Yüksel Aytuğ ’’Kendimi ihbar ediyorum!’’

RTÜK Kanunu ’nda eskimemiş düzenlemelere gidiliyor. utandırıcı suçlardan sicilli olanlar, selen bülteni ve selen programı sunamayacaklar. Evet tıpkı kişinin televizyonda takdimcilik yapmasını kırıcı bir tane “illet”, yüz kızartıcı yanlışlık işlemiş olması mıdır? Diyelim kim kara cahilsiniz. Türki konuşmakta rehavet çekiyorsunuz. Ne vesile bilginiz hangi telaffuzunuz ne dahi tonlamalarınız takdimcilik üzere tam. Ama çıkıp, saatlerce izlence sunabilmenizin uğrunda hiçbir engel yok. Yeter kim “yüz kızartıcı cürüm” işlemiş olmayın. Yahu ekrana anonsör ya birlikte spiker kendisine çıkıp üstelik Türkçe ’yi yanlışsız konuşamamaktan henüz “yüz kızartıcı” hangi cins kim? Günümüzde program sunmak için “popüler gelmek” bir tane kıstas… Adlı aynı şarkıcıysanız, canlılık programı sunmanızda hiçbir engel yok. Ağzınızın içinde gevelediğiniz kelimeler anlaşılmasa de “gazetecilik yapmanız”, saatlerce tartışma ya dahi talk show programı sunmanız üzere tam.

Mankenlik yapıyorsanız, magazin programı arz etmek üzere başka aynı özelliğinizin olmasına lüzumlu bulunmayan. Demem o kim; bizim televizyonlarımızda tümce hızla takdimcilik ve spikerlik yapabilir. Bunun üzere seçme “uzluk belgesine” gerekseme yoktur. Oysa traktör aylamak üzere bile plakaya, ehliyete ihtiyaç var. İnsanlarının büyük bölümünün Türkçe ’yi ekrandan öğrendiği tıpkısı memlekette, TRT asıllı sunucuların, spikerlerin, programcıların dışında, “ehliyeti” olan namevcut! Epey “genel yanlışlık duyurusunun” ardından öncelikle ve alelhusus kendimi ihbar ediyorum. Üniversitede gazetecilik, halkla ilgiler ve monitör okumama, 30 yıla mail ayrımsız süredir gazetelerde gramer ve haşiv kurallarına maksimum özen göstererek yazı yazmama karşın, benim bile ekranda izlence sunmak için benzeri “ehliyet belgem” bulunmayan. Oysa haftada aynı dönem deli dolu yayında iki saatlik izlence sunuyorum. Durun, bitmedi… Kendimle ilişkin bir ihbarım henüz var: 1985 ya de 1986 yılıydı. Tamlık olarak hatırlayamıyorum. TRT İstanbul Radyosu ’nun açtığı spikerlik sınavına girdim. Önüme tıpkı hava raporu bülteni uzattılar, mikrofon başında okumam amacıyla… Gösterişli sisle ilişkin bir uyartı bülteniydi. O zamanlar “S”lerim aşkın “tıs”ladığı üzere sınavı kaybettim. Yani bana “uzluk” vermediler… Ama kadın görün ki, ülkenin en kocaman televizyonlarından birinde iki yıldır “sunuculuk” yapıyorum. Tavsiyem şudur: RTÜK seçme 6 ayda tıpkı “gönderme” yapsın… Yani ekran yüzlerinin “takdimcilik yeteneklerini” bağlanmış ve aday imtihanlarla sınasın. Ehliyeti sıfır, yola çıkmasın!..

Yazının tamamını aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz..

http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Üdeba/aytug/2010/04/07/kendimi_ihbar_ediyorum

Yüksel Aytuğ /Günaydın

SACİT ASLAN YORUMLUYOR

’Dinime sövgücü benden henüz Mütedeyyin olmalı ’ diye niteleyerek aynı küçümseme vardır evet, aha aynen anca aynı abece!..

RTÜK ’nam bakir yasa tasarısı meclisten geçtikten sonradan ’yüz kızartıcı ’ suçlardan sabıkası olanlar izlence yapamayacak olması konusunda, Muhterem ’Kendimi İhbar ediyorum ’ başlığı ile alfabe yazmış!..

Bu konuyu yazıya döken nefer-ı muhteremin tespitlerinin nerdeyse hep akıllıcasına olmasına akilane bile.. Fakat çokça koskocaman aynı konuyu nedense ES eski!..

RTÜK ’ün yıpranmamış kanun tasarısında;TV ’lerde program yapacak şahıslar amacıyla vazgeçilmez olan gerekçelere makul olmalarını istemesi ve senin yazında de belirttiğin özelliklerin izlence yapacak kişilerde olması konusu yüzde yüz doğru..

Ancakkk, Dünya ’üstelik hangi ülkesinde Ceride köşesinde TV eleştirmenliği eden aynı edip TV programı yapabilir?…. Yaptırırlar mı zannediyorsun?…

Türkiye ’nin genişlik heybetli gazetelerinden birinde eleştiri yazacaksın, yetmedi heybetli kanallardan birinde üstelik program yapacaksın!.. OHHH!… Suyundan bile haliç!.. Nerde bu yoğurdun bolluğu beyefendi!..

Yazında \”utandırıcı suçlar mı\” yanlız, \”Türkçeyi konuşamayanlar, lafı ağzında eveleyip, geveleyip ne dediği anlaşılmayanlar\” diye niteleyerek bahsettiğin kişileri, senelerce köşende yere göğe sığdıramayan sensin, programına misafir adına geldiklerinde bi ellerini öpmediğin kalıyordu ve ertesi dönem Halife Fermanı gibi yazılar döşeniyordun!..

Esasen nazik gazetelerden birinde köşesinde TV eleştirmenliği özne meslektaşın hem program yapıyor hemde tıpkısı imal şirketinin ortağı değil mi!..

Ayrıca ortağı olduğu genel ağ sitesinden Nene altında sürgü göstererek, üstü vabeste şantaj ve meşrut tehditler ile TV programları kuşkusuz aldıklarını illet ’ihbar ’ edemiyorsun?…

Atilla Dorsay ’de çok yetişkin aynı sinema eleştirmeni amma işlettiği benzeri sinama salonu yok yapımcılığını yaptığı bir filmde namevcut…

Nedendir adsız sansız sen ve kâh meslektaşların, eleştirdiğiniz konuların ticari getirisinden faydalanmayıda tek ihmal etmiyorsunuz!..

Belli hakeza imkanlar sadece sizlere anlaşılan üzere gözüküyor!…

Yeri geldiğinde töre bilimi kurallardan nefes vuran sen, önceki kendin töre bilimi kurallara uyman gerekmez mi?..

Sacit Aslan

 

Bir Cevap Yazın