Yıllar süren sessizliğini ilk kez bozdu

Canan Mavitan’ın Bakir Asır’üstelik yayınlanan röportajı…

Aynı dönemin dünyaca adlı model ve balerini Christine Buckingham, bugünlerde ise Sevgili Mavitan ve Muğlalı ayrımsız kalın kafalı. Enrico Macias’ın izdivaç etmek istediği, Frank Sinatra ile ayrımsız sahneyi paylaşan, Elizabeth Taylor- Richard Burton çiftinin ayakta alkışladığı, Monaco’nun kuruluşunun 100. yılında görüntü düz balerin- manken Anlaklı Triko’nun bile önceki ecnebi mankeni.

Türkiye’ye 1970’te geldi. Defile ve reklamların sunu haddinden fazla aranan yüzü oldu. İstanbul Eminönü’nde aynı akak firmasının reklamı için çıkmaz ortasına kurulan yatağa bariz girdiği ve izdihama amil olduğu, Erol Büyükburç’la aşk yaşadığı öne sürüldü. Neco’nun kendisine ihtilas olduğunu, Enrico Macias’ın izdivaç teklifini akseptans etmediğini açıkladı.

Demin yaşadığı Muğla’birlikte bir zamanlar İskoçların birlikte yaşadığını belirten ve “Belki bile içki çekti, buraya, ağababa toprağına yerleştim” diyen, şimdi adı Sevgili Mavitan olan 75 yaşındaki Christine Buckingham’la, Muğla’nın Ula ilçesine sadık Esentepe mahallesindeki mütevazi evinde, çekişmeli hayatını, üzerine yazılanların türe derecesini, pişmanlıklarını, keşkelerini anlattı…

Yolunuz kuşkusuz düştü Türkiye’ye?
– Anlaklı Triko reklamlarında ilk defa ecnebi aynı model ararken beni keşfetmişler, o zaman geldim. Henüz sonraları peş peşe birçok reklamda yer aldım. Bunaltıcı yıllardı. Evet, bilindiği üzere sunu çok aranan menken ve reklamlarda oynayanlardan biriydim. Böyle geldim aha Türkiye’ye. Türkiye vatandaşı oldum, adımı da Canan Mavitan adına seçtim. Mütevazi evimde köpeğim ve gösterici çalışmalarımla mutluyum.

Hangi zamandır Muğla’dasınız?
– Sanırım 30 yıl büyüklüğünde oldu…

İstanbul’dan ayrıldıktan sonra laf dünyasından arayan oldu mu?

– Aradılarsa de bulamışlardır. Doğrusu musahabe dünyasıyla çokça çok çöz içe olmadım on paralık. Bir biricik Anlaklı Müren’i tanır, severdim. Kendisi dinlediğim birkaç Türk sanatçıdan dahi biridir.

Erol Büyükburç’la amor yaşadınız mı?

– Kesinlikle müfit. Erol Büyükburç, reklam üzere hakeza tıpkı şeyi ortaya attı. Türkiye’dahi kimseyle amor yaşamadım. Anadolu bir işadamıyla evlendim, ayrımsız müddet sonraları ayrıldım bütünü bu. Bu sav batıl yani. Amma Neco bana aşıktı, onunla birlikte ilişkim olmadı.

Evet Eminönü’nde sokağa konulan yatağa çırılçıplak girmeniz ve yaşanan tıkışıklık?

– Tıkışıklık olduğu akla yatkın. Ancak yatağa açıkça girmedim. Bu birlikte reklam amaçlı ortaya atıldı ve haddinden fazla konuşuldu.

Türkiye’ye gelmeden eski hayatınıza dönelim…

– Annem ego 5 haftalıkken durgun. 2. Acun Savaşı edisyon yıllardı. Beni teyzem almış ve kardeşlerim olduğunu saklamış, ablamla 16 yaşında birbirimizi bilinen. Bale ve mankenlik eğitimi aldım. Londra’birlikte, Paris’te mankenlik yaptım. Bunlar ayrımsız yerde azıcık bitecekti, tiyatro eğitimi da aldım. Müzikallerde, dünyaca ünlü isimlerle tıpkısı sahneyi paylaştım. Frank Sinatra üstelik bunlardan biridir. Unutamadığınız tıpkısı sahne var mı? – Bittabi birçok görüntü var ama, temsil Monaco’nun kuruluşunun 100. sene kutlamaları. Muhteşemdi. Dünyanın arz adlı isimleri oradaydı ve ben sahnedeydim. Daha sonra dünya turneleri ve yakından tanıdığım ünlüler… İstanbul’dan bilahare Veli… Neler yaptınız Ege’üstelik? – Fon hayatımdan sonradan katmerli otellerde dekorasyon koordinatörlüğü yaptım. Resim çalışmaları yaptım. SGK’dan mütekait oldum ve tekaüt maaşımla yaşıyorum. Foto yapmayı seviyorum. Köpeğim Cocoa’yla ilk kânun geçiriyoriyorum. Anlayacağınız adlı manken Christine Buckingham, vurdumduymaz Canan oldu. temas gabi avrat gibiyim. Kardeşleriniz gelip gidiyor mu? – Olur. Ablalarım gelip gidiyor İngiltere’den.

MUĞLA’YA BENİ DEM ÇEKTİ

Hastalık Muğla tamam?

– Sanırım zaman çekti… Sebep? – Ben İskoçyalıyım. Atalarım yani Celtikililer evvelce burada muammer, bunu aynı profesörden öğrendim. Ağababa toprağı yani.

“Macias çapkın olduğu üzere teehhül etmek istemedim”

Enrico Macias’la sebep evlenmediniz?

Beni çokça sevdi, iki sene beraber olduk. Teehhül Etmek istedi kabul etmedim, zira çapkındı.

Apayrı muta nikâhı öneri eden oldu mu?

– Monacolu bire bir milyarder de çok tezevvüç etmek istedi. Konferans gösterişli bastı, kabul etmedim. arada bir bu teklifleri akseptans etmediğim amacıyla pişmanlık duyduğum, bari dediğim olmuştur. Çokça fırsat kaçırdım.

Bir Cevap Yazın