Yağ acıtmak esasen haddinden fazla olağan!

Takvim’de vadi düzlük habere göre önemsizleşmek isteyenlerin ırak durduğu bazı yağlar, akilane kullanıldığında incelmeye yardımcı olabiliyor.

Uzmanlar, kilogram verdiren yağları anlatıyor…

AVOKADO: Bereket meyvesi birlikte namına tanıdık avokado, A, C, E ve B6 vitaminleri ile potasyum, lutein ve lifin gani ayrımsız kaynağıdır. Çipo, magnezyum ve folat oranı de gayet iyidir. Muzdan imdi potasyum içerir. Avokadodaki enerjinin yüzdelik 85’i yağdan gelmektedir. Ancak avokadonun içeriğinde mevcut tekli doymamış yağ asitleri hem mufassal süre tok konservatör hem bile yağ yakımını müzahir ağırlık göstermektedir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI: Kalorisi ve meşbu yağ oranı yüksektir fakat kolay sindirilebilen ılımlı zincirli yağ asitleri (MCT) içerir. 

MCT’lerin vücuttaki ayrıksı yağ çeşitlerinden bildirme büyük farkı; metabolizmayı hızlandırmalarıdır. Bunun nedeni da kendilerine has olan hazım farklılığından kaynaklanmaktadır.

Ana sütünde dahi kâin laurik ve miristik yağ asitleri, karaciğerde işlenip enerjiye çevrilir ve yağ yerine depolanmazlar.

Bu yağ asitleri metabolizmayı ateşleyici yük göstererek dolaylı namına kilo vermeye yardımcı olur.

ÇÖREK OTU- ÇÖREK OTU YAĞI: İçeriğinde bulunan Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri ile yağ yakımını destekler. Icraat, obezite ve tür 2 diyabet tedavisi gören kişilerde kurs otunun insülin direncini azalttığını ve kandaki şeker hastalığı seviyesini düşürmekte de faydalı olduğunu göstermektedir.
İnsülin direncinin kırılmasında kurum oynadığı için dolaylı kendisine kilogram vermeye de havari olmaktadır.
Salatalara, omletinize, lor peynirinize ekleyip tüketebilirsiniz.

KETEN TOHUMU: Protein, çıpa, Omega-3 ve Omega-6, tutya, magnezyum gibi mineral ve amino hamız içerir. B12 içeren yegâne bitkisel azık olma özelliği bulunur.

Yüksek oranda içerdiği E vitamini sebebiyle antioksidan ağırlık göstermektedir. Bu sayede hazım sistemini düzenleyerek ve ince müddet tokluk hissi sağlayarak kilo ita sürecini hızlandırır. Bire Bir zamanda yaş dönümü döneminde yaşanan karın bölgesi yağlanmayı yasaklayıcı gravite gösterir. Sabah kahvaltıda balınızın ortamında, nısfınnehar salatanıza, duruluk öğünde yoğurdunuza ve akşam ezanı yemeğinde çorbanızın içine ekleyebilirsiniz.

FISTIK EZMESİ: Fıstık ezmesi, içerdiği faziletli orandaki proteinin yanı sıra tekli doymamış yağ asitleri bakımından da az çok zengindir. Kalp hastalığı riskini azalttığı kabilinden yağ adına depolanma ihtimalini dahi azdır. Fıstık ezmesinin kalorisi efdal olmasına karşın kontrollü miktarda tüketildiğinde detaylı süre tokluk hissi verir. İçeriğinde bulunan protein ile adale yapımını destekler, yağ yakımını ise hızlandırır.

ÇAM FISTIĞI: çam fıstığı, A, C, D, E vitaminleri ile magnezyum, çıpa ve protein içerir. Zayıflamaya olan desteği ile yöre plana çıkan fıstık çamı, kontrollü tüketildiğinde yağ yakımına ve kilogram kaybına koruyucu olmaktadır. Yapılan çalışmalarda, içeriğinde mevcut pinelonik hamız yardımıyla tokluk hissi verip, kilo kaybı ve kontrolüne bindi olduğu kanıtlanmıştır.

Antrparantez çam fıstığını günde 1 aşındırmak kaşığı eğlenceli yerine tüketenlerin kanı ve bel çevresinde incelme olduğu gözlenmiştir.

ZEYTİNYAĞI: Zeytinyağı, yağ hamız dağılımı yerine, yüzdelik 77 oranında oranda tekli doymamış yağ asitleri içerir. İçeriğinde bulunan tekli doymamış yağ asitleri hem detaylı süre tok cirim hem de yağ yakımını destekler. Çiğ olarak tüketilir. Genişlik çokça salatalarda ve yemeklerde kullanılır.

Bir Cevap Yazın