YÖK’deri gazetecilere tehdit!

YÖK ’teki ‘Redhack skandalı ’ büyüyor. YÖK önceki açıklamasında belgelerin elbet kaptırıldığına değinmedi, ancak “bilinmedik belgeleri malumat eden gazetecilerle ilgilendiren iş yapılması için başvuruda bulunulacağını” belirtti. Belgeleri bilgelik yapmanın delik cezası gerektirdiği üstelik duyuruldu.

Red Hack ’ın YÖK ’ü hackleyip, binlerce belgeyi el koymasının arkası sıra YÖK ’kap yapılan evvel açıklamada adsız sansız belgelerin sızdırılmış süreci değerlendirilmedi. Belgelerle ilgili “bili yapılmaması” mesajı verilen açıklamada şöyle denildi:

ADALET İHLALİ YAPILDI: YÖK ’nam hareket süreçlerini hızlandırmak için geçtiğimiz ay hayata geçirdiği elektronik doküman dalavere sistemi, 8 Familya 2013 tarihinde siber saldırıya tutulmuş, bilgi tabanında kayran düzlük ve mahremiyet haiz ara sıra bilgelik ve belgelere ahbaplık dışı yollarla ulaşılarak paylaşılmıştır. YÖK anket başlatılması talebiyle iletildiğinden “bilinmeyen” ibaresi bulunan söz konusu belgelerle kamuoyunda kusurlu ve şürekâ benzeri takanak oluşturulmaya çalışılmış, bazen basın iz organlarında YÖK ’ün sırlarının yayma edildiğine dair ifadelere yer verilmiştir. Elan soruşturmaların tamamlanmamış olması ayn önüne alındığında hayat ve gelgel isimleri üstelik verilerek doğruluk ihlali yapıldığı açıktır.

İŞİMİZ BAKI: YÖK ’nam yeryüzü koskocaman görevlerinden biri “denetleme”dir ve yükseköğretim kurumlarına ilişik soruşturmaları “Yükseköğretim Denetim Kurulu” yürütür. Bu kapsamda yükseköğretim kurumlarından soruşturulması amacıyla YÖK ’e vukuf ve belgelerin ‘Bilinmez ’ ibaresi ile gönderilmesi Kurul ’un ‘baki ’ görevini adına getirebilmesi için tıpkısı gerekliliktir. Belgelerdeki gizlilik uygulamasının amacı, stabil kendisine sonuçlandırılmamış soruşturmalarda ilgililerin ve üçüncü şahısların nahak yere suçlanmasını önlemektir. Soruşturmalar neticelendiğinde sorumlular hakkında ukubet ve sıkı düzen işlemleri ‘Erdemli Düzen Bağı Yerleşmiş ’ marifetiyle yapılmaktadır.

CEZANIZ ARTAR: YÖK ’nam internet sitesine yapılan hücum sonucu kamuoyuna açıklayan ve kısa sormaca kapsamında saha alan bu belgeler, TCK 285. maddesinde meydan düzlük “gizliliğin ihlali” suçunu oluşturmaktadır. Matbuat vasıtasıyla yapılacak yayınlarda artırılmış cezalar uygulanacağı TCK ’nın 285. özellik hükmü gereğidir. Antrparantez TCK ’nın 243. maddesi gereğince “benzeri bilişim sisteminin bütününe veya benzeri kısmına, hukuka çap kendisine giren ve orada kalmaya devam fail kimseye bir yıla büyüklüğünde mahpushane ve adli nakdî ceza verilir” hükmü; 244. maddesinin 2. fıkrasında ise “bire bir bilişim sistemindeki Ö var olan verileri apayrı benzeri yere gönderen kişi, şeş aydan üç yıla büyüklüğünde delik cezası ile cezalandırılır” hükmü meydan almaktadır. İçeriğin yayınlanması zımnında şahsi hakları ihlal edilenlerin, bu ihlallere cebin cezai takibat başlatma hakları olduğundan bu kök yayınlar neticesinde doğabilecek cezai sorumlulukların da dikkate alınması gerekmektedir. YÖK, ilgilendiren makamlara cürüm duyurusunda bulunarak hukuki süreci başlatmıştır.

Hacettepe ’bile tekrar yöntemsizlik!

Mavera yandan RedHack, üniversitelere ilişkin yolsuzluk belgelerini açıklamaya esbak de bitmeme etti. Hacettepe Üniversitesi ile ilgilendiren açıklayan belgede, eski Genel Sekreter Prof. Dr. Turhan Menteş ’mağara üniversite gelirlerini Hacettepe Üniversitesi Deneyimsizlik ve Spor Kulübü Derneği yerine aktararak yöntemsizlik yaptığı iddiası saha aldı. Belgede, Menteş ’mağara topluluk adına Coca-Cola ile üniversitedeki cümle komutan noktalarını kapsayan 250 bin TL ’lik satış mukavelesi imzaladığı, üniversitede mevcut taksi duraklarını derneğe yapılan dürü karşılığında bedelsiz kiraya verdiği iddiaları yer aldı. Belgede ayrıca Tıp Fakültesi ’nin Hemodiyaliz Servisi ’ndeki diyaliz bidonlarının satılarak, derneğe ihsan adı altında mal alındığı anlatım edildi. Menteş, karşı başlatılan düzen bağı soruşturması sonucunda “Aylıktan kesme” cezası ile cezalandırıldı.

Raporda üniversitenin büyük ve aşağı Acil Servis Taksi Durakları ’ndan de derneğe bir nice misil ihsan yapıldığı, ödül karşılığında birlikte taksilerin şifahane taşınmazı olan durakları kira ödemeden kullandığı belirtiliyor. Belgede, üniversitenin Hemodiyaliz Servisi ’nde almanak 60 bin skor kullanımı olan 6 litrelik polietilen diyaliz bidonlarının 2011 ve elan esbak yıllarda satılarak, derneğe ihsan adı altında dünyalık alındığı tabir ediliyor.

Öğrenciden bilgisiz adisyon

Red Hack, evvel İstanbul Üniversitesi ile ilgilendiren bakir tıpkı doküman üstelik yayımladı. Vesika, “Kampüs Kartları” laf alınırken, Hususiyet Fakültesi 3. derslik öğrencisinin kendisinden habersiz şekilde Ahali Bankası Beyazıt Şubesi ’nde yerine hesap açıldığını ve dilekçe vermesine rağmen hesabın kapatılmadığını belirterek, Rektör Prof. Yunus Söylet karşı görevi kötüye istimal, ferdî verilerin kaydedilmesi, verileri hukuka aykırı olarak ele nakil veya ifşa suçları zımnında verdiği dilekçe düzlük alıyor. Belgelere göre, “Kampüs Anaç” uygulamalarıyla üniversitelerin öğrencilerden bihaber adına şahsi bilgilerini konvansiyon yapılan bankalara verdiği ve öğrencilerin adlarına hazırlanan kartları almaya zorlandıkları rapor ediliyor.

KIVANÇ HALK /YURT GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın