Yarkadaş’tan azrail belirleme

CİHAN’dahi meydan alan habere bakarak CHP İstanbul Saylav Barış Yarkadaş, gazetecilere müteveccih baskıların yavaş yavaş arttığını belirterek “2015 yılında gazeteciler karşı 315 soruşturma küşade, gazeteciler 161 sözlü ve fiziki saldırıya maruz kalmıştır. 103 gazeteci ise sizin iktidarınız döneminde gözaltına alınmıştır. 800’ün üzerindeki gazeteci bile sizin politikalarınız yüzünden aylak bırakılmıştır zira iktidarınız bir gecede haksızcasına, hukuksuzca, kanunsuzca 19 televizyonu kapatmıştır ve 800 gazeteci sizin bu uygulamanız yüzünden şu anda evine atlatmak üstelik götürememektedir.” dedi.

Türkiye Nazik Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nun 14’üncü birleşimi açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi yönetiyor. CHP Grubunun matbuat üzerindeki anti-demokratik uygulamalara dayalı Sedir araştırması önergesinin bugün görüşülmesi önerisi DOĞRU Parti’nin oylarıyla reddedildi.

Tıpkısı istişare işleyen CHP İstanbul Saylav Barış Yarkadaş, Hitlerin yaymaca bakanı Goebbels’in kuvvet olduğu dönemde dile getirdiği “Gazeteciler tıpkı piyanonun tuşları kabilinden olmalıdır, tığ hangi tuşa basarsak o sesi çıkarmalıdır.” sözlerini aktardı.

‘800’ÜN ÜZERINDE GAZETECİ İŞSİZ’

Bu sözlerin zaman Türkiye’ye mecmu dahi uyduğunu tamlayan Yarkadaş, şöyle devam etti: “Goebbels’in ruhu AKP iktidarıyla birlikte baştan beden bulmaktadır. Gazeteci arkadaşlarımız Can Dündar ile Erdem Gül faşizmin piyanosunun tuşları olmayı reddettikleri için tutuklanmışlardır. Onlar, AKP’in Türkiye’nin başına ne belaları açtığını, Türkiye’yi hangi felaketlere sürüklemek istediğini gösterdikleri üzere tutuklanmışlardır. Duygusal Dündar ve Yiğitlik Gül, bire bir çarpış dönemlerindeki gibi, talimatla yapılan neymiş entelekt sonucu biricik nefis hücreye konulmuştur. Hücre tecrittir, abstraksiyon işkencedir, ezinç ise insanlık suçudur. Ama şuna sakıncasız olun kim yabanlık onuru işkenceyi yenecektir. Işkence işleyen, işkenceye maşa olanlar ise çağ önünde hesap verecektir. Elbet, tecrit altında olan gazeteciler hoppadak Erdem Gül ve Duygusal Dündar değildir. Tecrit yalnız 2 gazeteciyle bağlı bulunmamaktadır. AKP’nin beribenzer bir gazeteci cehennemine çevirdiği Türkiye’üstelik 32 meslektaşım çipo parmaklıklar arkasında variyet çürütmektedir. 32 gazeteci AKP politikaları yüzünden şu anda cezaevinde abstraksiyon altındadır. Cevheri Büzük, Amaç Çapan, Hatice Tütün, Faysal Bronz, Hidayet Esmer, Mehmet Baransu ve elan birçok gazeteci yazdıklarından ötürü tecrit altındadır. Gazetecilere müteveccih baskılar ise gittikçe artmaktadır. 2015 yılında gazeteciler üzerine 315 sormaca açılmış, gazeteciler 161 yavuklu ve fiziki saldırıya maruz kalmıştır. 103 gazeteci ise sizin iktidarınız döneminde gözaltına alınmıştır. 800’ün üzerindeki gazeteci da sizin politikalarınız yüzünden aylak bırakılmıştır zira iktidarınız ayrımsız gecede haksızcasına, hukuksuzca, kanunsuzca 19 televizyonu kapatmıştır ve 800 gazeteci sizin bu uygulamanız yüzünden şu anda evine savmak birlikte götürememektedir. Bu kuvvet, gazetecilerin dahi patika örgütlerinin birlikte haklarını gasbetmiştir. İktidarın medya karnesi kırıklarla doludur. 2015’te erişime engellenen kent sayısı 103.877’ye ulaşmıştır. Bunun adı çıplak sansürdür. Kudret, halkın malumat alma hakkını ortadan kaldırmakta, kamuoyunun özgürce oluşmasını engellemektedir. Bunun politik literatürdeki karşılığı diktatörlüktür. Ve bunun tıpkı özge adı dahi halkı yegâne sesliliğe mahkûm etmektir. Nüfuz, karşıt medyanın bölüt gerçekleri göstermesinden korkmaktadır.”

‘GAZETECİLER BASKILARA TEK ŞEKİLDE SORUMLULUK EĞMEYECEK’

Değişik gazetelerin manşetlerini gösteren Yarkadaş, Türkiye’nin gazetecilerinin patika onuruna erbap çıkacaklarını ve baskılara hiçbir şekilde dal eğmeyeceklerini vurguladı. “Fert Dündar’ı can attınız amma Birey Dündar, Fazilet Gül aslanlar kadar direniyor ve faşizme tasdik olmuyor.” diyen Yarkadaş, “AKP iktidarı medyanın bu kurumlu tavrını bildiği için gene birlikte rehavet yapmaya çalışıyor; kimilerini yük yaparak susturacağını düşünürken kimilerini midesinden bağlayarak lehtar medya hâline getiriyor. Ve o lehtar iletişim araçları amme bankalarından aktarılan nahak kaynaklarla iktidarın propagandasını yapıyor, hırsızlıkları, yolsuzlukları, arsızlıkları örtüyor, topluma tozpembe tıpkı acun sunuyor. Amma siz ne yaparsanız yapın dünya AKP iktidarından ibaret değil, bu dünyanın iz örgütleri var ve çığır örgütleri sizin Türkiye’yi matbuat özgürlüğü sıralamasında nereye getirdiğinizi söylüyor.” şeklinde konuştu.

“Sayın Türkeş, sizin yönettiğiniz ülkede medya özgürlüğü dünyanın 149’uncu sırasına mevrut.” diyen Yarkadaş, “180 ülkede 149’uncusunuz. Eserinizle övünebilirsiniz, bu im sizindir, çocuklarınıza, torunlarınıza ‘Biz medyayı anca bir sorumluluk altına aldık kim dünyada 149’uncu sıraya geldik.’ diyebilirsiniz. Bu tablo AKP’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın eseridir.” dedi.

Bir Cevap Yazın