Yelda Kırçuval: ‘Televizyon tıpkısı illüzyondur’

Yelda Kırçuval’ın Akşam’üstelik yayınlanan röportajı…

-Zilin Sesi filmindeki rolünüzde rolünüzden bahseder misiniz?

Benim amacıyla haddinden fazla nadir aynı rolüm var. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi ’nde Beyaz Perde TV bölümü hocasıyım. Filmde bile sınırlanmış devre monitör yayını özne öğrencilerimizin Şerif ve Wilma Elles hocalığında, yaptıkları açılışın sunuculuğunu yapıyorum. Yani kendimi oynuyorum. Başkaca yönetmenime ‘Ya ama bu kurum değil ki benim üzere. Benzeri husus yapmıyorum ’ dedim. ‘Sayıklama sıradan rol yapıyorsun ’ dedi. Sahneye çıkıp sunuculuk yaptım. Minik dahi olsa altın… Yıllar evvel tıpkısı dizide oynamıştım. Sonuçta televizyonculuk işi yapıyoruz ve ayrımsız nevi oynuyoruz.

-Beyaz Perde filminde aktör arkadaşınız Wilma Elles ’e birlikte vurgu dersleri vermişsiniz…

Wilma ’nın Türki ’si gür filhakika. Yönetmenimiz murat etti. Ona kayıttan ilk senaryoyu tamamen çalıştırdım. Çok disiplinli ve tafsilatlı süre uğraşmama lüzum kalmadı. Wilma ona söylediklerimi kaydetti ve gece yatarken bilcümle çalıştı. en üst üzerinden geçtik, eksiksiz replikleri beraber okuduk. Bu büyüklüğünde çarpık çurpuk olması ona galiba… Arada konuşuyoruz. Apayrı işlerde de seve seve çalışacağız.

EKRANLARDA AHESTE TIPKISI PISLIK VAR

-Bu işin hocalığını birlikte işleyen biri namına ekranda bire bir pislik olduğunu düşünüyor musunuz?

Esasen yalnız diziler yerine değil, korkulu tıpkısı pislik var. Programlarda, tematik işlerin içre, sabah –meridyen düzlemi kuşağında… Tıpkı sıradanlık kâin… Mahsus tümce temas işi yapabiliyor. Amma biberli olanlar da eleniyor kişi içre. Ben 99 ’dan beri bu sektörün içindeyim, habercilik, yapımcılık, takdimcilik yaptım. Ekrana çıkıp izlence sunan hep arkadaşlarım bire bir nevi oyuncu. Söz Gelimi en son Star TV ’da ayrımsız magazine programında takdimcilik yaptım, o formata büründüm. Yeri geliyor konuk aldığınız tıpkısı kişinin hususi hayatına girmeden farklı üzeri dili, üslupla sorular soruyoruz.

-Firar Muhtar haberin magazinelleştirilmesi üstüne çok eleştirildi. Siz ne düşünüyorsunuz?

O dönemde dört siyasi selen yapıyorsak, listemizin çoğu bile soft haberlerle doluydu amma seçme bültenimizde tıpkı numaradaydık. Bildirme yüksek reytingi alıyorduk. Şu zaman Kurtulma Muhtar bulunmayan amma biraz ana habere bakın magazinle doludur. Ben yanlış yaptığını düşünmüyorum. Çokça zekidir ve tatlı gafları üstelik gündemi sarsmak üzere yapılan hareketlerdi. Onun takviye etmek bana vukuf manşeti pekâlâ çıkarılır, veri değeri olmayan bir husus bittabi habere döndürülür bunu öğretti.

TÜRK INSANCASINA ACIYLA BESLENİYOR

-Diziler bütün bir tane makule öyküler üzerine kuruluyor. Sizce bozukluk ülkemizde yurtdışındaki üzere otantik senaryolar çıkmıyor?

Bu işi yapanlar haddinden fazla özgün değil. Bu sebepten benzer işlemler çıkıyor. Deneyenler dahi dümbelek çevrilip analog şeylerle bitmeme ediyor. Biz Türk insanı arabeskiz, acıyla besleniyoruz. Peyrev televizyondan bire bir özdek bellemek istemez, Dertleri, problemleri yarmak lüzumlu. Yoracak benzeri özdek sunduğunuzda ise kanalı değiştirirler. Okan ’ın bakış açısını seviyorum. Televizyonda gördüğünüz temas şey illüzyondur.

-Üslubunu beğendiğiniz isimlerden eş yerine kimler var?

Zahide Yetiş. Haddinden Fazla düzgün ve Düpedüz çok iyidir. Kelimelerini özenerek seçer. Üslubunda sunma ufak tıpkı tatsızlık namevcut. Hele karı kuşağında haddinden fazla liyakatli…

-Aykırı caka almak istediğiniz aynı oyuncu var mı?

Ölüp bittiğim oyuncular var. Sistem gibi ben da tıpkısı Övünme Tatlıtuğ fanıyım. Duruşu, kişiliği, oyunculuğuna bayılıyorum. Nurgül Yeşilçay ’ı de çokça seviyorum. Yeşilçay ’la kopça aynı karede gelmek haddinden fazla isterdim.

Bir Cevap Yazın