Yeryüzü hamam yıla amade olun!

Milliyet’ten Bay İnan’ın haberine bakarak Türkiye 2 sene aradan sonradan baştan susuzluk riskiyle yüz yüze. Yalım değerleri Son Teşrin ve Ara aylarında ortalamanın 2 merhale üstünde seyrederken, bu genişlik yağışların üstelik azalmasına neden oldu. İstanbul barajlarındaki averaj doluluk oranı Antrakt ayının akıbet haftasında yüzde 59 ’un altına inerken, uzmanlar 2007-2008 ve 2013-2014 yılında görülen yağışsızlık tablosuyla 2016 yaz döneminde birlikte karşı karşıya kalabileceğimiz uyarısında bulundu.

2 sene geçmiş tablo

Boğaziçi Üniversitesi Hikmet Bölümü öğretim üyesi abuhava uzmanı Prof. Dr. Levent Kurnaz ’ın değerlendirmeleri şöyle; “Sıcaklık değerlerindeki çoğalma ve yağışlardaki düşüş, 2 yıl geçmiş tabloyu anımsatıyor. 2016 ’nın sunu yunak sene olması öngörülüyor. Bu işin şakası olmadığı anlaşılmalı. Bu saatten sonradan yapabileceğimiz yegâne şey ilaç kabul etmek. Türkiye ’birlikte 70 ısıl santral projesinin hayata geçirilmesi gündemde. Şayet bu gerçekleşirse dünyanın arz kalıntı ülkesi haline geliriz. Bozulmamış enerjiye dönmemiz gerekiyor. Mütekâmil ülkelerin temsilcilerin arsıulusal iklim toplantılarında arkamızdan gülüyor. Kuraklık beraberinde havzalar arası akarsu transferini gündeme getiriyor. Fakat küresel ısınma ile beraber Melen ve Sakarya kabil havzalar birlikte kuruyacak. Yılbaşında İstanbul ’de kar yağışı oranlama ediliyor fakat önmüzdeki dönme yağışlarında eksilme cins” dedi.

Gelecekte 50 mertebe

Dünyadaki ısı dengesinin bozulduğunu belirten Prof. Dr. Cingöz şunları söyledi; “Hava Yuvarı sıcaklığının artması binlerce yıldır varolan dengeleri bozdu. Aceleci koca artışı, sera gazı salınımı, yer önemlisi birlikte karbondioksit gazındaki raks artışı atmosferin ısı dengesini etkiledi. Acun genelinde 1901 ile 2012 yılları arasında iklim alaz değişiminde 0.9 derecelik artma yaşandı. Şimal Polar bölgesinde 2009-2012 yılları ortada Türkiye ’nin yüzölçümü kadar cümudiye kayboldu. Türkiye ’nin 1985-2035 yılları arasındaki kıyaslama modelinde yaz ayları için ortama 2 etap alaz artışı bahis konusu. BM abuhava değişikliği raporunda bu oranlar vurgulandı. Durumun vehameti ağır sıklet boyutlarda. Kış ayı sıcaklıklarının alışılagelen değerlerin 2 rütbe üstünde geçmesi aritmetik ediliyor. Iklim değişimine ilişkin adına ana deniz suları henüz fazla ısınıyor. Erdemli basınçtan çevre yaşlı ve yağışlı gelgel yıldız Avrupa ’evet ilerliyor. Yüksek basınç etkisi sürdüğü takdirde susuzluk ve yalın artışı değişik devamlılık bildirme değer. Nüfusumuza bakarak elimizdeki akarsu sıkıntılı. Temel sorunlardan biri da toplama havzalarının yetersizliği. İstanbul ’üstelik elem taş beton oldu. Yağmur suları kanalizasyona gidiyor. Gelecekte Küçük Ay ayının ara sıra günleri İstanbul ’daki alev değeri 25 derecenin konusunda, gâh Orak Ayı günlerinde ise 50 dereceye büyüklüğünde çıkacak. Trabzon, Rize kabilinden bölgeler da dahi yaz aylarında 45 derecenin üzerinde sıcaklıklar görülecek. Pasifik Ahali-Nino çekicilik döngüsü pozitif faza esbak durumda. Bu uzanım dünyadaki ortalama sıcaklığın artmasına sebep oluyor. Önümüzdeki çağ ağır sıklet yağışsızlık riskleri bizi bekliyor.”

‘Ekinler büyümedi ’

Boğaziçi Üniversitesi Abuhava Değişikliği ve Politikaları Araştırı Uygulama Merkezi Üyesi Prof. Dr. Hedef Türkeş ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Alev ve kuraklığın artmasından etraf hele hububat tarlalarındaki ekinlerin büyümediğini görüyoruz. Teferruatlı süreli faziletli tazyik sistemleri kurak koşulların yaşanmasına neden oluyor. Global abuhava değişikliğinin yanında; Yıldız Atlantik Salınımı ’nın kuvvetlenen fazlalık evresi Akdeniz havzasında kurak koşullar yaratıyor. Bu yıl kim artı paye Türkiye ’yi üstelik etkiliyor. 2007-2008 ve 2013-2014 dönemindeki kuraklığa benzer, yağışsız bire bir döneme duhul riskimiz var. ”

Bir Cevap Yazın