Yüzü Sıcak dizilerin şarkıları ona güç

Hakan Tunçbilek’in Akşam’üstelik yayınlanan röportajı..

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 
1982 yılında Ankara ’de doğdum. Çalgı eğitimime lise yıllarından bilahare, “Çağlar Görüşme Merkezi”nde aldığım, nota, kulak ve tumturak dersleriyle başladım. 2000 yılında katıldığım “TRT Polifonik Bilgisizlik Korosu”nda 1.5 yıl ezgi söyledim. Dokuz Ilkgüz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Müzik Bilimi mezunuyum. Tüm namına ilgili 30 ’dan fazla şarkım var.  Emretmek Akalın ’ın ‘Giderli 16 ’ albümündeki ‘Coşkunluk ’ şarkısının sözleri bana ait. Onun dışında bu güzün çıkma İlyas Yalçıntaş ’ın çalışmasında ‘Bu Lacerem Veda ’ isminde bire bir şarkım var.

Güneşin Kızları ünlü dizinin müziklerini yaptığınız makul mu?
‘Baş Döndürücü Dersane Darülfünun ’
filminin müziklerini yaptım gayet sevinçli bire bir işti oldu. Bu alanın müziğime elan farklı göz açıları kazandırdığını düşünüyorum. Şu dakika evet ‘Güneşin Kızları ’ dizisi var. İşin hikâyesi beni haddinden fazla etkiledi. Jenerik şarkısı ve sair namzet şarkılarını yazıyorum. Projenin sahibi ve aranjörü Batuhan Fırat ’la temel uyumumuz harika.

Resimlik için yapılan enstrüman ile sekans müziği arasındaki farklar nelerdir sizce?
Popüler müzikte slogan sözler, dümdüz ve eşlik etmesi macerasız ezgiler, döneme uygun soundlar üzere uyulması gereken kalıplar var. Sekans ve film müzikleri ise genellikle elan ibdai. Hem küçümseme hem da ezgisel namına. Yani ayırt balaban diyebilirim. Albümün avantajı ise sahneye çıkıyoruz bu sayede, bire bir sergen albüm. Sizi dinleyenlerde sahnede kavuşmak inanın ki bambaşka aynı esenlik.

‘Vesaire ’ önce albümünüz… Zahir ayrımsız uzunçalar?
Ilk albümüm, eksiksiz söz ve müzikleri bana ilişkin ‘Bal Renkli Kız ’. 2008 yılında yayımlandı. ‘Sen Körsün ’, ‘Bu Lacerem Veda ’, ‘Bal Mülevven Kız ’ radyolar çalınıp kısmen duyulmasına rağmen mukavim istediğimizi alamadık. 6 sene büyüklüğünde açıklık verdim ve ‘Vesaire ’ single namına yayımlandı. Çarkıt sevgiliye ‘seni gözüm görmesin ’ diyen ayrımsız şarkı. Klibi da bence çok ahenkli sıcakkanlı oldu.

Albüm yapmaya zahir karar verdiniz?
Ortaöğretim yıllarımda âşık olduğum kız müzikle ilgileniyordu. Ego dahi gidip temas etmek yerine, ‘Bire Bir terane yazarsam derdimi elan bol anlatırım ’ kabilinden absürt tıpkı fikre kapıldım ve sanırım dünyanın en kötü şarkısını yazdım. Kızın aklını çelemesem dahi kortej yazıp müziklendirmekten balaban tempo duyduğumu ayırt ettim. Sonrasında henüz çok zaman, önsezi harcadım sanırım.

Şarkı belirten, beste fail ve sesi fena hâlde olan dizge resimlik yapmalı mıdır?
Albüm yapmalı diyemem çünkü imdi gelişim eksantrik mecralara kaydı. Herkesin sosyal medyada kendine ilgilendiren sayfası, youtube kanalı var. Ürettiklerini biriktirmeden evet de haddinden fazla profesyonel kayıtlara dönüştürmeden ücretli evet de ücretsiz paylaşabiliyor. Bu üstelik bilinmeyen müzisyenler başta gelmek amacıyla tümce için iri yıldız. Sistem paylaşsın şarkılarını beis gelmez bundan.

Hedef Dalkılıç sizi haddinden fazla aşkın destekliyor; sanırım eskiye müstenit ayrımsız dostluğunuz var.
Çok çarkıt sayılmaz gerçekte. 4 sene önceki kuma arkadaşlarımız sebebiyle tanıştık Garaz ’la. Ekranda göründüğü kadar özden, hamam aynı eş ve şahane tıpkı dosttur. Bazen dışarıdan yanlış anlaşılıyor sanırım, bana verdiği maddesel-manevi bindi ticari değil kardeşçedir. Elden Murat de değil, sektörde aktör müzisyen çokça arkadaşım var ve birbirimizi bilcümle destekleriz. Şanslı hissediyorum kendimi.

Bir Cevap Yazın