Yüksek Askeri Şura toplanıyor

Milliyet’ten Okumuş Hasan’ın haberine göre Başbakan Ahmet Davutoğlu ’nun başkanlığında yapılacak toplantıya; Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Orgeneral Hulusi Akaret ve Milli Savunma Bakanı Ismet Yılmayan ’ın beraberinde Türk Silahlı Kuvvetleri ’nin (TSK) bünyesinde görev özne bilcümle orgeneral – oramiraller katılacak.

Başvekil Davutoğlu ’nun başkanlığında TSK ’nın komuta kademesi ile yapılacak derinti, Suriye sınırında Rus cenk uçağının düşürülmesinin sebep olduğu Türkiye – Rusya krizinin peşi sıra ayrı bire bir önem kazandı.

FEVZİ HISSETMEK SALONU ’NDA ADSIZ İBARELİ TOPLANTI

Faziletkâr Askeri Şura toplantıları, ayrımsız yıl süresince iki yol yapılıyor.

Ağustos kocaoğlan toplantısında, asıl gündemi terfiler oluşturuyor. YAŞ ’ın şita toplantısı ise teamüller çerçevesinde Son Teşrin ayı veya Açıklık ortamında yapılıyor.

YAŞ ’ın 2015 yılı şita toplantısı bugün (26 Son Teşrin) Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığı karargahında yapılacak. Derinti; karargahtaki ‘çokça adsiz ’ ibaresinin konulacağı Mareşal Fevzi Yararlanmak Salonu ’nda yapılacak.

Toplantıya Başbakan Ahmet Davutoğlu riyaset edecek. Toplantıdaki ikinci sivil ise Milli Defans Bakanı Namus Yılmaz olacak. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akaret ’ın yanında güç komutanları ile Uyanık genel komutanı dahi katılacak. Toplantıya; TSK bünyesinde orgeneral ve oramiral rütbesinde fariza yapan diğer komutanlar bile katılacak.

RUSYA İLE KRİZİN ASKERİ BOYUTU ELE ALINACAK

Suriye sınırında Türk çekicilik sahasını ihlal eden SU24 tipi Moskof savaş uçağının düşürülmesinin sebep olduğu kriz toplantıya ayrı bire bir konjonktürel mazmun yükledi. Bu çerçevede toplantıda Rusya ile oluşan krizin askeri boyutu ve Suriye ’nin Türkmen bölgesinde Esad güçlerini takviye etmeye yönelik askeri harekatının kapsamlı değerlendirilmesinin yapılması bekleniyor.

Toplantıda, bunun beraberinde TSK ’nın umumi durumu, terör örgütleri PKK ve IŞİD ile savaşım konularının ele alınması bekleniyor. Önemli bir maddeyi ise çizgi güvenliği üzerine alınacak teknoloji seviyesi efdal önlemler oluşturacak.

ERDOĞAN AKŞAM EZANI YEMEĞİ VERECEK

YAŞ üyeleri toplantının ardından akşam ezani saatlerinde Cumhurbaşkanlığı ’na gidecek. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, akşam ezani saat 19.30 ’da Yaş üyelerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ’nde aynı akşam yemeği verecek.

Bir Cevap Yazın