Yurt yazarından azrail Davutoğlu iddiası

Aha Hüseyin Yayman’ın bugünkü yazısındaki o sektör:

AK Partide Genel Başkan ve Başbakanın kim olacağı netleşti. Tayyip Erdoğan ve tümen sözcülerinin dile getirdiği prensipler irdelendiğinde o ismin Ahmet Davutoğlu olduğu anlaşılıyor. Bunun birlikte ötesinde Erdoğan ’ın gönlündeki âdem Ahmet Davutoğlu. 

MKYK toplantısında Erdoğan, ‘Başvekil ve genel başbuğ kim olmalı ’ sorusunu sordu. Abdullah Gül, Binali Saika, Numan Vareste, Süleyman Aristokrat isimlerinin öne çıktığı listede Ahmet Davutoğlu bir numara çıkıyor. Milletvekilleriyle yapılan toplantılar birlikte antrparantez genişletilmiş ülke başkanları toplantısı bitmeme ediyor. Bu toplantıya memleket başkanlarının beraberinde, belediye ve büyükşehir başkanları katılıyor. Burada üstelik Ahmet Davutoğlu adının öne çıktığı iddia ediliyor.

Erdoğan onu bel ediyor

Bugün partinin 13 ’üncü yapılış resepsiyonu yapılacak. Cuma günü ise Umumi Minval Avrat ve Gençlik Kolları toplantısı var. Erdoğan bu toplantılarda meyil yoklaması yaparak teşkilatları karara eş düzenlemek suretiyle ilerleyen zamanlarda çıkma problemleri önlemeye çalışıyor.
Erdoğan ’ın sonuç üç ayda dile getirdiği prensipler zir alta yazıldığında Başbakan çıkıyor. O prensipleri yeniden hatırlayalım. 1. Umumi başkan ve başvekil ayrı olamaz. 2. Üç dönme kuralı kaldırılmayacak. 3. Emanetçi başvekil mümteni. Bu prospektüs uyan beniâdem Ahmet Davutoğlu.

Gül nazır olmadığı üzere Başbakan olamıyor

Halihazırda kâin adaylara bakıldığında şöyle aynı tabloyla cebin karşıyayız. Abdullah Gül, milletvekili olmadığı amacıyla başvekil olamıyor. Gene bire bir şekilde Numan Vareste, Süleyman Aristokrat dahi nazır olmadıkları için denklemin dışına düşüyor. Nedeniyle Gül, Vareste, Aristokrat ihtimali bizatihi baypas kalıyor.

Başvekil Erdoğan ‘emanetçi Başvekil olmayacak ’ sözü ve ‘Üç periyot kuralının devam edeceği ’ açıklaması zımnında Bülent Arınç, Binali Saika, Mehmet Ali Şahin isimleri de kendinden elenmiş oluyor. 

Koşullu başbakanlık

Bu gelişmelerin beraberinde hele Bülent Arınç ’ın açıklamalarının altını çizmek gerekiyor. Arınç tecrübeli ve milletin vicdanı reşit tıpkı siyasi. Acemi konuşmasında Gül ’ün siyasete dönmesini ve ülkeye faydalı hizmetler yapmasını yürekten istediğini belirttikten sonra şunları söyledi:

“Bugün seçilecek genel başbuğ ve başbakanın 2015 ’kap sonraları bile kıpırdak ayrımsız biçimde geldiği takdirde d evam etmesi doğrudur. Ancak tıpkı almanak deneyim süresi var. Bu tıpkı yıllık deneyim süresinde partiyi şüphesiz atıf ve dalavere edeceği, hükümeti şüphesiz yöneteceği, karşılacağı güçlüklere alın partiyi şüphesiz liyakatli kılacağını bir görmekte kâr var.” Arınç ’ın tarifi birlikte koşullu adına de olsa Davutoğlu ’nu gösteriyor.  

Bir Cevap Yazın