Yüksel Aytuğ yazdı: ‘Bir sınır zahir batırılır?’

Sabahleyin / Günaydın’dan Yüksel Aytuğ’un yazısı…

Tıpkı kanal bittabi batırılır?

Fantezi bu ya; diyelim kim haddinden fazla paranız var ama elbet yiyeceğinizi bilmiyorsunuz. Eğer bu durumda olanlar varsa onlara yer ‘havalı’ dünyalık batırma yöntemini söylüyorum: Evgin yerine bir televizyon kanalı satın karşı ve erkânıharp, tutumlu vs. olmadan bilcümle yetkiyle işin başına geçin.

Demincek kanalı bildirme geç üç ay içre gark etmek için gerekenleri sıralıyorum:

1- ‘Sunma kudretli patron, kritik noktalara makul adamları yerleştirip keyfine nazır adamdır’ sözünü şipşak unutun. Seçme işe karışın. Bilip ezbere yapıp, bozun.

2- Unutmayın kim televizyonculukta sunma yalın kat servet yenilgi yöntemi deneme-yanılmadır. Tek kayran araştırması yapmadan, izleyicinin irade ve isteklerine aldırmadan, canınız hangi çektiyse ekrana onu sürün. Olmadı mı; kaldırın, adına yenisini kucak

3- Ekranı yazıya boğun. Alttan, yukarıdan, her yerden yazılar, logolar, oklar, reklamlar girip çıksın. Televizyonun abece değil, görüntüye dayalı olduğunu benzeri kalemde aklınızdan çıkartın.

4- Ucuzca, pahalısına bakmadan her türlü reklamı ve tanıtımı alıp ekranınıza dayayın. Âdem öldüren zayıflama haplarını uzun uzun tanıtın, süresince ne olduğu vuzuhsuz balları kilogram kilogram sattırın. Sunu gücük tanıtımınız 20 an olsun. Bal satan eş lafı öyle uzatıp öyle çok gine yapsın kim, görüntülük başındaki peyrev kendisini bilfiil ‘ayı’ sansın!

5- Dizinin akıbet sahnesinin önüne 12 dakikalık reklam kucak. Sonradan sahneyi sunma başından baştan yayınlayıp milleti bön hesabına koyun ki, ayrımsız daha logonuzu gördüklerinde içlerinden üzerine tükürmek gelsin.

6-Markajcı ağalı dizinin yeryüzü uydurmasını, görüngü olan yarışmanın genişlik sahtesini, veri bülteninin sunma taraflısını yapın ki peyrev komuta aletinden sizi hızlı hızlı silebilsin.

7- Tıpkısı diziyi yalnızca bir ünlü oyuncunun sırtına yükleyin. Ona kısım başı 80 bin ödeyin, yönetmen ile senariste ayda yalnız 8 bin liralık, ki maazallah diziniz falanca tutmasın.

8- Ekrana getirdiğiniz dizilerin işaret dönüş ve saatlerini daima değiştirin kim peyrev manyak olsun. Rakip hangi yaparsa karşı adım yapın ki, izleyici kendini satranç tahtasındaki piyondan ibaret saysın. İki bölümde dizi kaldırın kim ‘devamsızlık’ üstüne namınız yürüsün.

9- Vakit Kaybetmeden reyting ölçümlerindeki ‘kelle sayısına’ bakın. O kafaların içinden hangi geçtiği hiç umurunuzda olmasın.

10- Yukarıdakileri itina ile uyguladınız amma kanalınız batmadı mı? Öyleyse şansınızı benzeri bambaşka ülkede deneyin… 

Bir Cevap Yazın