Yargıtay’dan ‘Tecavüz gelini’ kararı!..

Vatan’dahi düz kayran habere Hatay ’ın İskenderun ilçesine sadık ayrımsız köyde kepçe operatörü 37 yaşındaki C.B., 2011 ’bile köyde çalışırken, ayrımsız evde bekâr bulunan o ahit 15 yaşındaki Ö.B. ’den su istedi. Mutfağa su getirmeye giden Ö.B. ’nin takiben andıran C.B., iddiaya göre kızı dudaklarından öptü. Sonraki günlerde üstelik istismarını sürdürdü. Esas N.B. ’nin haddinden fazla sık telefon görüşmesi özne kızından şüphelenmesinin peşi sıra C.B., çocuktan uzaklaştı. Yaklaşık 3 kamer sonra Ö.B., ilaç içerek intihara kalkıştı. Hastaneye kaldırılan Ö.B., otama sonrası olayla ait açıkgöz ekiplerine ifade verirken seksüel sömürme olayından da bayram edince Cumhuriyet Altını Savcılığı anket başlattı.

Adli Tababet raporu uzattı

Istismar mağduru çocukla ilgilendiren soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Altını Savcısı, tutuksuz sanık C.B. üzerine ’Çocuğun mahdut cinsî istismarı ’ suçlamasıyla 3 yıldan 8 yıla kadar dam cezası istemiyle iddianame hazırladı. İskenderun 2 ’inci Asliye Ceza Mahkemesi ’nde açılan dava, kızla ilişkin Adana Adli Tababet Kurumu ’nun ’Ruh ve eğin sağlığı bozulmuştur ’ raporu konusunda İskenderun 2 ’nci Ağır Ceza Mahkemesi ’ne gönderildi. Burada görülen sav 4 yıldır sonuçlanmadı.

Evliliğe duruşma izni Istismar davası süren Ö.B. 2012 yılında 16 yaşına girince, ailesinin başvurusuyla İskenderun 2 ’nci Ev Mahkemesi ’nden alınan izinle, yurtdışında iştirakçi yerine müteharrik ve o tarihte 34 yaşında olan C.Ç. ile evlendirildi. Tezyifkâr kızın tahminî 3 kamer evli kaldığı bir zamanda alarga akrabası olan C.Ç., iddiaya bakarak eşeysel sömürme olayından bilge olunca Ö.B. ’yi ağababa evine gönderip metrukiyet ve tazminat davası davası açtı. Kadın birlikte ayrımsız isteklerle alın ülkü açtı. Bir davayı görüşen İskenderun Ev Mahkemesi, eşini baba evine götürüp bıraktığı üzere C.Ç. ’yi bati detone buldu. Ö.B. ’ye 15 bin liralık tazminat ödenmesine karar veren duruşma, çifti boşadı, kocanın ödence isteğini ise kabul etmedi.

‘Kocanın bilmemesi imkansız ’

Türkiye Avrat Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü: ‘Kendinden 15 gözyaşı yoz biriyle evlendirilen bire bir avrat cinsî sömürme olayından sonra filhakika ikinci yol kıygın edilmiş bu olayla bile üçüncü posta mağdur edilerek skandal bire bir karara imza atılmıştır. Erkeğin 3 yıl sonra çıkıp “tensel sömürme” olayından haberim yoktu” demesi tatminkâr değil. Yargıtay müzaheret eli uzatacağına ayrımsız tekme de o vurmuş. Avrat sonsuz eden mi olacak. Kitapta yazanın dışında hakimlerimizi çıktı yaşatılanları birlikte görerek değişmeyen vermeli.’

‘Harbi ’

Avukat Davet Bati: ‘Evlilik birliği cüret ve sadakat konusunda kuruludur. Evlenmeden önceki hayatında yaşadığı bu derece eleştiri olayı paylaşmış olması gerekirdi. Yargıtay kararında haklıdır.’

Tazminat talebine ret

İtiraz konusunda dosyayı görüşen Yargıtay 2 ’nci Ülfet Dairesi, metrukiyet yönünden sunulan kararı onarken tazminatlarla ile ilişik kısmını bozdu. Evcil mahkemenin bilakis kadının tamamen kusurlu olduğuna özen calip Yargıtay 2 ’nci Ülfet Dairesi ’nin ilamında, kadının tazminat ve geçimlik taleplerinin reddi gerekirken ’kanun hükümlerinin yorumunda yanılgıya düşülerek kabulüne değişmeyen verilmesi akıllıca bulunmamıştır ’ denildi.

Ö.B. ’nin avukatları ise, Yargıtay ’ın bu kararına alın ’değişmeyen düzelti ’ talebinde bulundu. Davanın evcil mahkemede yeniden görüşülmesi katiyet kazanacak.

Bir Cevap Yazın