Whatsapp’ın çökmesi gibi mü?..

Türkiye’birlikte meydan düzlük habere göre pop mesajlaşma uygulaması WhatsApp, herhangi birinin farklı kullanıcıların WhatsApp istemcilerini çökertmesine bozukluk olabilecek muhteşem bire bir hataya topluluk. Kapatma dağıtılana büyüklüğünde uygulamanın çökmesini durdurmanın biricik yolu kamu konuşmaları silmekten geçiyor.

Uygulamadaki bug Indrajeet Bhuyan isimli hür bire bir araştırman yoluyla bulundu. Bhuyan, tıpkı hedefe 4000 smiley ifadesi gönderilerek uygulamanın kilitlenip çökmesine bozukluk olunabileceğini keşfetti. Bu durum WhatsApp’ta özel karakter seti kullanılarak merkum 2000 kelimelik bir mesajı aldıktan sonra oluşan inkıraz hatasından faklı değil. Bu yalınlık üstelik geçtiğimiz sene Bhuyan yoluyla tayin edilmişti.

WhatsApp güzeşte sene mesajlarda cevaz verilen karakter miktarını sınırlayarak hatayı düzeltmişti. Hangi eyvah ki mesajlaşma uygulamasının arkasındaki geliştiricilerinsmiley ifadeleri amacıyla eş sınırlamaları koymayı unutmuş olması, bu açığın Indrajeet Bhuyan tarafından istismar edilmesinin önünü açmış oldu.

WhatsApp’ın Android platformu için yayınlanan son sürümünün Marshmallow, Lollipop ve Kitkat işveren cihazlarda test edildiği ve saldırıya örtüsüz olduklarının görüldüğü anlatım ediliyor.

Munzam yerine Chrome, Opera ve Firefox ile makbul WhatsApp Web sürümü birlikte savunmasız durumda.

Windows Phone ve iOS uygulamalarının ise saldırıya alın savunmasız olup olmadığı daha belirsizliğini koruyor.

Bir Cevap Yazın