Zayi etiket cezasına düzenleme!

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre şahsiyet cüzdanını, evlilik cüzdanını kaybedenlere geçerli 90 liralık ceza kalktı mı? Yoksa 50 lira yeni ceza mı geliyor? Aha yanıtı?

5490 Dar Şahsiyet Hizmetleri Kanunu’nun 68.maddesi şahsiyet ve familya cüzdanlarını kaybedenlere; erkek cüzdanının değer süresinin dolmasından itibaren 60 devir ortamında değiştirmeyenlere, mevlit olayını süresi zarfında bildirmeyenlere 90 liralık para cezası uygulanmasına hükmediyor.

90 LİRALIK CEZA KALKIYOR AMMA…

Meğer hükümetin hazırladığı ve TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen er bezi kanun tasarısının 16.maddesi (Askerlik Kanunu ile Kâh Kanun ve Yasa Hükmünde Kararnamelerde Farklılık Yapılmasına Dayalı Yasa Tasarısı) ile bu egemenlik baştan düzenleniyor. Buna bakarak kişi ve karı cüzdanlarını kaybedenler, kişi cüzdanını süresi içinde yenilemeyenlere meri 90 teklik para cezası sonuç buluyor.

KAYBEDEN 50 LIRALIK ‘DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ’ ÖDEYECEK

Ancak bunun adına Değerli Kağıtlar Kanunu Tablosunda farklılık yapılıyor. Buna bakarak insan cüzdanını kaybettiği amacıyla baştan derk etmek zorunda kalacak yurttaş ‘değerli kağıt bedeli’ yerine 50 teklik ödeyecek. Eskimemiş erkek cüzdanları amacıyla 8 teklik; eskimemiş doğan çağa cüzdanları için 15 teklik; tahvil zımnında planlı Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları için 15 lira ‘değerli kağıt bedeli’ ödenecek.

Tasarının16.maddesi, 5490 mahdut Şahsiyet Hizmetleri Kanunu’nun 68.madde 1.fıkra, b ve c bentlerini baştan düzenliyor. Buna göre gerçek dışı bulunak beyanında bulunanlara verilen 963 liralık yönetimsel nakdî ceza ise 500 liraya düşürülüyor.

Bulunak bildirimlerini süresi içre yerine getirmeyenlere muteber 480 teklik nakdî ceza de 80 liraya indiriliyor.

DEĞİŞİKLİKLER ELAN YÜRÜRLÜĞE GİRMEDİ

Torba kanun tasarısının bu hafta ortamında TBMM Umumi Kurulu’nda görüşülerek akseptans edilmesi bekleniyor. Genel kurulda kabulün peşi sıra Cumhurbaşkanı’na onaya gidecek olan yasa, Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla alay malay yürürlüğe girecek. 

Bir Cevap Yazın