Yüreklilik alacaklara gani marifet!

Habertürk’ten Acıma Ak’ın haberine bakarak önceki gün Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Işıklı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan (BDDK) bankalara getirilen yüklere relaks sinyalleri aldığını söyledi. Peşi Sıra güzeşte BDDK, bankaların verdiği tüketici kredileri ile güven kartlarında haddinden fazla faziletkâr olan risk ağırlıklarının adi çekilmesi amacıyla iş başlattı.

Böylecene güven verirken bankaların resülmal yeterliliği henüz bir iki azalacak ve itimat ödeme limitlerini artıracak. Kredi maliyetlerini düşürecek. BDDK’nın Basel Bankacılık Teftiş Komitesi eliyle 2012 yılında oluşturulmuş olan Düzenleme Tutarlılığı Yorum Programı kapsamında hazırladığı eskiz ile cesaret kartı ve mütemmim kredilerinde herhangi bir 100 lira krediye karşı bankaların ayırdıkları eşit 250 lirayı bulurken bakir taslakta bu oranın Basel kriterlerine çekilmesi hedefleniyor. Uymazlık çerçevesinde ihtiyaç duyulabilecek arttırma tensikat üzerinde ise BDDK çalışmaları devam ediyor.

KONUTTA YÜZDELIK 35’E GERİLEDİ

BDDK yönetmelik taslağında konut kredilerinde yüzdelik 50 olan risk ağırlığının yüzde 35’e çekildiği belirtilerek direnim istatistiklerinin bahis konusu alacaklar amacıyla henüz ayrımlı tıpkı risk ağırlığının uygulanmasını gerektirdiği kanaati oluşması durumunda risk ağırlığının yüzdelik 35’ten bir iki olmamak üzere kurulca farklılaştırılabileceği rapor ediliyor.

TÜKETİCİDE YÜZDELIK 200’E ÇIKIYOR

Tüketici kredilerinden kaynaklanan ve mütezayit vadesi 2 yılı aşan alacaklar yüzdelik 200 risk ağırlığına tabi.

“GEVŞEMEYE YÖNELIK ÇEVIR SINYALI GELİYOR” DEMİŞTİ

TBB Başkanı Hüseyin Vazıh, eski aktarılma yaptığı açıklamada “FED’in hırçın etkisini gidermek üzere sektöre getirilen yüklerde gevşemeye yönelik konkre sinyaller geliyor” demişti. Şu anda yüreklilik kartı ile kullandırılan kredilerin mütezayit vadesi 1 aydan 6 aya kadar olan taksit ödemeleri tutarları yüzdelik 100, diğerleri ise yüzde 75 risk ağırlığına bağımlı. Itimat kartları ile kullandırılan kredilerin mütezayit vadesi 12 kocaoğlan aşan taksit ödemelerinin risk ağırlığı yüzdelik 250 düzeyinde.

Bir Cevap Yazın