YANLIŞSIZ Parti’den Pınar Kür’e aksülamel!..

Satır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yazar Pınar Kür’ün aynı monitör programında, “Başını kapatan kadınla Playboy’a soyunan kadın beyninde feraset namına fark görmüyorum” yönündeki sözlerini eleştirdi.

PINAR KÜR’ÜN REAKSIYON TOPLAYAN AÇIKLAMASI (VIDEOTEYP)

Kür’ün özlük tahammülsüzlüğünü bir misil daha ortaya koyduğunu dile getiren Satır, şunları söyledi:

“Hakeza ayrımsız kıyas, ağız ağıza inancı dolayısıyla örtünmüş insanlara hangi sebeple yapılırsa yapılsın, kültürümüzün, medeniyetimizin, çağcıl dünya normlarının, her kalem kutsalın kabul etmeyeceği bir hezeyandır. Başörtüsünü gericilik olarak elde etmek, cümle tıpkı basiret bunamasıdır. Cumhurbaşkanının bire bir davetine da eşi başörtülü olduğu için katılmadığını rapor eden bir vesile akseptans edilemez. Türkiye’de tıpkısı karı içre başörtülü, başı münhal fertler olduğunu, toplumumuz ayrımsız arada birbirinin tercihlerine nazikâne yaşadığı, ayrımsız kişinin inancından, düşüncesinden, giyinişinden, dilinden, etnik kimliğinden hava aşağılanmasının şaibe karşılandığını haddinden fazla ferah ferah fark edebilirdi.”

Satır, demokrasi ve ahbaplık bağlamında Türkiye’nin gelmiş olduğu noktada bu merkez düşüncelerin, ülkenin ulaştığı demokratik olgunluğa yakışmadığının altını çizdi.

“Kür’ü kınıyorum”

Kür’ün sözlerinin, demokratikleşme paketiyle yasalaşan nefret suçu kapsamına girdiğini dahi dile getiren Satır, şu ifadeleri kullandı:

“Toplumumuzda başörtülü, başı yıldızlı, eğitilmiş eğitilmemiş, şarklı mağribî Alevi Sünni kadınlarımız ortada tavanda tek alt bölüm, farklılık ve ayrışma yoktur. Bu yaşadığımız coğrafyada haddinden fazla bayındır görebiliriz. Türkiye Cumhuriyeti’nde DÜRÜST Parti iktidarıyla birlikte beraberlik hukuku kasılma edilmiştir. Kardeşlik hukukunu kasılma edecek güç de seçkin şeyden önceki kadınlardır, kadınlarımızdır. Bu noktaya gelmişken eğitimli olduğunu kanıt fail birisinin söylediği bu sözleri korkulu tıpkısı ayrımcılık kendisine görüyorum, kendisini kınıyorum. Bütün kadınlardan özür dilemeye davet ediyorum.” 

Bir Cevap Yazın