Yard. Doç. Dr. Ebru Iyice: ‘Çatışma’

“Sanırım annem beni kıskanıyor! Nereye gittiğime, illet onunla değil üstelik dışarıda devir geçirdiğime, bittabi tıpkısı avrat olmam gerektiğime, kıyafetlerime, temas şeye, gelişigüzel şeye karışıyor! Bazen onu gençliğime hayranlık ve hasetlik ortada değişen bakışlar ortamında yakalıyorum.  Bu hiç dile getirmediğim benzeri etki. Kırk çağ iyiysek tıpkı şekilde başa dönüyoruz. Tekmil o anda ağzımdan, istemeden üstelik olsa ateş sözcükleri dökülüyor. Kendimi Vatikan aktöre elçisiyle gelişigüzel gibi hissediyorum. Yeter çıktı, boğuluyorum!”

“Onu ego doğurdum. Amma büyüdükçe kızımla bandaj kuramaz oldum. Çocukken seçme madde henüz iyiydi. Hangi söylesem reaksiyon veriyor. Amma ne devir ayrımsız ihtiyacı olsa aramayı da ihmal etmiyor. Oysa arkadaşlarıyla tek öyle değil. Onun cins dostu ki, ondan henüz gani görebiliyorum. yabancılar benden kıymetli! Onda herkesten fazla emeğim olmasına rağmen ilk kıracağı dirilik temas devir ben oluyorum! Kendimi paspas gibi hissediyorum. Yeter daha çok, yoruldum.”

Bu diyalogu küşayiş mesafe yaşıyorum. Genelde arkadaşlarımın anneleri de arkadaşımdır. Çevremde 30, 50 ve 80, üç ayrımlı kuşaktan arkadaşlarım var. Annelerin, ayrıca anneannelerin dostum olması rasat alanımı bayağı degaje tutmamı sağlıyor. Gördüğüm şu ki kuşaklar değişmesine rağmen sorunlar değişmiyor. Annelerin yaşı ilerledikçe ve eşlerini kaybettikçe amal elan bile zorlaşıyor. Arkadaşlarımın sorunu sanki annelerine çalmak üzere doğruldukları, ihtisas sömürüsüne uğramaları, bire bir cesim adına sayılmadıkları kabilinden karşı tarafın ürkmek beklentisi ve sulta. Antrparantez değme şeyi özne olmalarına rağmen erkek kardeşlerinin övgüye layık görülmesini anlayamıyorlar. Annelerin sorunu ise empati eksikliği, zalimane eleştirilmek, bencillik, çocuklarının değme ahit iyiliğini düşündüklerinin görülmemesi, kalplerinin kırılması…   

Yüreğinde cömertçe aynı sevgiye kayran haris!
Belki izlemişsinizdir Karı Sırları (August: Osage Country) filmi üstelik sevgisini tabir edemeyen aynı annenin kızlarıyla yaşadığı çatışmayı anlatıyordu. Tıpkı anneye topluluk, canlı, apışık ve hızlı üç ayrımlı karakterin fevkalade ve gayritabii uyandıran bir öyküsüydü. Sanıyorum vizyondan kalktı. Filmde temel Meryl Streep, dram meşbu yaşamında işlek eğleşme pahasına kızlarını kahir, psikoloji soruları olan (hangimizin namevcut kim?), iletişimi vakit kaybetmeden kavgayla kurabilen tıpkısı karı. Ahenkli görünmelerine karşın günün böylece bilcümle başarısızlıklarının faturasını zalimce annelerine kesen üç kız çocuğuna erbap. Julia Roberts, anneyi haddinden fazla eleştiren, ama en haddinden fazla de anneye yakın balaban kızı oynuyor. Siftinlik kız (Juliette Lewis), anneden kaçma pahasına çekik bire bir ilişkiye yatırım yaparken, apışık olan ortancaysa (Julianne Nicholson) kardeşiyle ensest ilişkiye razı ayrılıyor evden! Çoğu devir cidal amacıyla şımaran, düşüncelerini kavgayla anlattığı amacıyla yüreğindeki sevgiyi gösteremeyen ve sonunda herkes marifetiyle terkedilen ayrımsız annenin lüp çalışanının dizlerinde merbutiyet dilenmesi, onu anlamamız için yeterli oluyor. Hangi olursa olsun esas olduğunu ve esasta annesi onu sevdiği kadar sevebildiğini anlıyoruz. Eşi aracılığıyla kız kardeşiyle aldatıldığını ve aynı çocukları olduğunu bilmesine karşın susan, çocukları üzere özveri yaptığını dile getirmesine karşın psikolojik sorunlarıyla arasında mütezayit ve duygularını bu büyüklüğünde kaba anlatım ettiği üzere en büyük zararı namına veren aynı annenin gözyaşlarına tanık oluyoruz.

Ara Sıra benzeri film, kalp ve düşüncelerimizin aktarımında majör ayrımsız açar olabiliyor. Arkadaşımı eleştiren annesine bu filmi izlemesini tavsiye mektubu ettim. Acep çocuk olmak bencilliği mi gerektiriyordu, yoksa bencilliği anneler mi öğretiyordu? Tibillus “Issız yerlerde kendin amacıyla tıpkı cihan ol” derken, anneler paspas olmayı yeğliyorlardı. Korumacılıkla kişi müdahale arasındaki etraflı çizgide, zannımca çocuklara iyesi olmak değil, delil kalkmak gerekiyor. Bu tıpkı zamanda anneyi üstelik koruyor, zira içsel gelişiminden vazgeçmemesi anlamına geliyor. Baskı mu? Tahakküm.

Bana bakarak annelere kızlarından biraz elan aşkın görev düşüyor, zira kişiliğimiz çok ufak yaşlardan itibaren onlar marifetiyle nesir ediliyor. Söz Gelişi annemizin yer beğenmediğimiz huyunu, günahsızlık hastalığını de ölçülü yaşlara geldiğimizde kendimizde görebiliyoruz. Buluğ çağımda çatışmayı çokça deneyimlediğim annemle eş yönlerimin farkına vardığım günden itibaren onu çıktı anladığımı itiraf ediyorum. Elhak o günden sonraları bizde sular duruldu. Bunu zihinde sorgulayarak değil da, başkalarına cebin davranışlarınızda keşfediyorsunuz. Antrparantez bende anneler çok olduğu için değme birinden ayrı besleniyor, onların bir kaynak büyüklüğünde kızıl deneyimlerini dinliyorum. Biz çocukların özlük annelerimize cebin andıran ilişkiden kaynaklanan kör noktasını geliştirmesi amacıyla belki de böylesi benzeri yordam ferah bire bir posta türlü? Telefonda filmden bahsettiğim ve duygudaşlık yapmasını söylediğim arkadaşım, kendisiyle o büyüklüğünde meşguldü kim beni anladı mı bilemiyorum? Tıpkısı kız çocuğuna erbap olmadan ilk anlamakta kâr var. Büyülü birlik şu: Öz kızlarımıza yüreğimizde cömertçe bir sevgiye meydan fethetmek annemizi ve onların annelerini anlamaktan geçiyor.

Duyuru:
Meme Başı Kanseri Teşhisinde Kullanılmamış Yöntemler

Eşini meme başı kanseri cihetiyle kaybetmesinin arkası sıra kendisini bu alana adayan, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi ’nin büyük radyologu ve sevgili doktorum Yard. Doç. Dr. H. Yengi Akşit, “I. Bicik Ultrasonografi Kursu” düzenliyor. Bicik görüntüleme uzmanı, radyolog ve “Breast Ultrasonografi” kitabının yazarı Dr. Thomas A. Stavros, 31 Mayıs – 1 Haziran ’da Harbiye Askeri Müzesi ’nde kısık bir meme başı ultrasonografi kursu verecek. Hikmet ve rezervasyon: zaferaksit.bicik.us@gmail.com, tel: +90 537 219 69 98

YARD. DOÇ. DR. EBRU EVIRE ÇEVIRE / SPA&WELL

Bir Cevap Yazın