Yan Gazetesi Fox TV’yi yerden yere vurdu

’Zamına Koyan ’ Kırca Esasen Hüsrana Uğradı!

Bir eskimemiş sekans henüz ve bir istifham: Fox ’un kaderi midir bu.

Ara Sıra göstergeç kanalları yokuşta açılan dükkânlara analog.

Eş tıpkısı kadere sahiptirler.

Tutunamazlar bire bir nev!

Amma ısrarla direnirler, değişik yandan.

Virginia Woolf ’un çok sevdiğim o sözünü hatırlatırlar bana; “Binlerce kurşun yağıyor ama hiçbiri mecmu alnının ortasından vuramıyor insanı”.

FOX Tv ’nin durumu biraz böyle gelir bana, hem üstelik ta esasen beri.

Türkiye ’da 2007 ’den beri yayında FOX Tv. Amma bu dört sene süresince seyirci nezdinde dayanıklı tıpkısı dirlik gösteremedi ne efsus kim. Yani FOX Tv ’nin kendine ilgilendiren bir seyircisi yok. Zira hedeflediği seyirci kitlesine yönelik, onun kültür ve değerlerini ferah incelemiş ayrımsız vizyonu, aynı konsepti namevcut.

Tıpkısı KUL (Fox Entertainment Group) tv kanalı olan FOX, kendi ülkesinde olduğu büyüklüğünde muvaffakiyetli olamadı Türkiye ’da.

FOX Tv, MEMLUK ’nin yoz ve ölçülü burjuva seyircisine bakarak formatlanıp, kültürünü ve eser politikalarını bu seyircinin kültür ve değerlerine, beklentilerine bakarak ayarlamıştı. Bu gestalt Türkiye ’ye ithal edilince, değme ahit ve herhangi bir konuda olduğu gibi yabancı kaldı. Zira bu coğrafyadaki seyircinin beklentileri ve bent alanları haddinden fazla farklıydı. FOX Türkiye, ne zamanki bunu fark etti, bu seyircinin gerçekliğine yöneleceği yerde, kendi hayalinde bir peyrev yaratarak, müsteşrik aynı yaklaşımla, sıfır seyirciyi üreterek, bu seyircinin beğenilerini üstelik masa başında tesbit ederek, Türkiye ’nin sunu avami kanalını yarattı.

Ama kendi hususi seyircisini yaratamadı ayrımsız kalem. FOX Tv, kendi eser kültürüne ve politikalarına akla yatkın tıpkı izleyici avam hususunda bile daha tıpkısı rüya vermiyor bugün.

Mevcut seyircisi ise imdi cem cinsten. Program oltaları atıyor, bazen seyirci takılıyor oltalara, arada bir bile takılmıyor.. ya birlikte çok birkaç takılıyor amma, FOX takılanla yetiniyor.

Cuma Namazı akşamı yayınlanmaya başlanan Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbasçı adlı Levent Kırca prodüksiyonu da FOX ’un azla yetinmesi müstelzim eskimemiş fars dizisi. TEKMIL ’bile 2.4, DENIZ ’birlikte 2.00 reyting düzlük sıra, yaz sezonu için bu sonuçlarla hile edebilir belki amma yeni ürün döneminde metin şansı bulunmayan bence.

İzlenme raporlarının sonuçları aynı yana, FOX ’un yeni fars dizisi Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas, zanaat olarak de gradosu düşük bir yapım.

Bu geberik sezonda, tv için yazılacak konular arslan ağzındayken, herhangi bir yıpranmamış işi temizlemek ve haberi olmak zaruretinden oturup seyrettim sonuna büyüklüğünde.

Senaryonun yapısından, belen altı durumlarına ve diyaloglarına kadar, ışığından kamerasına; oyunculuğundan kurgusuna ve lokasyonuna kadar kavaf işi bire bir imal. On Paralık özenilmemiş; bittabi olsa tıpkısı starımız (Levent Kırca) var, kâfi denmiş benzeri tutum arz ediyor.

Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbasçı, bu önce bölümüyle bile Uzun Kırca ’nın Olacak O Kadar ’ını özletiyor insana; ki, Olacak O Büyüklüğünde hele serencam döneminde az çok düşüş göstermişti.

Bu güldürü dizisinin esprileri bile bir hayli bıktırıcı. Çünkü ayrımsız nükte ne hikmetse bıktırıncaya büyüklüğünde tekrarlanıyor. Kafa karakterin prostat sorunundan çevre sık sık tuvalet ihtiyacı duyması hususu, on paralık yoksa altı-yedi öğün hem görsel hem sözsel olarak tekrarlandı durdu mesela. Adamcağız tam tuvalette işini bitirip çıkarken, yine dönüp oturdu tuvalete.. bilahare bir henüz, benzeri henüz.. ve bire bir çokça defa elan.. ayrıca ayrımsız karakterin nüfuz(sızlık) sorunu bile misil kat pişirilip pişirilip sürüldü seyircinin önüne.

Hasılı, FOX Tv ’nin Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbasçı adlı eskimemiş dizisi:

Hangi fars ergin…

Ne gır gır reşit…

Ne da sekans ergin!

Olur, ne ergin diye soracak olursanız; alışılmış aynı FOX programı reşit. Yani kimliksizlik sürüp gidiyor işte.

Güreşte yenilmeye doymayan pehlivanlar gibi inatla tıpkı hat yayınına bitmeme ediyor FOX. Meğer, hedeflediği seyircinin kültür ve değerleriyle beklentilerini gerçekçi aynı ele alışla değerlendirse, FOX bile, oldukça essah ve tatminkâr benzeri yapıt politikasına ehil benzer.

Hangi hikmetse, bulunan nişane anlayışını ve politikasını değiştirmiyor tıpkı cins!

Özetle, Türkiye ’birlikte adı nazik, kendisi siftinlik aynı sınır FOX. Bu zihniyeti değiştirmezse öyle bile kalacak üzere görünüyor.

Telesiyej

 

Bir Cevap Yazın