Zaman Gazetesi’nin anketi çöpe gitti!

Koşut yapının gazetesi Antlaşma ’ın 3 Şubat ’ta yayınladığı DÜRÜST Fırka ’yi yüzde 36.4 kendisine gösteren seçme anketiyle bir yol elan çuvalladı. Anar, Konda, Andy-Ar kadar kip haddinden fazla araştırı şirketinin yüzde 40 ila 50 aralığında gösterdiği DOĞRU Öğür ’yi 2002 seçimlerinde aldığı 34.6 oranına andıran gösteren Antlaşma, haber manşetten “17 Açıklık bire bir vergi ve usulsüzlük operasyonudur” başlığıyla verdi. Zaman fiyasko sâdır bu rakamları, Evren Bilim Toplama Araştırma Servisi ’ne dayandırdı. Bir Nice anket SELIM Öğür ’yi yüzdelik 45 ’mağara üstünde gösterirken, seçimden 45,5 ’lik AK Fırka payı çıkmasıyla Ahit ve Âlem ’ın yaptığı anketin ne aşama gerçek dışı ve hayalet ürünü olduğu gözler önüne serildi.

Ant ’ın yayınladığı soruşturma sonuçlarına bakarak yerli seçimlerde önceki tercihlere göre AK Tümen yüzdelik 36.4, CHP yüzde 28.8, MHP yüzdelik 20.5, BDP yüzde 7.4 düşünce alırken, Umumi intihap tahminlerine bakarak, Balaban Ilişki Partisi yüzdelik 4.1, Saadet Partisi yüzde 2 oranında düşünce alıyordu. Ankete katılan 3 bin 38 kişinin verdiği cevaplara göre 2011 seçimlerinde yüzde 49,9 rey oranına sahip olan AK Fırka ’nin yüzdelik 10 ’un üstünde gerilediği görülüyor, CHP ve MHP ’de ise yücelme olduğu göze çarpıyordu. Gine tıpkı ankette koşut yapılan çarpış girişimi olan 17 Boşluk operasyonu de soruluyor. Buna bakarak halkın yüzde 59.3 ’ü bunun aynı usulsüzlük operasyonu olduğunu söylüyordu. 17 Mesafe operasyonunu ‘Hükümete karşı uluslararası tıpkı katakulli ’ yerine görenlerin oranı ise yüzde 28,6 çıkıyordu.

Ankete göre Ağustos ’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Gül ’nam oy oranı yüzde 47, Erdoğan ’ın ise yüzdelik 17.5. Sonuçlara göre, Gül ’ad cumhurbaşkanlığına verilen bindi önceki dönemlere göre artarken, Erdoğan ’a sunulan bindi aceleten eriyordu.

Ahit gazetesinin verilerini Dünya Vukuf Çokluk Araştırı Servisi ’hangi dayandırdığı sormaca Sözcü ve Milliyet gazetelerinde dahi düzlük aldı. Sözcü Gazetesi “Antlaşma gazetesinde yayınlanan anket AKP ’yi şoke edecek” başlığıyla düzlük verdiği haberde hiçbir anketin SELIM Fırka ’yi bu büyüklüğünde bağan göstermediğini yazdı. Milliyet Gazetesi ise tıpkı anketi “Ant Dürüst Parti ’yi Bitirdi” başlığıyla yayımladı.

Seçimin kahini ANAR, KONDA, ORC VE A&G OLDU

-A&G ARAŞTIRMA ŞİRKETİ: Intihap sonuçlarını alim adam kendisine ün salan Adaletli Gani, 30 Mart seçimlerinde YANLIŞSIZ Fırka ’nin yüzde 40 ’ın altına düşmeyeceğini açıklamıştı. 17 Çatlak sonrası DOĞRU Fırka ’nin tabanının daha dahi güçlendiğini savunan Bol ’nam açıkladığı rakamlara göre; DOĞRU Parti yüzde 43-45, CHP yüzde 26-27, MHP 14-16, BDP ise yüzdelik 8-11 sonucu ortaya çıkmıştı.

-KONDA ARAŞTIRMA ŞİRKETİ: KONDA intihap sonuçlarını, AKP ’nin yüzdelik 46, CHP ’nin yüzdelik 27, MHP ’nin yüzdelik 15, BDP ’nin yüzdelik 7, başka partilerin birlikte yüzde 5 yerine tahmin etmişti.

-ORC ARAŞTIRMA ŞİRKETİ: AK Parti 45.7, CHP yüzde 28.3, MHP yüzdelik 16, BDP 6 rakamlarını vermişti.

-ANDY-AR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ: Ankete katılanların yüzdelik 40.7 ’si AK Parti, yüzde 31.2 ’si CHP, yüzdelik 17.2 ’si MHP, yüzde 6.8 ’i üstelik BDP yanıtını vermişti.

-KONSENSUS ARAŞTIRMA ŞİRKETİ: DOĞRU Öğür yüzde 43, CHP yüzde 29, MHP yüzde 16.6, BDP ise yüzde 6.5 sonucu ortaya çıkmıştı.

-GENAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ: AK Parti yüzde 47 ile bir numara fırka CHP yüzde 28.5 ile ikinci fırka olurken MHP yüzdelik 14.4 ile üçüncü öğür olmuştu.

-ANAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ: AK Tümen yüzdelik 45, CHP yüzde 28-29, MHP ise yüzde 14 kendisine belirlenmişti.

-SONAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ: Katılımcıların yüzdelik 42.3 ’ü AK Tümen, yüzde 29.8 ’i CHP, yüzdelik 18.7 ’si MHP, yüzde 5.6 ise BDP yanıtını vermişti.

SEDA FEHMETMEK / STAR

Bir Cevap Yazın