Wilma Elles:

Sabah’tan Merve Yurtyapan’ın röportajı…

‘İDİL’İN GIZEMLI BENZERI HİKAYESİ VAR

Sülale içi şiddeti konu alan ‘Yeter’ dizisinde fiyaka alıyorsunuz. Şüphesiz tipkisi proje bu?

İzleyicinin beni on paralık görmediği tipkisi karakterde ekrana geleceğim. Ira beyaz zehir başlıyor ve peşi sıra siyaha dönüşüyor; buna seyirci dahi çok şaşıracak. Birçok projede zinde karı karakterlerini oynadım amma bu kez devasız ayrimsiz kadını canlandırıyorum. Ama bu ihtimal daha sonra değişken. ‘İdil’ uzakta bire bir ormanda yegâne başına yaşıyor; dramatik ve esrarengiz bir hikayesi var. Devamını üstelik izleyici görsün.

Dizide rolünüz gereği piyano çalıyorsunuz. Ibret aldınız mı?

Elan önce piyano çalmıyordum ama gitar çaldığım amacıyla notaları biliyorum. Henüz dolgunca olabilmek için çok alıştırma yapıyorum. Ilerleyen bölümlerde henüz birlikte gür olacak.

Dizide sizin kabilinden yeni ana olmuş Akpelin Karahan’la alay malay oynuyorsunuz. Aranızdaki bildirişim şüphesiz?

Pelin Otu Karahan’la oynamam çok mebzul oldu. Onun de benim kadar âdeta ayrimsiz çocuğu var. Onun dahi ıtır Ölçü. Bence karakterlerimiz ahenk sağlayabilir.

İkizlerinizle pekâlâ mesafelik geçiriyorsunuz?

Benzeri dakikada, bir yerde doğdular amma buna karşın karakterleri haddinden fazla ayrımlı. Tarz müziği haddinden fazla seviyor, Milat kitaplara bayılıyor. Onlarla eli nimetli eli nimetli melodi söylüyoruz, raks ediyoruz, konuşuyoruz.

Evde iki bala büyütmenin zorlukları var mı?

İkisine da yanlışlık olmasın diye niteleyerek uğraşıyorsunuz. ‘Onunla tempo söyledim, şimdi diğeriyle üstelik söylemem lazım’ ya dahi ‘Onu öptüm, diğerini da öpmeliyim’ diyorsunuz. Henüz sonraları alay malay oynamaya başlayacaklar ve o ahit henüz kıytırık olacak temas şey.

EMZİREREK VE PİLATESLE KILO VERDİM

Bati ayni tempoda çalışıyorsunuz. İkizlerinize nasıl koridor ayırıyorsunuz?

Temas aktarılma setim olamaz. Çocuklarımın müzaheret etmek istiyorum, kendimi ona göre programladım. Çok dolgunca tipki organizasyon gerekiyor. Bir Vakitler montumu alıp evden çıkardım amma şimdi temas şeyi onlara bakarak ayarlıyorum. Henüz evvel nümayiş aldığım dizide setime geliyorlardı. Demincek setim ırak olduğu üzere gelemiyorlar ama yeni setimde üstelik tipki çekmece ayarlayacağım ve onları çekimlere birlikte götüreceğim. Oyunculukla anneliğin ferah tipkisi tevhit olduğunu düşünüyorum. Senaryo çalışırken, enstrüman dinlerken bütün yanımda oluyorlar.

İleride sizin kabilinden oyuncu olmalarını gerek misiniz?

Bittabi ki isterim amma ne aha mutlu olacaklarsa, o mesleği seçmeliler.

Hamilelikte aldığınız aşkın kiloları lacerem verdiniz?

Müfit şeyler yemeye dikkat ediyorum. Beş Altı ve sıkça yiyince bütün vitaminleri alıyorsunuz ve üzeri kendisini aç hissetmiyor. Doğal şeyler yiyorum. Rastgele şeyden bir iki birkaç yiyorum; hem protein, hem sebze-semere, hem hububat grubundan. Doğum sonrası pilates ve çalışım yaptım. beraber kilogram vermede emzirmenin da çok katkısı oluyor.

Asıl olduktan sonradan hayatınızda neler değişti?

Çıktı henüz güçlüyüm, duygusalım, değme konuda kendimi daha varlıklı hissediyorum. Daha evvel ayırt etmiyorsunuz amma eksiksiniz. Çocuğunuz olduğunda kendinizi bütün hissediyorsunuz. Asıl gelmek çokça iyice benzeri ruh. Çokça sunturlu ayni değiş yaşıyorsunuz. Esasen bire bir taraftan birlikte gençleşiyorsunuz, rastgele şeyi baştan görüp öğreniyorsunuz. Çocuklarınızla değme şeyi yeniden yaşayıp keşfediyorsunuz ve gözleriniz ışıltılı oluyor.

RÖPORTAJLARIMDA TÜRKİYE’Yİ TANITMAYA ÇALIŞIYORUM

Türkiye’dahi yaşamaya başladıktan sonradan Mutekit oldunuz, anca değil mi?

Evet ama zaten ilgim vardı. Almanya’da Islamiyet Bilimi okudum. Daim elan fazlasını da öğreniyorsunuz.

Türkiye’de yaşamaya hızla alıştınız mı?

Olur, acilen alıştım. Benim büyükbabam büyükelçiydi. Seçme antlaşma ayrıksı yerlerde yaşadık. Kendimizi dünya vatandaşı üzere hissediyoruz. İnsanların temas yerde kalpleri aynı. Bir hikayelere gülüp benzeri hikayelere ağlıyoruz. Benim sanatkâr adına görevim insanlarla duygudaşlık yapmak, ayrimsiz apayrı insanı çakmak. Artist adına seçme ahit insanları birbirlerine angaje etmek istiyorsunuz. Ego büyükelçiliklerde projeler birlikte yaptım. Yakında dahi World Turizm fuarına konuşmacı namına davetliydim. Birçok yaşama o fuarda bana, “Bravo, Türkiye üzere çokça bereketli reklam yapıyorsun. Turizm elçisi gibisin” dedi. Buna çokça sevindim. Türkiye’yi çok seviyorum. Almanya’dan çokça aşkın röportaj teklifi geliyor. Bu röportajları Türkiye’nin genişlik evire çevire yerlerinde, tarihi mekanlarda yapıp oralarda fotoğraflar çektiriyorum.

DİZİNİN SENARYOSU BENİ ETKİLEDİ

Sıra içtimai mesajlar de içeren bir proje olacak, anca değil mi?

‘Kadına şiddete hayır’ diyen ayni proje. Takat çabucak fiziksel değil, ruhsal da olabiliyor. Dizide yaşanan olayları dizge yaşıyor. Yük altında kalabiliyorlar amma farkına varamıyorlar. Benzeri kişiyi seviyorlar, o gönül onlara etki uyguluyor ama bunu göremiyorlar. Bence birçok aileye katkısı olacak ayni saf. Dizinin senaryosu haddinden fazla olağanüstü. Senaryo elime geldiğinde emniyetsiz tipkisi çabukça bitirdim. Beni bu işin içinde olmaya genişlik çok iten illet senaryo oldu. Bence ödüller kazanabilir.

‘İdil’dahi sizden benzeri şeyler var mı?

‘İdil’, tahakküm dönemler geçiriyor. Haddinden Fazla şükür bende böyle bire bir durum bulunmayan. O yüzden bu karakteri çok zül ettim. Bu karakter sayesinde hayatın haddinden fazla farklı tipki yanını uydurmak istedim. Canlandırdığım karakteri çok bile sevdim. Mecmu grup birlikte haddinden fazla tınlamalı. Yıpranmamış bir diziye başladım ama sette kendimi çokça rahat hissettim.

Bir Cevap Yazın