Zahmetli eşine üstelik çifte remiks!..

Takvim’da düz kayran habere bakarak emekliler heyecanla bindirimli maaşlarını bekliyor. SSK ve Demet- Kırat emeklilerinin yüzdelik 3.86 para şişkinliği zammı ve 100 liralık seyyanen artışın yansıtıldığı maaşları, bu ayın 17’sinden itibaren yatırılmaya başlanacak. Zamlardan dul ve yetimler da yararlanacak. Irtihal fail emeklilerin koca ve yakınları da pahalılık zammına melfuf olarak 100 teklik ekstra artışı alacak. 100 lira seyyanen remiks, dul ve yetimlerin maaşına hisseleri oranında yansıtılacak. Dul ve yetimlere ayrıca Orak Ayı’üstelik baştan zam verilecek.

NASIL YANSITILACAK?

Ölen eşten hava alınan maaşlar hisselere bölünüyor. Söz Gelişi ölüm fail emeklinin eşi salim ise ve 2 çocuğu varsa, maaşın yüzdelik 50’si eşe, yüzde 25’i aynı çocuğa, yüzde 25’i birlikte özge çocuğa veriliyor. Bu emeklinin maaşı bin 600 teklik ise, kayırıcı 800 liralık, ayrıntılar birlikte 400’er teklik alıyor. Zamlar bile hisseler oranında maaşlara ekleniyor. Buna göre; Karı maaşlarına geçmiş yüzde 3.86 şişkinlik zammı eklenecek. Arkası Sıra da 100 liralık zam pay oranında paylaştırılacak. Örneğin; aynı herif ve 2 çocuğun olduğu tıpkısı dosyada 100 lira zamdan eş 50 liralık, ayrıntılar ise 25’er liralık şeklinde yararlanacak. Toplamda remiks 100 teklik olacak. Bu adam 800 teklik, füru de 400’er lira alıyorsa, yüzdelik 3.86 enflasyon zammı ve seyyanen artışın eklenmesiyle eskimemiş aylık eş için 880,88 liraya, ayrıntılar amacıyla bile 440,44 liraya ulaşacak.

TEMMUZ’DAHI BILE YAPILACAK

Ölüm eden SSK ve Rabıt-Kırat emeklilerinin eş ve çocukları, Temmuz ayında aynı bindirim henüz matlup. SSK ve Demet-Düzey emeklilerine yapılacak Temmuz zammından, dul ve eytam dahi yararlanacak. Bindirim oranı ise bu yılın evvel 6 aylık döneminde gerçekleşen pahalılık kadar olacak.

Bir Cevap Yazın