Yanlış maaşı müjdesi!..

Malullük kapsamı genişledi. Mesai ve Içtimai Asayiş Bakanı Faruk Polat, sakatlık müjdesinin detaylarını açıkladı.

Kaza Belirleme Yönetmeliği’nde değişikliğe gidildiğini belirten Vekil Çelik, değişiklikle 40 almanak birikmiş sorunları ortadan kaldırdıklarını söyledi. Dirimsel örgen nakilleri sonrasında sakatlık hakkı getirdiklerine işaret eden Polat, “Süreğen böbrek hastalarına beşaret, zira aktarım sonrası kusur maaşları sürecek. His, akciğer, karaciğer ve çöz nakli yapılan hastalara bile kontrolsüz hata hakkı ati” dedi.

Çelik, takkadak böbrek katkısız hızı 15 ml/dk’nın altındaki diyaliz hastalarına verilen kaza hakkını, böbrek halis muhlis hızı 30 ml/dk’nın altına olanlara kadar genişlettiklerini kaydetti. Tedaviye dirençli tüberküloz hastalarına de maluliyet hakkı getirdiklerine dikkati çekici Çelik, bu kapsamda 15 bin rahatsız olduğunu dile getirdi. Çelik, kişisel bakımını yapamayacak, zorunlu ihtiyaçlarını gideremeyecek romatizmal ve nörolojik hastalara dahi hata hakkı tanındığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

ÇALIŞAMAZ GÖRÜLÜRSE

“Kat Sayı, tek tarafı felçliler, epilepsi hastaları, spastik çocuklar, içe yöneliklik kabilinden. Şeker Hastalığı hastalığından belde 3 veya elan çok komplikasyonu, orta ve encam düzeyde aza rahatsızlığı olanlara maluliyet imkanı getiriyoruz. Vehleten çok hastalığı olup çalışamaz durumda vatandaşlarımız vardı. Bu vatandaşlarımız mevzuata takıldıklarından sakatlık maaşı bağlanamıyordu. Öncesinde bu emraz tek bir tane değerlendiriliyor ve adalet ettiği halde kusur verilemiyordu. Yapılan değişiklikle hastanın umumi durumunun değerlendirilmesi sonucunda çalışamaz durumda olduğu görülürse bu kişilere malullük maaşı bağlama imkanı getiriyoruz.” 
 

TAKVİM GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın