Youtube yasağı binnetice kaldırılıyor

Hafta başında başlatılacak proses sonucu youtube yasağının kalkacağı belirtildi.

Kısaca 2.5 senedir sadık olan youtube için haram sona mı eriyor?

Merkezi Almanya ’de mevcut International Licencing Service ünlü müşareket, youtube ’dan Atatürk ’e taşlama içeren videoları kaldırdıklarını açıkladı.

Youtube ’a erişimin önündeki kanuni engelin kalktığını duyuran şirketin CEO ’larından Erdem Karahan, “Kişi çözümlerimizi kullanarak o videoları kaldırdık. Arşivden Atatürk ’ad görsellerini koruma yetkisi aldığımız amacıyla bizim amacıyla tıpkı iş olmadı” açıklamasını yaptı.

nternet Oturmuş Üyesi Leyla Kerki Berber da, sürecin Eriştirme Bakanlığı, Uz Iletişim Bildirişim Başkanlığı ve Bilgi Teknolojileri Iletişim Kurumu ’nun bilgisi dahilinde gerçekleştiğini belirtti.

“AÇILACAK”

Türkiye ’de, Atatürk ’e hakaret içeren videolar dolayısıyla 2008 ’den bu yana duruşma kararıyla erişime ilişkin olan siteyle ait, ‘önümüzdeki hafta süresince erişebilmeyi diliyorum ’ diyen Berber şöyle konuştu:

“Bunun için Pazartesi günü mahkeme ve TİB ’e başvurumuzu yapacağız. Rağbet rahatlığıyla youtube açılacak diyebiliyoruz.”

BOZUKLUK BU BÜYÜKLÜĞÜNDE GEÇ OLDU?

Yasağa hastalik olan videoların neden bugüne kadar silinemediğini ise, şirketin bire bir diğer CEO ’akarsu Yücel Yolcu, “Bu kâm henüz bize kullanılmamış geldi. Bu içeriklerin şimdiye büyüklüğünde sahibi yoktu ve tıpkısı içerği kaldırmak isityorsanız sahibi bulmanız gerekirdi. Görselleri kimse sahiplenmedi. Bu görseller bu şirkete adalet olarak verildi” şeklinde açıkladı.

Öte yandan, Eriştirme Bakanlığı ile youtube arasındaki algı tartışması belirsizliği sürüyor.

Bir Cevap Yazın