Yeni temel olanlara öneriler

1) Tür olduğu büyüklüğünde ailenizden, arkadaşlarınızdan bindi almaya bakın. Ve zinhar arkalama almaktan utanmayın. Yanı başınızda benzeri süt kuzusu varken yeryüzü çarpık çurpuk şeyleri fayrap etmek bile vaktinizi alacaktır. Bu yüzden temas cins yardıma kategorik olacaksınız.

2) Kendinizi eve kapatmayın, bazen dışarı çıkın. Sizin kadar yıpranmamış annelerle ülfet etmek ve onlardan tavsiyeler almak sizi rahatlatacaktır.

3) Anneliğe ve bebeğinizin ihtiyaçlarına kıymet atfetmek önceki zamanlarda az buçuk yumruk gelebilir, bari ehlîleşmek için kendinize ahit tanıyın.

4) Misafirliğe katılmak isteyenlere akıllıca değilseniz müfit demesini bilin. Ya da ziyarete gelenlere harıldamak yerine onlar size bakım etsin. Kendinizi haddinden fazla yormamaya çalışın.

5) Bebeğinizle evinizde fena hâlde saatler geçirmeye bakın. Altı cılız, karnı tokken genişlik sakin olduğu zamanlardır. Onun bu anlarının tadını çıkarın ve kucağınıza alıp şefkatinizi gösterin. Bu, ona olduğu büyüklüğünde size bile çokça bereketli gelecektir.

6) Bebeğiniz uyuduğunda siz de uyuyun. Belki söylemesi biraz yumruk ama denemekten ne kazanç? On zaman bile uyusanız kendinizi henüz bereketli hissedeceksiniz.

İletişimin ipuçları

Yakın bağlantı çağ

Bebeğinizi kucağınıza alın ve yüzünüze yaklaştırın. Birbirinizin gözlerinin içine çalmak onu heyecanlandıracaktır.

Masaj yapıp okşayın

Altını değişirken ya de banyo yaptırırken ovuşturma yapın, onu sevip okşayın. Bu şekilde aranızdaki ilgi güçlenir ve ovma sebebiyle şen tıpkı dalgı çeker.

Teni teninize değsin

Bebeğinizi yanı başınıza yatırarak ona sokulun. Kokunuzu, sıcaklığınızı ve ruh atışınızı hisseden bebeğiniz bu şekilde kendini güvende hissedecektir.

Onunla konuşun

O zaman yaptıklarınızı kısaca miniğinize anlatın. Bunu yaparken saçma tıpkısı şey yaptığınızı düşünmeyin. Tersine konuşmanız onu rahatlatacak ve kavrama becerisinin gelişmesini sağlayacak.

Şarkılar söyleyin

Karga kabil sesiniz olsa bile tek problem değil. Başkalarına söylemediğiniz sürece ülkü namevcut. O sizin sesinize değme şekilde hayran.

Oyunlar oynayın

Rastgele ant baziçe yutturmak amacıyla ona ara ayırın. Altını değiştirirken, cağ yaptırırken mütenevvi minik oyunlar uydurun, tınlamalı vakitler geçirin.

Birlikte dans edin

Açın müziğin sesini, alın bebeğinizi kucağınıza, başlayın dansa. Emin olun onun bile çokça hoşuna gidecek, annesiyle andıran olmaktan büyük tıpkı mutluluk duyacak.

Kitap okuyun

Anlasın anlamasın ona seçkin devir bir iki de olsa biraz betik okuyun, resimler gösterin. Bu şekilde algılama gücü gelişecek ve aranızdaki bağlam git gide kuvvetlenecek.

Bir Cevap Yazın