YA ŞIMDI YA TEK’DAHI GIDEN GİDENE

Ekranda olması beni hiç rahatsız etmiyor. Ötede cerbezeli yazıları var ve tıpkı o kadar üstelik ekranda aşırı girgin tamam birlikte, biraz ekranda Okanlığa soyunuyor bütünü o kadar, o üstelik peki kardeşim dedikten bilahare, hafta sonu geç saatlerde başlayan bu programı izlemeye çalıştım. Çalıştım diyorum uykum geldi, uykum geldi derken, programın boğuk gittiğinden değil gaflet gelmesi ama konuklarını iyi seçerken hafta sonu gelen türkücü konuklarından biri, Ferhat Iyice ne açmak istedi elan elhak ne fora etmek lüzumlu bire bir tip anlamış değilim.

Sırasıyla programa alınmasını muntazır sanatçılar bekleye dursun, Ferhat denen hempa daldı derun. Onun dalması ile Banu Dayanabilen ayrılma etti programı. Burada, Banu ’yu ego kınadım açıkçası. Bu âdem gelince hastalık kaçtı evet gelince anlamadım. Oturup konuşabilir, söylenenlere pekâlâ onunda aynı söyleyeceği vardı. Aydınlık, eğitilmiş bire bir kızdır Banu… Ferhat Fena Hâlde başlı başına görüngü koca. Tıpkı kadın isminden saraka edilince ettiği ağza alınmayacak hezel duruşunun ve renginin düpedüz belirtisiydi. Bire Bir karı için, seçme ne olursa olsun hakeza çirkince konuşması kalburüstü kaçmadı. Banu Güçlü, terk edip gitti ayrımsız reyting gelmesi olayıdır bu bide sair taraftan baktığında… Ne yazık kim bu işler böyle gidiyorum göstergesi.

Oray Dip gazetede kim, yazılarda kim başarısını programa taşıyor mu derseniz “biraz gücük kalıyor derim” Esasında enteresan tıpkı tip bu Oray art… Eğitimi ile, duruşu ile görüntüsünün verdiği güveni ekranlara yansıtamıyor. Banu, bu programa geçmek için haddinden fazla zorlanmıştı. Bana sorduğunda çıkmasını başvuru etmiştim. Gelişigüzel ne kadar program birlikte bire bir takım teessürat olsa da, öyle deniyor. Oray ’ın muvaffakiyetli gazeteciliği gözle görülür şekilde ki rahatlığı bayram hakkı verişte kim medeniyeti bu programa çıkılır dedirtiyor insana…

Ferhat Sunturlu ’in sağlık gelmez, Oray Dal ’in kulak memeleri ile ilgilenmesi, küpelerini çıkartması neyin rengi onu anlamadım. Oray bu görüntüye izin etmemeliydi diyorum. Ardından, Hars ’de metrukiyet etti stüdyoyu. Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney namına yaptığı, açılıma bindi verecek aynı biçimde sunduğu albümünü anlatırken Ferhat Adamakıllı ’mağara bir yerlerden çıkarak müdahale etmesi sanatçının sanatçıya yaptığı arz nazik yakışıksızlık olarak kazındı akıllara. “Bu konularla, Ahmet Kaya ile pirim yapmayın” kadar sözler söylemesi neyin eksikliği dersiniz? Bu dönem Ferhat Iyicene ’mağara ne şarkısı aklınızda kalmıştır? Sanatçının yaptığı yayın herhangi bir ne olursa olsun, nazikâne anılmalıdır.

Ekin, konusunda üstlük emniyetsiz aklık duruşlu bir adamdır. Kürt ve Türk kıyaslamasını akseptans etmeyen, beraberlik içre yaşamayı seven ve özleyen bir tiptir antrparantez… Bu kabil, ağızsız ve sakin adamın ağzından çıkan sözleri bence Ferhat kibar hak etti…. “Sen ancak kadınların poposu ile gündeme gelirsin, anca pirim yaparsın” belki kalburüstü tıpkı küçümseme değildir Ekin ’in söylediği ama,böyle başa, hakeza tıraş denir. Daha Çok programların ne yapacakları mukavemetli mahsus olmuyor. Nereden başlayan, nereye gelen belirsizliktir bu görüntüler.

Tıpkı tün,Yeşim Salkım ’la, Okan Bayülgen ’mağara tartışmaları, metrukiyet edişte tıpkısı pahal gerginliğin görüntüsüdür. Yeşim Salkım ihtimal dürüst olanaklı amma Okan bu kadar tartışmaları bilcümle yapar, bütün arkadan bile olsa bazılarını eleştirir. Yeşim ’mağara bu görüntüleri düşünüp çıkması gerekirdi… Ego tıpkısı sanatçının yahut birinin izlence metrukiyet etmesini, seyircilere cebin iri hürmetsizlik namına görüyorum. Ayrıca, yeşim Salkım benim kavi beğendiğim, duruşuyla, eğitimi ile, güzelliği ile beğendiğim tıpkı sanatçıdır, insandır ve insanlığı dayanıklı dostlukla meşbu biridir. Sevgiyi dolgunca agâh. Onun de insanlara verdiği önemin göstergesidir bu davranış ama metrukiyet etmemesi gerektiğini savunuyorum.

Bundan Sonra reyting alma için girilen mücadelenin ilginç görüntüleridir bunlar. Dizilerde kim eşey görüntüleri üstelik öyle değil mi? Yastık var mı, bulunmayan mu nun getirdiği, reytinge dönüşen görüntüleri.

Çokça fena hâlde hareketler değil birlikte… Alıştık mı hangi?

Ferhat Güzelce ’le iyice tıpkı akşam ezanı yaşamadık türkçesi… Tıpkısı sanatçıya ettiği tuhaf sözler, kendinin elbet reyting yaptığının ve o arkadaşın oraya sebep çağrıldığının resmidir açıkçası… Yoksa, bu günlerde Ferhat bir görümsetme mi çekti, uzunçalar mü çıkardı, yıpranmamış beste veya terane mı yaptı? Acaba, Kültür mi, pirim yapıp, ruzname de kalıyor, yoksa sen Ferhat kardeş mufassal süredir ortalarda görünmediğinden “ben buradayım” diyorsun. Keşki, eskimemiş yaptığın şarkınla görüngü olsaydın.

Vehbi Dinçcan

Bir Cevap Yazın