‘Yahşi Hava’ dizisine muaheze

VÜNİDER marifetiyle yapılan yazılı açıklamada, “Üniversitemizin adını bu biçimde senaryo malzemesi özne bir diziyi finanse yazar, yayınlayan TV ’yi kınıyoruz” denildi.

VÜNİDER konuyla iligili mukayyet matbuat açıklamasında bulundu. Açıklamada, 11 Aralık 2010 dönüş yayınlanan ‘Yahşi Elektrik ’ dizisinin 22 ’nci bölümde YYÜ ’nün adı ve ambleminin kullanıldığına özen çekildi. Bunun de dizinin bazen sahnelerde saha aldığı belirtildi. VÜNİDER, söz konusu sahnelerde ‘basit ’, ‘baskısız ’ ve ‘maganda ’ profili çizen aynı seri karakterinin darülfünun diplomasını makamında duvara astırmakta olduğunu ve duvara astırılan diplomanın üstünde ise ‘T.C. Yerköy Yüzüncü Yıl Üniversitesi ’ yazıldığı, ayrıca Üniversitenin Van Gölü musavver ambleminin de burada düzlük aldığı belirtilerek şu istimara yapıldı:

“1982 yılında kurulan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Devletimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk ’nam doğumunun 100 ’üncü yılı şerefine bu adı almıştır. Böyle aynı sahnenin onun adını birlikte zedeler nitelikte olduğunu düşünüyoruz. Bu yıl 28 ’inci yapılış yılını kutlayan Üniversitemiz  ülkemizin dar efdal tedrisat kurumları ortada düz almaktadır. Üniversitemiz sayıları 13.000 ’i bulan öğrencisi, 1500 ’u bulan öğretim elemanı kadrosu ve aynı o kadar yönetsel personeliyle Ülkemizin sunu doğusunda olgun, konferans ve yetişek üretmektedir. Öğretim Üyeleri yaptıkları çalışmalarla uluslararası çapta başarılar elde etmekte, dürü üzerine ödül kazanmaktadır. Sporcularımız bölgelerini ve ülkelerini sahne ettikleri karşılaşmalarda üstün dereceler elde etmektedir. Üniversitemiz serencam yıllarda üretilen ilmî yayınlar nedeniyle ülkemizin ve dünyanın makul eğitim bilimi kurumları arasına girmiştir. Mezunlarımız hiçbir devir ‘çarpık çurpuk ’, ‘gidi ’ evet bile ‘maganda ’ kendisine nitelenemez.

ATV ’üstelik yayınlanan dizide Üniversitemizle ait yaratılan zıt imajı hiç doğruluk etmediğimizi düşünüyoruz. Yönetimi, tedris elemanları, idari kadrosu ve antrparantez öğrencileri ile birlikte Yüzüncü Sene Üniversitesi ’ni hor gören bu çeşit yayınları VÜNİDER esefle karşılamaktadır. Üniversitemizin adını bu biçimde senaryo malzemesi eden tıpkısı diziyi akçalanmış edip yayınlayan ATV ’yi kınıyoruz. Bu konuda girişimde bulunması için Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğü ’ari, Faziletkâr Öğrenim Müesses ’nu, Milli Yetişek Bakanlığı ’nı ve RTÜK ’ü göreve çağırıyoruz.”

Sebahattin Yılmaz /DHA

Bir Cevap Yazın