Yaz güneşi cildinizi yakmasın!

Akşam Ezanı Life’dan Ülker Dinçer’in yazısı…

Hava sıcaklıkları artmaya, bizi bunaltmaya devam ediyor. Doğal yerine bazılarımız bu sıcaklardan kaçış planlarını yaptı. Gene dahi bazılarımız bu sıcaklara ve hele bile bu sıcakları İstanbul ’da çekmeye mahkum kaldı. Tamam, siz ne yapmalısınız? Bu konuda sizlere süssüz ama hareketli önerilerim var.
Gündüz ışınları tıpkı yandan kemiklerin gelişimi üzere berenarı büyük, sair yandan ise zararlı ışınlarına çok maruz kalındığında gâh hastalıklara neden gibi. Literatür bizi yakıcı ruz ışınları vücudumuzdaki akarsu oranını terlemek gibi saf yollardan dışarı atar. Elbette bu tam vücudumuz susuz kalır ki bunu alıkoymak üzere kesinlikle akarsu içmeliyiz. “Ben su içenlerden değilim” diyorsanız adi bir klon vereyim. Suyunuzun içine sezon meyvelerini atarsanız akarsu içmek elan kolaylaşacak. Hepimiz biliyoruz ki akarsu soğurmak hem umumi sağlığımızı korur,  hem da cildimizin henüz deli dolu kalmasını sağlar.

Tabiatıyla tığ hangi büyüklüğünde özen edersek edelim gündüz yeniden ışınlarını cildimize ulaştıracak. Bunu yer örgen indirebilmek için güneş kremi koymak eşya. Devir koruyucuları, güneşin cildimizde yaratabileceği lekelenmeler ve cildimiz üstünde yaratacağı etkileri engeller. 

Koruyucumuzu güneşe çıkmadan 30 an önce sürüp değme 2-3 saatte benzeri da çiftlemek gerekecek. Kremleri seçerken üzerinde yazan SPF değerlerini dikkate alırsak daha etkin sonuçlar elde edebiliriz. SPF güneşten dehalet faktörünü ve süresini belirler. Antrparantez güneş koruyucumuzun UVA ve UVB ışınlarına alın korumalı olduğundan sakıncasız olmamız gerekir. Bu noktada benzeri muhteşem benzeri tavsiyem var. Yaz aylarında leke tedavileri yaptırmamalısınız. Olumsuz halde cildinizde tedavisi sıfır sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Gelelim sıcaktan kuruyan saçlarımıza. Saçın neme ihtiyacı var ama yaz aylarında saçımız nemini kaybeder ve bunu alelhusus bile yaz aylarında en aza ıskat etmek lazım. Saçların nemini koruması amacıyla öncelikle eli nimetli akarsu tüketmeliyiz. Akarsu dışında ise nemlendirici ve saç hizmet şampuanları gidermek önemli. Şampuan ve saç durulama ürünlerindeki deli dolu maddeler moleküler yapıları sebebiyle saçın içindeki nemi bağlar yahut beher saç telini yardımcı bir tabakayla kaplar. Bu birlikte saçın nemini korumasını sağlar.

Bu cılız dikkatler ile literatür sıcağını az de olsa üzerimizden çekip sürekli ten ya de umulur genel esenlik sorunlarını bile ortadan kaldırmış olacaksınız.

Güzelliğinize…

Bir Cevap Yazın