Zaman’dan tecavüz sahnesine iri reaksiyon!

Reyting için tecavüze övme… Çocukların suçu ne?   
 
Eylül ayının gelmesiyle gelişigüzel bakir dizilerde ekranlarda gestalt göstermeye başladı. Televizyon kanalları dizilerinin artık izlenmesi için birbiriyle yarışırken, içtimai değerler, eş yapısı yada çocukların ruh sağlığını boşlama edebiliyor. Bunun serencam örneği “Fatmagül ’ün Suçu Ne?” isimli televizyon dizisinde yaşandı.

FATMAGÜL ’AD SUÇU NE ’DEKİ HÜCUM SAHNESİ IÇIN TIKLAYIN

Göstergeç kanalları rakiplerinden öne terhis etmek ve bundan sonra reyting kabul etmek için her yolu azade namına görürken bu konuda yeryüzü şişman desteği ise im grubuna vabeste gazetelerden alıyor. Bugün Doğan grubunun üç gazetesinde birlikte bir atak haberi yayınlandı. Fakat bu sefer olgun 3. bahis hesabına 2. yada peş sayfalarda idi. Makbul üslupta 3. sayfadakilerden berenarı farklıydı. Ne tecavüz kötüleniyordu ne dahi bu eylemi yapanlar. Zira bilim “Fatmagül ’nam Suçu Ne?” isimli göstergeç dizisinin reklamı amacıyla yapılmıştı.

Haberde makbul çevirici, format ve fotoğraflar, filmin 80 ’li yıllarda çekilen Rüya Afşar ’lı sahneyle yapılan karşılaştırmalar dikkate alındığında tecavüzün insanlık dışı olduğuna dair tıpkı izlenim kazanmak olabilir değil. “Hep Türkiye görüntülük başına kilitlendi” tarzında yapılan haberlerde geçer not başlıklar bile bunu gösteriyor: “Işte o tayf”, “İnternette rekor kırdı”, “Hücum ekrana kilitledi”… 4 ensesi kalın, başı dumanlı ve esrar kullanmış tendürüst, güçlü çokça hayali olan yok yoksul bir kıza taarruz ediyor ve bu veri “Aha o görüntü” başlığıyla veriliyor. Bile “Işte Beren ’li taarruz sahnesi” ve “Işte Görüntü ’lı tecavüz sahnesi” diye niteleyerek mukayese yapılarak okura almaşık üstelik sunuluyor.

REYTİNG AMACIYLA DEĞME HUSUS BAŞIBOŞ

Reyting, zımnında çıktı reklam ve artık servet için yapılan yayınlardaki dozajın lacerem kaçtığıyla ilişik biteviye tecavüze medih haberleri değil elbette. Birkaç sene ilk yayınlandığı günlerde bütün zamanların peyrev rekorunun kırıldığı belirtilen “Binbir Akşam” isimli dizinin reklamında bile analog tıpkı formül izlenmişti. Çocuğu parasız olan tıpkısı karı çocuğunun tedavi masrafı için patronuyla bire bir geceliğine alay malay olup 150 bin dolar almıştı. Bu gazetelerde selen konusu edilmiş, ünlülere “siz olsanız ne yapardınız” sorusu sorulmuştu. Kimi olumlu bazı hırçın cevaplar vermiş ve konunun günlerce kalması sağlanmıştı. Tabiî ki dizide reyting patlaması yapmıştı.

Amor-ı Yasak isimli dizide amcasının eşiyle alay malay olan ayrımsız adama medih dizilmiş ve esasen benzeri çokça ünlüye “Siz olsanız yengenizle gelişigüzel olur muydunuz?” sorusu iletilmişti.

Başka dizilerde üstelik apayrı skandallara imza atılmıştı. Bu istihbarat çocukların de ulaşabileceği gazetelerde yayınlanmış gine çocukların izlediği saatlerde televizyon ekranlarında gösterilmişti. Tamam bunun topluma yansıması elbet oluyor?

Sorunun cevabı için uzağa gitmeye gerek bulunmayan. Ayrımsız gazetelerin üçüncü sayfalarındaki haberleri görmek ehliyetli: “…hücum edip öldürdü”, “…yaşındaki çocuğa taciz”, “….yengesiyle kaçtı”. Ve daha onlarca analog haber, hem dahi seçkin bölüm…

Bir Cevap Yazın