerekçeler olmadan dinlemeyeceğiz” demişti.

Wall Street Journal’a isminin bilinmeyen kalması gibi konuşan görevdeki ve emekli yetkililere bakarak, Obama bu açıklamanın ardından dinlenmeyecek liderler listesi oluşturdu. Listeye elan ilk dinlendiği için akse yaşanılan Almanya Başbakanı Angela Merkel eklenirken, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Cumhur Reisi Erdoğan dışarıda bırakıldı. Sonunda Erdoğan ve mümasil çevresinin dinlenmesi üzere Beyaz Zehir Saray eliyle izin bırakılmış oldu.

“DİNLEMİYORUZ” DENİLMEDİ

Konuyla ilgili Sabah’ın sorusunu yanıtlayan Beyaz Saray Ulusal Düzenlilik Konseyi sözcüsü Ned Price ısrarımıza karşın NSA’in yıldızlı Erdoğan’ı dinleyip dinlemediğini söylemekten kaçındı. Price, “Komutan Obama 2014’te beyninde zorba ayrımsız ulusal güvenlik durumu olmadıkça bacanak izzet ve hükümet başkanlarının iletişimlerini izlem etmeyeceğimizi açıklamıştı. Bu Arada çalıştığımız devlet ve hükümet başkanları onlara esas birer eş yerine alışveriş ettiğimiz üzerine güvende hissetmeliler. Bunun dışında söyleyebileceğim bir molekül yok” dedi. Ceride haberi basmadan önceki KUL Dışişleri Bakanlığı’nın günce matbuat toplantısında iddialarla ilgili bir izah eden sözcü Mark Toner ise, “Istihbarat konularıyla ilişik istimara yapamam fakat Türkiye haddinden fazla yakın tıpkısı bağlaşık. Türkiye’ye bu şekilde ahzüita yaptığımıza tanımak için tek amil yok” dedi.

WASHINGTON KARIŞTI

Netanyahu’nun MEMLUK Kurultay üyeleri ve Yahudi Amerikalı liderlerle yaptığı görüşmelerin NSA vasıtasıyla dinlendiği iddiası ise başşehir Washington’ı karıştırdı. Netanyahu’nun hele İran’la yapılan nükleer müzakereleri sabote etmek ve Kurultay üyelerini İran anlaşması aleyhine güdülemek üzere görüşmeler yaptığı biliniyor. İsrail bildirişim ağına koyulan siber implantlar yardımıyla Netanyahu’nun ofisi üstelik dinlenmeye devam edildi.

WSJ’ye konuşan çarkıt bire bir izinli, Netanyahu’nun yaptığı görüşmelerden 6 saat sonra söz konusu konuşma içeriğinin Beyaz Saray’a iletildiğini söyledi. Beyaz Zehir Saray dinleme faaliyetinin gayrikanuni olabileceğini düşündüğü üzere NSA’e bire bir fikir göndererek, “Bize ne göndereceğinize siz karar verin” demiş. İsrailli yetkililerin Amerikalılar yoluyla kendilerine verilen İran anlaşması detaylarıyla ait adına Kongre üyelerine vukuf sızdırdığı tutum ediliyor. 

Bir Cevap Yazın