Yavuz Semerci ‘gizli medya patronu’

Basında seçkin gazeteyi gezen ancak bir soy dikiş tutturamayan, sakat çalıştığı içtima ‘bilinmeyen’ bilgilerini alıp kullanılmamış patronuna ‘şirinlik!’ özne, siyasilere öğüt verirken, gazetecilik etiğini kaçıran Habertürk yazarı Müşkül Semerci akıbet günlerde köşesinden sağa sola sallamaya başladı. İktidara, medya kuruluşlarına, bakanlara ‘haykıran’ Semerci’nin gazetecilik dışında apayrı işleri üstelik olduğu ortaya çıktı. Adeta ‘ayrımsız iletişim araçları baronu’ olma amacında emin adımlarla ilerleyici Çucu’nin ortağı olduğu şirketler ağız uçuklatıyor.

GAZETECİ MİSİN İŞADAMI MI?

İstanbul Ticaret Odası’nın sicil kayıtlarında Müşkül Semerci’nin adı birçok şirkette geçiyor. Bunlardan ilki 300 bin TL sermayesi sâdır Radyo Kolluk Bildirişim Yayımcılık ve Reklam Hizmetleri. İkincisi 750 bin TL sermayeyle 2006’üstelik kurulan Sema Yayımcılık. Üçüncüsü ise genel ağ üzerinden reklam hizmetleri yapmak üzere kurulan 50 bin TL sermayeli Sem Sayısal Yapıt Pazarlama. Semerci’ye aynı gazeteci yerine bu kadar yetmemiş olacak kim güzeşte sene 51 bin TL sermayeyle Tres Reklam ve Iletişim Araçları Planlama Şirketi’ni birlikte kurmuş.

KARIŞIK MÜNASEBAT

Gazeteport, TheLira internet siteleri olan Sem Yayımcılık’ın ortağının Mutlu Yılmaz’ın kuzeni ve Global Yatırım Holding’in sahibi ünlü borsacı Mehmet Kutman çıktığını elan önce yazmıştık. 2005’te yapılan Galataport özelleştirmesi sırasında Yurt gazetesinde fıkra yazarlığı, iktisat müdürlüğü ve nişane yönetmenliği fail Zor Çucu, o dönemde hem Galataport ihalesini İsrailli Sami Ofer’le alay malay kazanan Mehmet Kutman hem da Toygar Ciner’le ilişik bir nice haberle yazıya imza attı. Galataport ihalesi fesih edildi ve Ofer ile Kutman kârlı ayrımsız işten oldu. Kutman’ın yaptığı yayınlarla ihalenin fek edilmesine neden olan Güç Çucu’yle sebep bilinmedik paydaşlık kurduğu sorusunun cevabını bilmiyoruz. Semerci’nin önce şirketlerinden biri olan Radyo Manşet’in sakat yönetim kurulu listesinde de ilginç adlar var. Adı Esenyurt Belediye Başkanlığı döneminde yolsuzluk iddialarına karışan hassaten delik cezası düz Gürbüz Çapan. Çapan’la Semerci’nin ilişkisi vakit kaybetmeden iştirak alıp-yöneltmek üstelik değil. Semerci, Çapan’ın kanalının dahi başındaydı.

DOĞAN VE ŞAHENK’TEN RADYO ALIYOR!

Zaman köşesinden ahkam kesen Çucu’nin adlı işadamları Ferit Şahenk ve Okumuş Doğan’dan radyo satın alması dahi işin bir eksantrik boyutu. Doğan Grubu’na ilişkin Radyo Moda’dan sonradan Çucu Doğuş Holding’in NTV Spor Radyosu’nu aldı.

SEMERCİ’YE BIRKAÇ ISTIFHAM…
Gazetecilik maaşınla bu büyüklüğünde şirketi kuşkusuz kurdun?
Şirketleri kurarken işadamlarının ‘önüne yattın’ mı?
Kalıntı münasebat yumağında kalemini sattığın oldu mu?
‘Doğru gördüğünü yazan!’ tıpkısı gazeteci olduğunu argüman ettiğin üzere soruyoruz: Bir gazetecinin müşareket sahibi olması az daha medya patronuna rakip olacak şekilde büyümeye başlaması etik bilimi mi?
Bu çeşit bir gazetecilik ‘yok hükmünde’ değil mi?

SABAH INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın