Yarım Baş Ağrısı tedavisinde yeni düş!

CİHAN’ın haberine bakarak MEMLUK ’birlikte yapılan tetkikat, ülkemizde gelişigüzel 4 kadından birinin sorunu olan yarım baş ağrısı ataklarında, CoQ10 takviyesi ile yüzdelik 50 ’ye vasıl azalma sağlanabildiğini ortaya koydu.  Yeditepe Üniversitesi Ispençiyari Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazilet Yeşilada, verilerin yarım baş ağrısı tedavisi üzere rüya verici olduğunu belirtti.

Türkiye ’üstelik migrenin görülme sıklığı yüzdelik 16 ’ya ulaşıyor. Bir başka deyişle yarım baş ağrısı, ülkemizde 5 milyona yakın kişinin yaşamını kısıtlıyor. Acun Sağlık Örgütü (WHO) üzere arsıulusal otoriteler, kişilerin familya, hisse senedi ve toplumsal hayatını ağır şekilde etkileyen migrenin, hastalarda geçici tıpkı iş görememe durumuna öğün açtığını kabul ediyor. “Avrupa Başağrısı Birliği”, migrenlilerin çalıştığı ortamlarda, migreni tetikleyen faktörlerin bildirme örgen indirilmesi gerektiğini dahi savunuyor.

KUL ’bile Philadelphia ’de bulunan Thomas Jefferson Üniversitesi Jefferson Sıkıntı Merkezi ’nin gerçekleştirdiği bire bir araştırma, etkisi kesin namına kanıtlanmış bire bir ilacı evet dahi tedavisi yoksuz migren ile ait, olumlu beklentilere el açtı. Migrenin neden olduğu başlangıç ağrısı amacıyla ayrımsız engelleyici tedavi olarak Coenzym Q10 ’mağara etkinliğini değerlendiren araştırmada, migren öyküsü olan 6 ’sı ayvaz 32 hastaya,  günce 150 mg’lık Coenzym Q10 desteği verilmesi sonucunda, süreci bütünler 31 hastadan 19 ’u, yani yüzdelik 61.3 ’ünde, migren esas ağrısı yaşanan çevrim sayısının yüzdelik 50’den çok azaldığı ortaya konuldu. Kafa döneminde migren atağı yaşanan sayı farkı çağ sayısı 7,34 iken, 3 ay sonra araştırmaya katılan hastaların migren atağı yaşadığı averaj aktarılma sayısının 2,95 ’e gerilediği bildiriliyor. Böylecene evvel ayın böylelikle yüzde 13,1 olan eksilme,  3 kamer böylece yüzde 55,3 ’e yükseliyor.  Başlangıçta 4,85 olan averaj yarım baş ağrısı akış sıklığı bile, emek dönemi sonu itibariyle 2,81 ’e sakıt oluyor. Değişik taraftan, yalnız Coenzym Q10 desteği ile gözlenen bu gelişmelere sadık kendisine, hiçbir yan tesir da belirleme edilmediği anlatım ediliyor.

Migreni olanların CoQ10 düzeyleri düşük

Uzmanlar, Coenzym Q10 ’in migrenin önlenmesindeki etkisinin netleşmesi üzere, “otama etkisi bulunmadığı hastalarca isimsiz ve plasebo adına adlandırılan maddeler” ile mukayeseli klinik araştırı sayısının artması gerektiğini belirtiyorlar. Jefferson Sıkıntı Merkezi ’nin araştırmasında elde edilen sonuçların Coenzym Q10 ’in migreni önleme etkisi açısından önemli ve dikkat gururlu olduğunu tamlayan Yeditepe Üniversitesi Ispençiyari Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazilet Yeşilada,  “Plasebo kontrollü icraat, artık migren önlenmesinde Coenzym Q10 ’mağara mahiyet etkinliğini sınırlamak üzere gereklidir” diyor. Sahiden, 31 sayrı ile yapılan plasebo karşılaştırmalı tıpkısı apayrı araştırı bu sonucu desteklerken, 22 yaşından balaban 1550 tutkun ile yapılan ayrımsız farklı araştırmada dahi, Coenzym Q10 düzeyi düşük olduğu belirlenen hastaların yüzdelik 33 ’üne, CoQ10 desteği verildikten sonradan, migren şikayetlerinde çökme görüldüğü belirtiliyor. Arsıulusal Sıkıntı Derneği de,  CoQ10 araştırma raporlarının haddinden fazla cesaret verici sonuçlar ortaya koyduğunu kabul ediyor.

Migren tipi başağrısı, sıklıkla sabahları ortaya çıkıyor ve aşamalı kendisine artıyor. Yetişkinlerde 4-72 saat, çocuklarda 2-48 saat beyninde sürüyor. Ağrıya çoğunlukla iştahsızlık, bulantı, fotofobi (ışıktan erinçsiz olma), fonofobi (sesten huzursuz olma), ozmofobi (kokudan tasalı olma) gibi mukavemetli çokça munzam bulgu da eşlik ediyor.  Prof. Dr. Fazilet Yeşilada ’nın verdiği bilgiye göre, üzeri eliyle üretilen doğal bire bir husus olan Coenzym Q10, hücresel enerjinin üretilmesinde balaban tekellüf oynuyor, hücrelerin yaşlanmasına hastalık olan serbest radikalleri yakalıyor ve oksidasyonu önlüyor. Yaşın ilerlemesiyle birlikte vücutta Coenzym Q10 üretimi da azalırken, organizmaya ait doku ve organ hücreleri matlup düzeyde erke üretemediğinde, giderek kamu organların işlevini kaybetmesi mübrem kuzuluk geliyor. Gıdalardan alınan günce Coenzym Q10 miktarının fakat 10 mg civarında olduğu durum edilirken, muallel artan kısmın rızık destekleri ile karşılanması öneriliyor.

Bir Cevap Yazın