YAYINCILAR TRT ’NİN YÖNTEMİNİ İZLİYOR!

TRT ’nin milyarlarca dolarlık reklam pastasının bölüşülmesini belirleyen rating ölçümünden çıkması bomba etkisi yarattı. TİAK ve AGB sisteminden memnun olmayan güçlü haddinden fazla naşir TRT ’yi mail takibe aldı. Göstergeç Yayıncıları Derneği Başkanı ve STV Umumi Müdürü Hidayet Kara, “TRT, kişi ölçümünü yapsın. Kalburüstü bir akıbet oluşursa biz dahi TRT ile alay malay ratingleri ölçebiliriz” dedi.

TRT ’YE KATILABİLİRİZ

TRT ’nin, TİAK tarafından AGB ’ye yaptırılan ve balaban skandallara hastalık olan rating takdir sisteminden ayrılmasına sektörden bindi geldi. STV Umumi Müdürü  Esmer, yayıncılar olarak konuyu inceden inceye incelediklerini belirterek şunları söyledi: “TRT, ölçümlerinde dosdoğru benzeri sonuç çıkması halinde TYD üyeleri ve reklamverenler bu işe sevinecektir. TRT özlük sistemini oluştursun. Ölçülen cümle, AGB ve daha sonraları takdir yapacak şirketin sonuçları ile tıpkı Türkiye özerkliğini yansıtırsa, STV yerine bu takdir sisteminin içre TRT ile birlikte düz alabiliriz. Liyakatli aynı sonuç oluşursa tığ da sistemden çıkıp TRT ile alay malay ratingleri ölçebiliriz.”

HENÜZ EVVEL ÇIKMALIYDI

İstanbul Üniversitesi ’nden Prof. Veysel Batmaz TRT ’nin sistemden çekilmesini “Bol olmuş. Geç birlikte kaldı. TRT bunu henüz önce yapmalıydı” dedi. TİAK Başkanı Ömer Kayalıoğlu “TRT ’nin aramıza dönmesini umuyorum” diye niteleyerek konuştu.

TRT ’nin ihtiyacı namevcut ki…

TİAK ’ın yolsuzluk yapmakla suçladığı Katmerli Hat isimli dizinin yapımcısı Mısır Yasemini Nak  TRT incizap kararına bindi verdi. Nak, “TRT ’nin rating ölçümünden çıkmasını akıllıca buldum çünkü TRT ’nin ölçülmeye ihtiyacı yok. TRT, özel sektör ile rekabet edebileceğini gösterdi ve takiben bu hâller doğdu. TRT öz ratingini rahatlıkla ölçebilir” dedi.

AGB bir kalık henüz verdi 

TRT ’nin arkası sıra TVNET bile sistemden ayrıldı. TVNET, AGB ’ye gönderilen mektupta şöyle dedi: “Kurumunuzun   sarsılan güveni ve karşı sâdır şaibeler AGB ’den çekilmemizde deli dolu oldu. TVNET, henüz inanılır aynı ölçüm sistemi kurulana kadar farklı tıpkısı haddinden fazla göstergeç kuruluşunun yaptığı kabil AGB Nielsen şirketiyle çalışmayacaktır.”

Erdinç Akkoyunlu /Star Ceride

Bir Cevap Yazın