Yazgülü Aldoğan’dan tepkilere cevap!..

Defa gazetesi yazarı Yazgülü Aldoğan, bugünkü köşesinde “Oysaki o maden işçileri martir değildir, yabani kapitalizmin, ayrık sömürü düzeninin KURBAN’ıdır.” diye yazdı.

Soma eroin faciasında hayatını kaybeden işçiler için “martir değil niyazi” diye niteleyerek şimşekleri üzerine çeken Yazgülü Aldoğan, eleştirilere zaman köşesinde karşılık verdi.

Başvekil Erdoğan’ın kaba bire bir dille eleştirdiği yazar, tepkilere “Şehitliğin hangi olduğunu ego çok gür bilirim” antetli yazısında cevap verdi.

Kendisinin bile martir kızı olduğunu rapor eden edip, yazısında “Birçok yaşıma geldim, on paralık ağzımı açıp birlikte ‘Babam niçin öldü, ben münasebet babasız büyüdüm’ demedim! Amma Soma’de yanan kömürün içre pişerek ölen işçinin sebep öldüğünü tetkik etmek hakkım. O martir oldu” dersem soramam!” ifadelerini kullandı.

Ne demişti?

Pazar sabahı günümüz münevver olamıyor: şimdi birlikte ayrımsız şehit lafı buluş ettiler kim isyan edilmesin. Onlar ne şehit hangi gazi. Kar için gitti Niyazi”
İşçilerin şehit olmadığını tekrarlayan Aldoğan’ın hedefinde hedef şaşırtmakla suçladığı hükümet ve ortaklık yetkilileri vardı:

ÜÇ KURUŞ PARAYA ÇALIŞTIRILAN BIRE BIR KURBAN

“Oysa o maden işçileri şehit değildir, yabani kapitalizmin, ayrıcalı sömürü düzeninin KURBAN’ıdır.
Taşeronlaştınlmış benzeri müessesede, hakkını hukukunu aradığı dakika kapıya konulacağını, düzenlilik koşullarının natamam, hayat koşullarının sıkıntılı olduğunu bilici, üç kuruş paraya çalıştırılan aynı kurban. Öldüğü zaman birlikte “Bu eş sebep öldü? Bu madenin kirişleri illet, uyuşturucu değil dahi ongun? Niye yaşam odası yok? Sebep maskeleri yanm saat birlikte dayanmadı? Niye karbonmonoksit ölçümleri yapılmadı” demeyelim diyerek, ‘onlar martir’ dediler. Tıvitter bile bu zihniyeti eleştiren bir yekpare yazdım diyerek 24 saattir bazılannın saldırısı altındayım. Tasavvur; ‘Şehit’ deyip bu şişman faciadaki eksiksiz sorumluluklann üzerini bloke etmek. Hangi cinsiyetim, ne yaşım, ne başım kaldı sövme etmedikleri. Soma’da iş kazası cinayetine kurban giden işçilerin haklarını aramaktan asla vazgeçmeyeceğim.”

Bir Cevap Yazın