Yeni doğan bebekler!..

Önce dişsiz gülümseme, ilk dörtköşe çığlık, evvel lafız, bebeğinizi izlerken nefesinizi tutmanıza sebep olacak. Bilcümle bu gülümsemeler, çığlıklar, kelimeler bebeğinizin sizi fark ettiğinin tıpkısı belirtisidir ve anneliğin genişlik ateşli anlarından sayılır.

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren sesinizi duyduğu amacıyla içgüdüsüsel yerine sizinle bildirişim yapmak isteyecek. Önce kelimesinden önceki dahi çığlıklarıyla size ihtiyaçlarını anlatmaya çalışacak filhakika. Bildirişim kurması gecikirse aceleten telaşlanmayın, kâh bebekler bildirişim kurmanın püf noktalarını bulmakta zorlanabilir ama eninde böylecene sizin dahi yardımınızla bulur.

Sizinle iletişim kuruyor!

Ihtimal sürekli uyuyor, bezini kirletiyor ve yemek yiyor ama bunların yanında çevrim ortamında çevresindekileri algılamaya, onlarla kendisince iletişim kurmaya çalışıyor. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren etrafındaki seslerin yerini bulmayı ve sizinle göz kontağı kurmayı deneyecek; beş altı denemeden sonra de başaracaktır. Miniğiniz daha karnınızdayken duyduğu müziklerin ve seslerin doğduktan sonra farkına varabilir.

Bebeğinizin başlarda tek iletişim ara bulucu viyaklamak olacak, bunda korkulacak tek öz namevcut! Yemeden Içmeden size tıpkı şeyler anlatmaya çalışıyor. Örneğin huysuzlanarak ağlama duyarsanız acıktığını, acı atarak ağladığını duyarsanız birlikte ayrımsız ağrısı evet da sıkıntısı olduğunu anlayabilirsiniz. Çoğu devir, hangi istediğini terennüm etmek üzere kısıtlanmış olan vücut dilini dahi kullanacaktır. Uykusu geldiğini esneyerek, yüzünü ovalayarak muhtemelen etmeye çalışır, parmağınızı ağzına makul yaklaştırdığınızda ağzını açıyorsa zahmetsiz acıktığını anlayabilirsiniz.

Siz onunla pekâlâ konuşacaksınız?

Bebeğinizle iletişim dayamak için geç kalmayın. Bazıları acelesi olmadığını düşünse da siz bu hataya düşmeyin ve miniğinizle bildirişim inşa etmek için büyümesini beklemeyin. Unutmayın kim ona hayatı siz öğreteceksiniz ve hangi kadar acele başlarsanız hayatı o büyüklüğünde tez algılar. Bebekler yüzleri incelemeye bayılır amma yeryüzü aşkın 25 cm uzağa odaklanabilirler. Bu da yaklaşık dirseğinizle bileğiniz arasındaki açıklık kadardır.

Bebeğiniz elan mini minnacıkken iki cepheli iletişimin doğasını öğretmeye başlayabilirsiniz. Örneğin bebeğinizi emzirirken arada bırakırsa ‘meşbu mu benim aynı tanem?’ üzere sorular sorarak biraz duruluk verip yine sütünü içmeye devam etmesini sağlayabilirsiniz. Bu birlikte bir şey yaparken çevresinde olup bitenlere tepki vermeyi öğrenmesinde koruyucu olacaktır.

Bebeğinizin namussuz memesi varsa ona çokça bağlanmasına müsaade vermeyin. Genelde anneler bebekleri şamata yapıyorsa sessiz olması gerektiğini düşünür ve yalancı memeye başvurur. Ancak hileci memenin kurnaz zamanlarında çok sık kullanılması bebeğin ses emisyon pratikleri yapmasını zorlaştırır. Bu bile konuşmaya tevessül zamanını geciktirebilir.

SÖZCÜ GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın