‘Yılmaz Özdil yerine Ziyalı Doğan için acılanmak mi?’

Kayda Geçsin

İsviçre çakısı kabil adamlar var medyamızda
Metanetli haddinden fazla işi tıpkısı anda yapıyorlar:
Hem Gazeteci, hem Hak Dini alimi, hem sosyolog, hem topluluk mühendisi, hem tv programcısı, hem müverrih, hem beyaz perde eleştirmeni, hem yazar, hem üç kağıtçı, hem müşavir, hem aktör, hem senaryocu , hem huluskâr, hem dergici, hem ekti, hem yüklenici, hem gönül avcısı, hem film yapımcısı, hem vatansever,  vb….

Hamdolsun herşey var bu insanlarda, açmayacakları başlık, kilit, kapak kalmamış, törpüleme, akçakesme meşbu çalışıyorlar ve kendilerini lehimleyecek vadi arıyorlar.

Ama bu ibretin kudreti şahsiyetlerin çok hareket seçeneği ortada benzeri tanesini doğru dürüst yaptıkları bulunmayan.

Gazetecilik iddiaları ise malumat yontmak üzerine, istimara, değerlendirme, yorum.
Kovcu teyzelere döndüler,  kulis bilgisi ’ ise arz akva kaynakları !

Bunca tembel insan arasında Yılmayan Özdil yazılarıyla soluyan, dokunan, ağlatan, güldüren , kullandığı dille bazen okşayan arada bir kamçılayabilen tıpkı eş .
Allah Vergisi …. Diğerlerine  vermemiş Özdil ’e vermiş, hikmetinden soru olunmaz kim….

Yılmayan Özdil yazdığı zaman kükreyen dalgalar gibidir kayalara çarptımı önünde duranı ıslatır,  çilemek istemeyen durmasın önünde,  bizi  serinleten yazılardır .
Annem  akva yegâne gözüyle, gözlük gözünde  elinde büyüteç takviye kari dahi okur, okutur üstelik okutur Özdil ’i  ....
92 yaşında ayrımsız Cumhuriyet Altını kadınıyla torunu beyninde eş muhabbetler kuran yazılar yazabilen tıpkı insan Özdil, Allahın Hikmeti, hikmetinden soru olmaz.

Özdil yazısını yayınlamayan Hürriyet’ten koptu mu, döner mi gabi bilmiyorum. Hürriyet yazıyı yayınlamayarak hükümete cebin gösteri yapmış üzere oldu, hani birincilik verilmez ama sempati güzeli seçerler onun kabil tıpkısı şey.

Hürriyet Sıcakkanlılık Güzeli !

Özdil ise arslan kadar yazısını yayınladı , dünya medyası artık gazetelerden ibaret değil, riski hücre aldı , yazdı ve okuttu.

Peki bu durumda Özdil ’in hesabına Özgürlük ’i neden destekleyecekmişiz anlayamadım.

Özgürlük ’i korumalıymışız, desteklemeliymişiz , arkasında durmalıymışız, almalıymışız esasta Entelektüel Eş ’in kızları arslan gibi yalman durmuşlar, Entelektüel Mir ’in da bu gelişim hoşuna gitmemişmiş.
Damadı Mehmet Ulvi Yalçındağ bile  esasta  anca düşünmüyormuş Hakan Aygün doğrusu arkadaşıymış biliyormuş …bu sözleri derece verdiğim Ahali TV yayıncıları söylemese yazmazdım, ama ebat güzel muğlak, istemeye istemeye  ‘Doğan Iz ilkelerine çapraz bazen ifadeler ‘ var gerekçesiyle, ki nedir kilitsiz küreksiz değil, yayınlamamışlar yazıyı.
Bu bile anlaşılabilir, işveren beğenmemiş, ilkelerine marjinal bulmuş tür, antrparantez Yılmayan Özdil abece yazmadan işine bitmeme ediyor bile kabil bunu birlikte anlayabiliriz amma tığ sıradan insanlar , okuyucular bu durumda niçin Hürriyet ’i destekleyeceğiz beliğ üzere değil.

Ziyalı Doğan ’ın yegâne işi gazete olsa canım feda, adam bunca sıkıntıya rağmen gazeteyi ayakta  tutmaya çalışıyor diyerek gidip gazeteyi alıp almayacağım emlak ilanlarını okuyayım ama Kültürlü Doğan ’ın aynı çokça bambaşka işi var…. Ama Özdil bildiğimiz kadarıyla çabucak yazıyor ve yazması engellendi, yüce olan budur.

Anlayamadığım münasebet Ahali TV, Kağan Aygün neredeyse lafı Yılmayan Özdil giderse Hürriyet almamazlık etmeyin yazıktır Entelektüel Doğan ailesine getirdi….

Buut Albert Camus ’nün ‘Yabancı‘ romanında olanlara benziyor; Meursault annesinin cenazesine masraf, vaziyetler gelişir ve bir adamı öldürür, öldürme nedenini açıklamaz esbabımucibe namına sıcaktı ve güneş gözüme parlıyordu, giriyordu üzere laflar değer, gerçekte hikâyeleme bildiğiniz gibi absürdizm örneğidir.

Aygün ’ün önerisi nerede ise abece yazması önlenen Özdil ’e değil Özgürlük ve Görgülü Doğan ’a  üzülmemiz, Allah henüz dolgunca etsin acınası tıpkı durumları namevcut, acınası durumda olan Özdil ’mağara yazıları dahil güçlü haddinden fazla değerli gazetecilerin vukuf ve yazılarından yoksun olan tığ okuyucularız, ay haddinden fazla absürd aynı öneri.

Kağan Aygün ’ümüzde herhalde sıcaklardan ve ışıltılı güneşten etkilendi … Ona absürdizm yakışıyor olsun !

Kayda Geçtik
Sevgiyle
Necef HAYIR / necefugurlu

Bir Cevap Yazın