‘Yaş farkı ve karakter meselesi’

ÖZELLIKLE aşkla ilgili sorulara haddinden fazla sinirlenen oyuncular var, magazincilerden hayatın anlamına dayalı sorular bekliyor olabileceklerini düşünüyorum. Aşk, hayatın anlamı değil mi evet?

Saz Şairi Atılganlık ’mağara, ‘Majör Asır ’dahi birlikte oynadığı Pelin Otu Karahan ’la aralarında benzeri veriş olup olmadığını sormuş tıpkısı muhabir. Tezvir bu şekilde. Cevap, üzerine çabuk yazılabilecek mahiyette. 40 yaşında olduğunu ve 25 yaşında biriyle amor yaşayacak kadar karaktersiz olmadığını söylemiş Güven. “Yararlı” demekle yetinmemiş ve sosyolojik tıpkısı açılım yapmış! Zat fikridir amma cümleyi “25 yaşında biriyle olmayı yeğleme etmiyorum”  ya dahi “15 yaş farka rağmen alışveriş kuranların bazılarının karaktersiz olabileceği şeklinde ayrımsız düşüncem var” dese, kimseyi incitmezdi söz gelimi…
Karı-erkek ortada büyük yaş farklılıkları bana da ibret ve hatalı dirimsel; çocuğu antrparantez torunu yaşındakilerle aksata kuranların ‘pedofili ’ olduğunu düşünecek büyüklüğünde ileri götürebilirim savımı. Ancak hanay öyle ilginç ve sürprizlerle kırcı ki; düşündüğünden utandığı da oluyor insanın. Iri konuşmayacaksın, yıldız bire bir tokat gibi patlayıverir bazı bazı insanın yüzünde.

Aralarında gözyaşı farkı olup bile çokça bahtiyar tıpkı amor ve evlilik yaşayan insanlar var, deminden karısından evet dahi sevgilisinden 15 yaş iri seçme erkeğin karaktersiz olduğunu mu söyleyeceğiz? Hangi kusur!

Seksüel, seksüel ve psikoloji uyumu kendiliğinden süfli veya şişman birinde bulabildiği üzere, ayrıksı bire bir ırktan, milletten birinde birlikte yakalayabiliyor adam. Kim hangi diyebilir. Adam koca cümleler kurmak ve bu şekilde ilgi bağışlamak çokça macerasız. vaktiyle ettiğim hep nazik cümlelerin altında noksan biriyim, adam ‘büyüdükçe ’, sınama kazandıkça başını öne eğmeyi öğreniyor. Mefkûre yaş farkı nedir ilişkide? Kesin ayrımsız cevap vermek cins değil. Ülküsel birlikteliği, benzeri yöne bakabilen, tıpkı şeye ağlayıp-gülebilen, avlu felsefeleriyle siyasi ve dini görüşleri andıran kişilerin yaşayabileceğine inanırım. Bittabi söylediğim cinsel ve ruhiyat neva eşliğinde.

Gerisi gereksiz. Gerisi dalavere.

TDK sözlüğü ‘karakter ’i şöyle tanımlıyor; “Ayırt edici ebat”… Edebiyatta ise karakter, “Tıpkı eserde ruh, özlem ve kanı yönlerinden ele alınan kimse” namına nitelendirilir. Felsefi anlamıysa, gerçekte işin özü; “Bireylerin kendi kendine hükümran olmasını, kendi kendisiyle neva içre bulunmasını, tefekkür ve hareketlerinde düzgün, kuvvetli kalabilmesini sağlayıcı özellikler bütünü”… Şair Atılganlık ’i gayet iyi anlıyorum, beyan etmek istediği bulutsuz; fakat tekrar üstelik ‘karaktersiz kimdir ’ diyerek sorulsa, 15 gözyaşı kıytırık benzeri kadınla aşk ateş parçası koca buyurmak aklıma gelmez. Amma karaktersizlik üstüne tahkiye yazabilirim.

Hatta yazayım dahi…

ELİF AKTUĞ / AKŞAM INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın