Yılların AKM’si reklam panosu oldu

Hürriyet’te kayran düz habere bakarak AKM ile ilgili tartışmalar 2008 ’den bu yana gündemde. Dulda Mıntıka Kurulu 24 Mesafe 2008 ’bile AKM ile ilişkin tıpkısı avan projeyi onayladı.

Hars Danışma Sen eliyle açılan davada İstanbul 9. Hile Mahkemesi uzman incelemesi sonucunda AKM’nin yıkım ve tebeddülat çalışmalarını ön gören bu izin işlemini yasaya ve mevzuata hilaf bularak nakız etti.

bahis konusu hız kararından sonra, AKM’nin rölövelerine akıllıca yerine hazırlanan restorasyon projesinin gerçekleştirilmesine ilgilendiren, 20 Antrakt 2009 haset TMMOB Mimarlar Odası ile Firez ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin katıldığı tıpkı toplantıda mutabakata varıldı ve tutanakla vasıta altına makbuz.

Hars ve Turizm Bakanlığı de yapmış olduğu açıklamada AKM’nin Ekim 2013’te kullanıma açılacağını, yenileme için parasız fon bulunduğunu ve geçim yapıldığını ilan etmişti. Yapılan münakasa ve tebeddülat işlemlerine başlanamadı.

Bu sabah ise, AKM ’nin dolay yüzüne balaban bir film afişinin asıldığı görüldü. 25 Mesafe ’ta vizyona girecek  Ertuğrul 1890 filminin afişi AKM ’nin civar yüzünü asıldı.

EN BALABAN BÜTÇELİ FİLM

Bugüne kadar Türkiye’bile mamul yer büyük bütçeli sinema filmlerinden biri adına dikkat çeken filmin, yapımcılığını Türkiye tarafında Hars ve Turizm Bakanlığı, Japonya tarafında ise Ertugrul Film Partners yapım ortağı grubu üstleniyor.

ERTUĞRUL’UN DRAM HİKÂYESİNİ ELE ALIYOR

Japonya-Türkiye ortak yapımı filmde, iki talih halkları arasında 95 sene arayla, 1890’da Kushimoto’bile ve 1985’te Tahran’dahi yaşanan, iki caba yardımlaşma ve istirdat hikayesini ele alıyor.Film, 1890’birlikte 600’ü aşkın mürettebatıyla fırtınaya yakalanarak, Japon karasularında batan Osmanlı fırkateyni Ertuğrul’un kederli hikayesini ve 1985’te 215 Japon vatandaşının, Başbakan Turgut Özal’ın talimatıyla THY vasıtasıyla İran-Irak savaşından kurtarılmasının azrail hamur öykülerini düşüntülü tıpkısı senaryoyla aktarıyor.Film 5 Aralık’ta Japonya’bile, 25 Mesafe’ta ise Türkiye’birlikte vizyona girecek.

İKİ ÜLKE ARASINDA TIPKISI ILK

Bugüne büyüklüğünde Türkiye’bile yapılmış yeryüzü büyük bütçeli beyaz perde filmlerinden biri olarak ilgi çeken filmin, yapımcılığını Türkiye tarafında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Japonya tarafında ise Ertugrul Film Partners yapım ortağı grubu üstleniyor.

Japon-Türk ortaklığında çekilen evvel film olan Ertuğrul 1890’ın çekimleri, Japonya ve Türkiye’da 4,5 ayda tamamlandı. Film, iki ülkenin tarihi açıdan mefret olaylarını yeni kuşaklara aktarmak ve sonunda birbirinden binlerce kilometre uzakta kâin iki ülkenin kadim dostluğunu uyarmak hedefiyle hayata geçirildi.Türkiye ve Japonya bu yıl, dostluklarının 125. yılını kutluyor.

Bir Cevap Yazın