Yıldız Falcısı üzere dizi film: ‘Kollama’

MHP ’yi sarsan kaset depremi konusunun benzeri ay ilk Gökyolu TV ’dahi yayınlanan tıpkısı dizide gündeme geldiği belirlendi.

‘ ’Kollama ’ ’ ünlü dizinin 18 Mart ’ta yayınlanan 120. bölümünde ‘ ’Kaset olayları ’ ’ bahis ediliyor. Dizide Ergenekon sanığı Sert Kıtipiyoz ile paralellik kurulan Kayaç Minik ünlü karakter ile ‘ ’Baron ’ ’ lakaplı Yakın Mirzahi beyninde şu müşavere geçiyor:

Baron: “Şu Alevi-Sünni çatıştırması işimiz hangi oldu? Medya istediğimiz desteği sağlayacak mı bize?”

Kaya Minik: “Eski havamız namevcut sayın baronum. Hepsi tırım tırım tırsıyor. ‘Bizi karıştırmayın ’ diyenler mi ararsınız, telefonlarımıza çıkmayanlar mı? Benzeri birlikte hani hepsini kasetliyorduk ya. O laf da ortaya çıktığından, bire bir kısmı bile hamaset bunalımı yaşıyor bize karşı. Çoğunu siz insan ettiniz. O yerlere getirdiniz. Amma ana şu ki, bunların birlikte çoğu iki yüzlü. Eş de o adamakıllı Küçük Ay günlerini anımsamayın. Bire Bir telefon açardık, ertesi dönem bize yüce bire bir manşet namına dönerdi.”

Baron: “Olanaklı. Mademki elimizde kendilerine dair kasetlerin varlığını biliyorlar, alarga oynayalım biz birlikte. Evet yayınlara kasetleyip, denizlerini kuruturuz diyelim. Evet da arşivde kaset karşılığı desteğe devam deyip, bahir kenarlarındaki villalarda bitmeme seçeneği sunalım. Bizimkilere söyle, ulusalcı gençlerin arasına girip kışkırtmaları artırsınlar… Kürt ailelerin yaşadığı evlerden ilkin tayin ettiklerimize çarpı işareti koysunlar… Nazi Almanyası gibi.”

BAŞLANGIÇTA BIRLIKTE BİLDİ

STV ’deki paradigma henüz ilk de Ergenekon çarkıt Savcısı Zekeriya Öz ’ün görevden alınacağını bilmişti. Dizinin o bölümünde Hususi Çıkışlı ‘ ’Erkenkondu ’ ’ savcısı Zeki Yahya, görevden alınmıştı. Deniz Baykal ’ın taciz ettiği iddiası ile gündeme gelen Abuhava Bayraktar olayı birlikte dizide hususi çıkışlı savcıya uyarlanmıştı.

‘ ’Kollama ’ ’ dizisinde Ergenekon davası ile ait süreç aktarılıyor. ‘ ’Gerçekle ilgisi olmadığı” belirtilmesine rağmen, dizideki karakterler bile Ergenekon davasından alınıyor. Müddeiumumi Zekeriya Öz, dizide ‘ ’Erkenkondu ’ ’ savcısı Anlaklı Yahya karakteri adına veriliyor. Sanıklardan Sert Aşağı ise sakalı ve kırmızı kaşkolu ve kalpağına kadar uygun uyarlanan “Kayaç Minik” adlı ıra namına öne çıkıyor. Dizide KCK üyelerinin adı CCK, Silivri ise Sivritepe olarak yansıtılıyor.

Bir Cevap Yazın