Yılmayan Öztuna irtihal etti

Türkiye Gazete’si Başyazarı, müverrih Yılmaz Öztuna, Ankara’üstelik otama gördüğü hastanede vefat etti. Türkiye Gazetesi Başyazarı, gazeteci müverrih Yılmaz Öztuna tıpkısı süredir Ankara’bile astım ve solunum yetmezliği tedavisi görüyordu.

YILMAZ ÖZTUNA:

20 Eylül 1930 İstanbul doğumludur. İstanbul`de lise tahsilinin yanı sıra İstanbul Konservatuarı`na devam etti. 1950 eylülünden 1957 temmuzuna büyüklüğünde Paris`birlikte kaldı. Paris`in iri kütüphanelerinde çalıştı. Paris Üniversitesi Politik Bilimler Enstitüsü`nde Sorbonne`bile Fransız Medeniyeti kısmında, Alliance Française`nin yüksek kısmında okudu ve Paris Konservatuarı`na devam etti. 13 yaşında geçmiş makalesi ve 15 yaşında evvel kitabı basıldı. 1969`üstelik Türe Partisi`nden Konya Milletvekili seçilerek Ankara`evet yerleşti. Türkiye Radyo Monitör Kurumu`nda denetim kurulu üyesi, repertuvar müesses üyesi, eğitim kurulu üyesi (Familya 1966- Teşrinisani 1981), Ekin Bakanlığı`nda nazır başmüşaviri (1974-77), İstanbul Ustalık Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı`nda kurucu umumi heyet üyesi ve Türk Musıkisi Korosu`nda müessis umumi heyet üyesi (1975`den beri) , Keman-düzey (Çok Efdal Öğretim) üniversitesinde Osmanlı siyasal ve uygarlık tarihi akademisyen (1975-78), Milli Yetişek ve Firez bakanlıklarında 1969`dan beri mütehammil çok duygu kurulunda unsur ve başkan oldu. 1974-1980 arasında Türkiye Cumhuriyeti`nin resmi ansiklopedisi olan ve Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı`nca yayınlanan Türk Ansiklopedisi`nin genel iz müdürü yerine K harfinden T harfine kadar olan cildleri yayınladı. 1983 mayısında Ulusalcı El Erki Partisi`nin kurucuları arasında bulunarak şekil genel dümen kuruluna seçildi, bilahare istifa etti. 1985`üstelik Faisal Para Kurumu müşaviri oldu.

Mukavim çok radyo ve göstergeç programı yaptı, bunlarda konuştu. Ara Sıra konuşmaları A. B. D. , Fransa, Avusturya kabilinden ülkelerin televizyonlarında yayınlandı. Bazı kitap ve yazıları türlü dillere çeviri edildi. Dünyada ilk kez olarak Türk Musikisi Tarihi kürsüsünü kurdu. “Balaban Türkiye”, “Osmanlı Cihan Devleti”, “Nazik Türk Hakanlığı” kadar sonuç yıllarda çok geçer not tarihi ve siyasi tabirler, Yılmaz Öztuna`nındır. Ayasofya Hunkar Mahfili`nin ibadete açılması ve Topkapı Sarayı`nda Hırka-i Bahtiyarlık Dairesi`nde Seviye`an okunması, 1000 Ana Yayın, Ankara Azamet Dinleti Salonu ve İstanbul Atatürk Kültür Merkezi`nin Türk Musikisi`hangi açılması kadar fikirler ve realizasyonlar Yılmaz Öztuna`nındır ve siyasi iktidara onun eliyle telkin ve kabul ettirilmiştir. Türk Esmer Kuvvetleri`nin ve Deniz Kuvvetleri`nin eskiden kavisli adına kutlanan yıldönümlerini bugünkü makul kelle tarihleri ile kutlanmasıın sağlayıcı dahi Yılmaz Öztuna`dır. Birçok konuşma verdi. 6 kıtada kavi çokça ülkeyi gezdi, devlet adamları ve halkla görüşerek araştırmalar yaptı. Uluslararası bir nice kuruluşa uzuv seçildi.

Yılmayan Öztuna’evet Allah’tan yağmur; sevenlerine çıdam ve saksı sağlığı dileriz…

Bir Cevap Yazın