Yazar Facia Ilgaz hayatını kaybetti

Hürriyet’in haberine bakarak Ilgaz üzere 18 Sülale Alım Satım günü Kocamustafapaşa Sümbül Nazik Camisi’nde gün ortası cenaze namazı kılınacak. Ilgaz’ın cenazesi, Yedikule Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Facia Ilgaz (Muhteremoğlu) 2 Ocak 1937’de Çanakkale’nin Ezine ilçesinde doğdu. Çapa Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe ve Mutat Diller Bölümü’nü mütemmim Ilgaz, İzmit’te başladığı Türki öğretmenliğini güdük tıpkı süre İstanbul’da sürdürdü. Sahibi olduğu tıpkı anaokulunda öğretmenlik ve yöneticilik özne Ilgaz, ilk soyadını haiz bire bir katalog açtı. Laf hayatına, İstanbul dergisinde yayımlanan öyküleriyle başladı.

Ilgaz, 1968’de yazar Rıfat Ilgaz’la evlenmeden evvel, Afet Muhteremoğlu adıyla yazdı. Henüz bilahare Rıfat Ilgaz’dan ayrılan Afet Ilgaz’ın Haluk ve Misyon Çırakman adlarında iki oğlu ile Defne Ilgaz adında bir kızı bulunuyor.

Kıyamet Ilgaz’ın hikaye ve yazıları İstanbul, Yücel, Varlık, Yeditepe, Türk Dili dergilerinde yayımlandı. Etraflı yıllar Milli Gazete’de köşe yazarlığı yapan Ilgaz, 2010’dan bu yana Yeniçağ gazetesinde yazıyordu.

Bir Cevap Yazın