Yavru köpek Amerika yolcusu

Yıpranmamış Asır’bile düz kayran habere bakarak besin eksikliği yüzünden dolaşma güçlüğü çeken yavru, üç maaş tıpkı tedavinin ardından bakir yuvasına, kendisini sahiplenecek Amerika Mürekkep Devletleri’nde (KÖLE) aktif hayvansevere tasdik edilecek.

İçmeler Huy ve Hayvanları himaye Derneği Başkanı Semin Biter tarafından dört bölüm evvel, İçmeler Mahallesi’ndeki ormanlık alanda bulunan bala kapik için seferber olundu. Besin eksikliği zımnında yürümekte zorlanan yavru, bakıma makbuz. Bugün birlikte veterinere getirilen yavru köpeğin kontrolleri yapıldı.

VALİLİĞE BAŞVURULACAK

Açıklama yapan Derneği Başkanı Semin Biter, “Bu yavruyu, kısaca dört gün önceki ormanlık alanda kaderine ayrılma edilmiş benzeri halde bulduk. Aşındırmak ve akarsu takviyesi yapıyoruz. Önce bulduğumuzda yürüyemiyordu. Şimdiyse az buçuk yürümeye başladı. Bu yavruyu ormanlık alana terk fail kişileri tayin etmek için yekpare çalışmalara başladık. Yarında Muğla Valiliğine her an gerekli bildirimi yapacağız” dedi.

TERK ETMENİN CEZASI VAR

Hayvanları metrukiyet etmenin cezasının bulunduğunu belirten Biter, “Kanunlar öncelikle çekici hayvanların kısırlaştırılması gerektiğini emrediyor. Antrparantez doğum yaptırılacaksa, hem annenin hem dahi doğan yavruların anahtar altına alınması ve kimler tarafından sahiplendirildikleri seçim gözetiminde mukannen olmalı. Bunları yapmayanlar üzerine 600 lira yönetsel para cezası ve hayvan beslemekten men edilmesi kabil yaptırımlar bahis konusu. Bu yavruyu ormana tecezzi edenleri bulursak onlar için da bu cezaların uygulanmasını sağlayacağız” dedi.

Hayvanları marazlı olan ve kısırlaşması gereken fakat maddesel imkanı sıfır kişilere seslenen Biter, derneğe başvurduğu takdirde kendilerine apotr olacaklarını sözlerine ekledi.

TEDAVİ IÇIN 3 AYLIK SÜREÇ

Ormanda mevcut köpeğin daha taze olmasının iyileşmesinde büyük rol oynayacağını tamlayan Veteriner Doktor Behçet Aklık, “Bu köpek yeteriz tagaddi zımnında raşitik bire bir duruma. Bereketli benzeri bakımla üç taban büyüklüğünde kendine gelecektir. Tahminime göre yavru ilkokul aylık fakat olması gereken kilosu 15 iken şu anda 5 kilo civarında. Sağlamlaştırma gıdalarla besleyip ayağa kaldıracağız. Ayaklarındaki yamukluk bile sargıyla giderilecek” dedi.

AMERİKA YOLCUSU

Marmaris Hayvanları Dulda Derneği Üyesi Heyecan Öz Saygı, ‘Şanslı’ ismini koydukları yavru köpeğe, Amerika’bile yuva buldukları belirtti. Değer “Köpeğin bakımları yapıldıktan ve iyileştikten sonra Amerika’nın New York şehrinde aktif tıpkı arkadaşım köpeği sahiplenecek. Elhak mikroçip takılıp nefes testleri yapılacak. Bu sırada da köpek bakıma alınacak. Tahminî 3-4 ay sonraları köpek Amerika’ya yollanacak” dedi.

Bir Cevap Yazın