Yard. Doç. Dr. Ebru Sunturlu: ‘Önce Ben’

Yahoo ’nun iki canlı çalışanları üzere seçme binanın önünde özel tıpkısı park ayırdığını öğrendiğinde soluğu patronunun odasında aldı. Sheryl odasında yoga yaparken bulduğu Google ’ın kurucularından Serger Brin ’e önerisini akseptans ettirdi. Ama öz ayaklarının acısını sınama etmiş olmasa iki canlı çalışanların hususi bir türe istemekten kaçındıklarını ayırt etmeyecekti. O kadar ki müteharrik kadınların sorunlarını anlattığı ve KÖLE ’da birinci olan Sınırlarını Cebren (Doğan Egmont Editörlük) kitabını dahi yazmayacaktı.

Hamilelikle maddesel ve manevi yükleri mütezayit müteharrik kadınlar amacıyla mesail lacerem çok daha öncesi başlıyor. Şayet müteharrik ve liyakatli bire bir kadınsanız işlerinize öyle gömülüyorsunuzdur ki, özel yaşamınıza ayıracak zamanınız kalmıyor.

Sherly ’e bakarak bire bir kadın iş ve ocak arasında bölünüyorsa, evet bezgindir evet de suçluluk duyuyordur. Bekarlar hafif tıpkı katar kaçıyor” korkusu duyarken, çocuğu olanlar dahi “çocuğumla yeteri büyüklüğünde ilgilenemiyorum” duygusuyla balkı ediniyorlar.

Veladet izni sonrası sorumluluğu biricik başına yüklenen avrat, fütur, ruhsal tahribat ve bölünmüş zihinle henüz çok boğuşmak zorunda hissediyor. Uykusundan, görüntüsünden yahut sağlığından feragat ederek çalışmak, çoğu yerde sonuç üstelik vermiyor. Çünkü kadınlar derinlerde yatan ve telafi edemediği özgüven eksikliğini haddinden fazla tezyifkâr yaşlarda öğreniyorlar.    

Sheryl, bu öğretilere güzel bir örnek veriyor. Aynı gün Facebook ’un yaratıcısı Zuckerberg tarafından aksiyon teklifi alır. Fakat bu, bir statüdeki tıpkı eş çalışandan daha bir iki aylık ve olanakları olan ayrımsız tekliftir. Bunu bilmesine rağmen işi kabul etmek üzere duygusal atar. Oysa eş dünyasında geçmiş teklif hiçbir antlaşma birden kabul edilmez. Çevresindeki erkeklerin uyarılarıyla fason masasına oturur.

Gündüzleri güçlüyü oynarken, geceleri özgüven boşluklarıyla uğraşan zihni ona herşeyi mahvettiğini fısıldar. Uyuyamaz. Ama işlemler zihnindeki kadar gelişmez ve Zuckerberg mütebeddil şartlardan oluşan eskimemiş aynı anlaşmayla dirimlik. Sheryl, bir kadın için bu durumu mayın mahmul aynı tarlada ökçeli ayakkabılarla geri geri yürümeye benzetiyor. Erkek egemenliği, içtimai kavait, seks rolleri, kodlar…

Kadınlar liyakatli olmayı sevilebilir olmaya feda ediyor
Kitapta benzeri dahi özeleştiri var: “kadınların kalburüstü olmayı, sevilebilir olmaya feda etmesi!” Sheryl bunu kendisi dahi deneyimlemiş. Facebook ’ta çalışmaya başladığı antlaşma tıpkı blogda elinde silah, üzerinde yalancı yazılmış benzeri görselle ve “Facebook ’un sonunu getirecek eş” yorumuyla karşılaşmış. Durumu şöyle açıklıyor:

“Ağladım. Aynı süre uykusuzluk çektim. Gelişigüzel türlü sert cevaplarla ilgili fanteziler kurdum. Ama böylecene verebileceğim sunma ongun cevabın bunları görmezden gelip, işimi yapmaya sürmek olduğuna değişmeyen verdim.”

Kodlar, roller ve ikilemler ortada otopark ararken…
Avrat atılmak cinsiyet rolleri, kodlar ya üstelik önyargılarla boğuşmak emreylemek. Bazen yerde özgürlük denizinizin ortamında yüzerken de karaya vuran özgüven dalgalarıyla mücadele etmek… İşin en dörtköşe yanı mücadale sonunda yapılar içindeki beğenilmeyen tuğlaların kendinden düşmesini bağlı olmak oluyor.

Bizler benliğimizi aut dünyaya bakarak keşfetmeye alışık büyütüldüğümüzden kendimizle olan ilişkide sorunlar yaşıyoruz. Ekseriyet “eller hangi der” sloganıyla bizci yaşamı seçerken, içtimai normları yadsıyan benci(l)lerse vahşet hastalığına tutuluyorlar. Üstelik eş kalkmak ve gördüğüm kadarıyla esas almak bunlardan dahi fazlasını içeriyor.

Asıl olan yaşadığımız hatıra temin etmek ve ona imza kovmak. Ne bizci ne birlikte yemeden içmeden ego(ci) devam etmek; “geçmiş ben” demek gerekiyor. Tıpkısı süredir yaşamımı yeniden tasarlama konusunda bindi aldığım Cosmomia Hayat Tasarımı ekibinden Arcan Okan Kuşun ’la bu felsefeyi tartışıyoruz. On ilkokul haftanın böylece Farkındalık Yolculuğu eğitimini sizlerle üstelik paylaşacağım, ama siz dahi başkalarına peki derken kendinize yarayışlı demiş olabileceğinizi sorgulayın lütfen. Kodlar, roller ve ikilemler arasında otopark ararken…

SESLI DUYURU:
21. Yüzyılda Kentsel Mesail ve Hal Önerileri
Okan Üniversitesi Çığır Yüksek Okulu – MYO, yavaş ilgi üstüne çağ işbirliğine yönelik lojistik panelin ikincisini düzenliyor. Yüksekokul müdürü  Doç. Dr. Ahmet Çakır Savaş’ın önderliğinde ve Idare ve Kombinezon Kürsü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Lütfi Sucu ile öğretim yardımcısı Sinan Bayraktar’ın moderatörlüğünde 28 Nisan’de gerçekleşecek olan panele paydaşlık ücretsiz. Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan ve Rektör Prof. Dr. Alev Kut’un açım konuşmalarıyla başlayacak olan panelde, TIRSAN Umumi Heyet Başkanı Dokunaklı Nuhoğlu, İBB / İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, DHL Küçük Asya Nahiye Bey ve Dağıtım Müdürü Necati Dağtekin ve Coca-Cola Lojistik Müdürü Nihat Bağlılık üzere değerli isimlerle kentsel lojistik ile yapılan bulunan çalışmalar, planlamalar ve çözüm önerileri tartışılacak. (0216 325 48 18 – www.okan.edu.tr)

YARD. DOÇ DR. EBRU IYICE / HÜRRIYET

Bir Cevap Yazın