Yerevan’da Hrant Dink konseri

Hrant Dink Oratoryosu ’nun prömiyeri Yerevan ’da

Konserin evvel yarısında, Taşkan’ın Ermenice eserleri Türk müzi dünyasının birlikte yakından tanıdığı Bartev Garyan, Sibil Pektorosoğlu ve Lida Köseoğlu aracılığıyla seslendirilecek.

Konserin ikinci yarısındaysa; Taşkan’ın Hrant Dink amacıyla bestelediği sözleri Bercu Hiberberyan ’a ilişkin olan Hrant Dink Oratoryosu ’nun prömiyeri yapılacak.

Taşkan ’a sahnede, önder Hagop Mamigonyan yönetimindeki Lusavorviç Korosu; solistler Kevork Tavityan, Aylin Dokunaklı ve Boğos Yeğyazar haremlik edecek.

ilk defa maestro kimliğiyle Ermenistan ’dan davet aldığını söyleyen Savaş Taşkan, İstanbullu ayrımsız Ermeni bestecinin eserlerinin Yerevan ’da seslendirilecek olmasının haysiyet donör olduğunu vurguladı.

Konser 100.yılı anma etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan Gomidas Vartabed Haftasında yapılacak. (Gomidas Vartabed 1869 – 1935 yılları ortada muammer, Osmanlılı Ermeni kompozitör, müzikolog ve koro şefi)

Taşkan, Hrant Dink Oratoryosu ’nun 2016 Ocak ayinda Los Angeles ’ta sahneleneceğini; bu yapılacak Yerevan ’daki konserin, eserin Türkiye ’da de izleyiciyle buluşması için önayakolmasını beklenti ettiğini belirtti.

Bir Cevap Yazın