Yenidoğan sünneti yaygınlaşıyor!

İHA’nın haberine bakarak yenidoğan bebeklere yapılan erken sünnet müdahalesi gelecekte oluşabilecek travmalara engel oluyor.

Türkiye ’birlikte ayvaz çocuklarına geçerli ameliyat olan sünnet, artık yenidoğan bebeklere uygulanıyor. Bebeğin doğumunu izleme fail 24-48 saat içre yapılan yenidoğan sünneti, duruma bakarak ilk aynı aya kadar uygulanabilir. Elden 15-20 dakika süren bu aplikasyon çocuğu gittikçe yaşayabileceği beklenen sünnet travmasından koruduğu kabil yenidoğan ve benzin çocukluğu dönemine ilgili üriner hep enfeksiyonlarının görülme sıklığını 10 itmam azaltıyor.

Türkiye ’de etraflı yıllardır yenidoğan sünneti işleyen Bala Cerrahisi Uzmanı Cerrah Doktor Çokluk Kara yenidoğan sünneti üstüne zül edilen sorulara karşılık verdi.

Esmer, annenin hastanede olduğu önceki 48 saat içinde bebeğin sünnet olmasının hem bakım hem birlikte izleme açısından başvuru edildiğine ilgi çekerek, “Doğumdan bilahare ilk 24 saat izleme ettiğimiz çağa, ahir 24 saat ortamında rahatlıkla sünnete alınabilir. Sadece 15-20 an süren sünnet işlemi sonrası ana ile alay malay doğrusu 4 saat daha hastanede kalacağı amacıyla, önce bakımı buradaki hemşireler marifetiyle yapılacaktır. Ilk iki bölüm sünnet yapılmaması yerinde önce tıpkısı kamer, zaman zaman 40 güne kadar esasen yenidoğan sünneti yapabilir” dedi. Karaca, “Bundan 10 sene ilk biz ailelere ‘yenidoğan sünneti düşünücü müsünüz? ’ diye niteleyerek sorarken, deminden aileler doğum yaklaştıkça bu konuyu araştırmaya ve bizimle bağlantıya geçmeye başladı” şeklinde konuştu.

“YENİDOĞAN SÜNNETİ AZ ÇOK KOLAY BENZERI İŞLEMDİR”

Yenidoğan bebeklere uygulanan işlemin oldukça yalın kat ve bayaği ayrımsız prosedür olduğuna aksan işleyen Dr. Yağız, “Yenidoğan sünneti oldukça kolay bir işlemdir. Hususi aynı beceri ile yapılan uygulama hem hızlı tamamlanır, hem birlikte yenidoğan bebeğin ızdırap iyileşmesi hızlı olduğun niteliksiz ve beğenilen iyileşir. Lokal duyum yitimi ile, süt kuzusu narkoz almadan yani uyutulmadan yapıldığı üzere tıpkısı riziko elan ortadan kalkmış peki” diyerek, ailelerin narkoz ile ilgili gereksiz bulut duymasına ister olmadığını vurguladı. Dr. Toplama Kara “Sünnet derisinin damarsal yapısı yıpranmamış gelişmekte olduğundan, sünnet işlemi sırasında nezif kontrolü yalinç, işlem sonrası kanama riski haddinden fazla peki. Hem çağa, hem de temel tevellüt sonrası düzelme sürecinde hangi olduğunu de anlamadan sünnet derisi iyileşmiş gerçekleşir” diye niteleyerek konuştu.

OPERASYON SIRASINDA BEBEĞİN DINSIZ ACIR MI?

Cerrahi Müdahale sonrası iyilik süresinin az çok çabuk olduğunu belirten Kara, “Yenidoğan sünneti sırasında bebekler bile ağrı duyar fakat bunu göğüslemek için işlemden kem saat geçmiş penisin çevresine metal faal aynı krem sürülür, ayrıca sünnet işlemi sırasında bile çok beribenzer tıpkısı enjeksiyon yardımı ile lokal anestetik bap yeniden erkeklik organı çevresine enjekte edilir. Ağrı ortadan umum anlamıyla kalkana kadar muhtemel ve sünnete geçilir. Batın iyileşmesi ile alay malay, bazı bazı ondan birlikte henüz acul bire bir düzelme yaşanır” dedi.

“SÜNNET SONRASI BEBEK ZEKER ZEKER EMZİRİLMELİ”

Sünnet sonrası çoğunlukla analjezik da vermeye lazım duymadıklarını tamlayan Dr. Çokluk Yağız “Sünnet sonrası anneden istediğimiz özel bir tane öz, bebeği sıkça emzirmesidir. Bu konuda aldığımız geri dönüşler, bebeğin çok ağlamadığı, mızmızlanmaya başladığı antlaşma üstelik emzirilerek bu durumun kolaylık üstesinden gelindiği şeklinde. Emen bebeğin gevşemesi, rahatlaması, can yerine birlikte doyması, dert hissini gidermede etken oluyor” ifadelerini kullandı.

“YENİDOĞAN SÜNNETİ SONRASI EVDE BAKIM KOLAYDIR”

Çocuklarda sünnet sonrası yaşanan sıkıntıların bebeklerde yaşanmadığına ilgi çekici Dr. Cem Yağız “Yenidoğan sünneti sonrası pipinin çevresini saydam ayrımsız pansuman materyali ile sararız. Bu pansuman materyali çağa çişini yaptıkça bezinin içine kendiliğinden düşecektir. çıktı hemen bebeğin seçkin alt değiştirmesinde antiseptik olarak vereceğimiz merhemi laden işi kalacaktır. Bunun dışında rutin yerine antibiyotik kullanılmaz. Bebeğin bezlenecek olması genelde anneleri korkutur ancak yenidoğan sünnetinde bu bire bir avantajdır ve alışılagelen şekilde bezlenmeye devam edilmesini isteriz. İki ahit sonra çıktı çağa, alışılagelen şartlardaki banyosunu yapabilecek hale gelirşeklinde konuştu. 

Bir Cevap Yazın