Yeni Şafak yazarından sarsıcı kanıt!..

Milliyet’in haberine bakarak Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimi atmosferine girmesinden bilahare kulislerde Erdoğan sonrası kimin Başbakan olacağı tartışılmaya bitmeme ediliyor.

Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, Gül’ün Başvekâlet üzere kapıyı küşade bıraktığını, fakat Erdoğan’ın bir numara önceliğinin Gül olmadığını yazdı.

Kulis bilgilerini köşesine taşıyan ve “Ego Erdoğan’ın şimdiye kadar ki çizdiği gelecek vizyonunda bir numara önceliğinin Abdullah Gül olduğu sonucuna varmadım.” diyen Servi, “Ama bu proses Selim Parti açısından kritik bire bir proses. Öyle yalın kat süssüz ve mihnetsiz adına atlatılacağa de benzemiyor.” ifadeleri ile AKP’yi kesinleşmemiş günlerin beklediğinin sinyalini verdi. Servi ayrıca Başbakan Erdoğan’ın seçimler neticelenmeden Başvekâlet tartışmaları yapılmasından rahatsız olduğunu söyledi.

Selvi’nin yazısının ilişkin bölümü şöyle:

“Reisicumhur Gül’ün hangi yapacağı düşkünlük ediliyor.

Gül’ün, TOBB’un iftarında,’ Bundan Sonra üstelik milletime bakım etmeye bitmeme edeceğim’ sözü kulislerde siyasete engelsiz bap adına değerlendiriliyor. Cumhur Reisi, Kütahya gezisinde, bugünkü şartlarda gelecekle ait siyasa planının olmadığını söylemişti.

O günkü şartlarda ne vardı? Başbakan Erdoğan,’Koşan,terleyen Cumhurbaşkanı’ profili ortaya koymuştu. Başbakan’ın birlikte kendisiyle düzenli olması gerektiğinin altını çizmişti. ‘Tüm yetkilerimi kullanırım’ demişti. Cumhur Reisi Gül bu açıklamayı 18 Nisan 2014 tarihinde yapmıştı.

Bir periyot sonradan Köşk namına gazetecileri arayan nesep, ‘Bu günkü şartlar’ ın altını çizmişti.

Görünen o kim, ‘Bugünkü şartlarda’ ve Cumhur Reisi’nın pozisyonunda tıpkı fark bahis konusu. Gül’ün, TOBB’un bu garip organizasyonlarında ve veda ziyaretleri sırasında siyasete ayn kırpan mesajlar vermeyi sürdürmesi bekleniyor.

Dikkatle strateji etmekte kazanım var.

Ego Erdoğan’ın şimdiye kadar kim çizdiği gelecek vizyonunda birinci önceliğinin Abdullah Gül olduğu sonucuna varmadım.

Amma bu proses DÜRÜST Parti açısından kritik tıpkısı süreç. Anca yalınç macerasız ve meşakkatsiz yerine atlatılacağa birlikte benzemiyor.

Erdoğan cumhur reisi seçildikten sonra natürel yerine, Gül partinin başına geçecek mi, kim Başbakan olacak sorularının cevabı aranacak. Gül’ün kararı büyüklüğünde Erdoğan’ın kimi seçeceği da önem taşıyacak. Fakat Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimi neticelendirilmeden, Başbakan kim olacak tartışmasının açılmasından huzursuz.”

Bir Cevap Yazın