Zayıflamanın 8 muamma formülü!..

Yıpranmamış Asır’de meydan kayran habere göre Enç, “Değersizleşmek talip kişilerin da dimdik zayıflamak amacıyla bir mızıka hususlara dikkat etmeleri gerekiyor” dedi.

Pınar Kaide Enç, zayıflamanın 8 bilinmedik formülünü şöyle anlattı;

1-TARÇIN

Tarçın tanıdık yeryüzü çarkıt baharatların başında sağlık.Bu ilkbahar genelde tatlandırıcı adına kullanılır. Ancak dışında yapılan araştırmalarda gösteriyor kim 6 hafta boyunca bir öz kaşığının çeyreği kadar tarçın bezdirmek, kandaki glikoz miktarını ve acı kolestrolü azaltıyor. Antrparantez şekeri metabolize ika yeteneğinizi dahi artırıyor. Şeker Hastalığı hastaları üzere faydalı olan tarçın, metabolizmayı hızlandırır ve kilo verilmesine havari olur. Yağ dokularını zahmetsiz eritir. Düşünce bölgesindeki yağlardan ayrılmak amacıyla Tarçın az çok etkilidir. Tarçının içerisindeki enzimler, akıl bölgesindeki soluk damarlarını uyararak hele beyin zayıflaması ve göbek hal sürecini hızlandırmaktadır.

Kilo Verdiren Tarçın Çayı; 3-4 çubuk tarçını ve 2 lezzetli kaşığı balı, ayrımsız çamçak akarsu ile kaynatın. Ardından içerisine 2 adet karanfil ilaveten kahvaltıdan fire saat geçmiş ve yatmadan benzeri saat evvel tüketin.

2-FASULYE

Tam benzeri protein deposu olan fasulye A, B9 ve Cvitamini ile çipo ve magnezyum mineralleri açısından zengindir. Tıpkı zamanda B5vitamini ve kalsiyum içerir. Vücuda kilolu ve erke vererek, bedenî ve zihinsel yorgunluğu giderir. Fasulye,kandaki kötü kolesterol düzeyini heybetli ölçüde düşürür. Potasyum oranı faziletkâr olan fasulye eğlenceli yerine tüketilirse,faziletli tansiyonu bile düşürür.

Demir içeriği oldukça fazla olan fasulye kansızlığı bile ongun dirimsel. Antioksidan içeriği da sebebiyle bedenin kansere yakalanma riskini azaltır. Bu ilişkin yerine, hele kadınlarda meme kanserleri ve alelumum sıklet bağırsak kanserleri sayılabilir. İnsülin ve soluk şekeri düzeyin arama altında hacim bu nedenle şeker hastaları üzere faydalıdır. Bunun kabilinden bir haddinden fazla yararı kâin fasulyeler, kilogram ita üzerine üstelik yardımcıdır. Tel yönünden az çok ensesi kalın olan fasulye, midenizin rahatlama hızını yavaşlatarak natürel ayrımsız iştah aranjör olarak etkin kolesistokinin hormonu seviyelerinizi artırdığı için kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Gine lifler yardımıyla inkıbaz calip kişilere dolgunca sağlık bu durumda de kilogram ödeme şansınız artar.

3- HİNDİSTAN CEVİZİ SÜTÜ

Hindistan cevizi sütü ile Hindistan cevizi suyunu birbirinden farklıdır. Hindistan cevizi suyu taze Hindistan cevizinden elde edilirken, Hindistan cevizi sütü rendeli hindistan cevizi etinden elde edilir. Hindistan cevizi sütü, Omega 3 yağ asitlerinin toplanmasını sağlar. Anti bakteriyel olan bu caize benzeri zamanda mikrobiyal koruma sağlar. Antioksidandır ve muafiyet sistemini güçlendirir. Hindistan cevizi sütü yağlı olsa bile, içerdiği yağlar metabolizmanız için gereklidir. Yalnız bire bir öğünlük tüketiminin sonrasında bu dolgunca yağlar metabolizma hızını daha bile arttırabilir. Bu da kilo vermenize havari etkendir. Ayrıca hazım sisteminin ve nevale emiliminin yardımcısıdır.

4-ISPANAK

Kış sebzelerinin vazgeçilmezleri arasında vadi kayran ıspanak, A, B1, B2, C, E vitaminleri, fosfor, kalsiyum, çipo, folik asit ve türlü minareller içerir. Ispanağın kalorisi düşüktür ama vitamin ve mineral yönünden mugaddi bire bir sebzedir. Ispanak bilindiği üzere kansızlığa ferah dirimsel. Değersizleşmek isteyenlerin da önceki tercih edeceği sebzelerden biri olmalıdır. Ispanak sindirimi kolaylaştırır ve gereklilik söktürür. Gelişigüzel iki durumun da kilogram vermede etkisi vardır. Çiğ namına salatalarda tüketilen ıspanak zengin lif kaynağıdır. Bu yeşilliğin bir gizemi de, iştahı bastıran proteinleri vücudunuza sezdirmeden sokarak kalorilere veda etmenizi sağlar. Ispanaktaki bu proteinler öğünler sonrasında vücudumuzdaki açlık hormonlarını azaltmaya koruyucu evet. Zinde zayıflamak amacıyla temel öğünlerde bire bir kase yoğurtlu ıspanak tüketmek bereketli tıpkı intihap olacaktır.

5-ZERDEÇAL

Hint Safrani’ın deli dolu maddesi curcumin’dir. Curcumin vücudu kansere alın korur ve ur hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelliğe sahiptir. Araştırmalarda Curcuminin antioksidan etkisinin E ve C vitaminlerinden daha ruhlu olduğu görülmüştür. Zerdeçalın kullanılan kısmı toz haline getirilmiş köküdür. Faydaları Antioksidan etkilidir. Hint baharatlarından biri olan zerdeçaldaki faal husus yağları yakılmasını sağlıyor. Ayrıca faziletkâr proteinli gıdaların çözülmesini sağlayarak sindirime havari oluyor. Yağ dokusunun büyümesini üstelik bastırıyor. Ayrıca Hint Safrani, hazmı kolaylaştırır ve ödem attırır. Mideyi kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır ve bu sayede kilogram vermenize da koruyucu evet.

Yemeklerde makbul Zerdeçal, suda kaynatılarak çay yapılarak da içilebilir. Zerdeçal’ı öz yapılmasının dışında bal ile birliktede tüketilebilirsiniz.

6-DOMATES

Domates, demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri ile A, B ve C vitaminleri açısından oldukça varlıklı tıpkı besindir. Özellikle içeriğinde mevcut bol tel kabuklarıyla tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır. Domates,mide ve bağırsakların ahenktar çalışmasına apotr peki ve kabızlığı giderir. Bol aynı idrar söktürücüdür ve vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına katkıda bulunur.

Cilt sağlığı amacıyla bile faydalı olan domates, yaşlanmayı geciktirir ve cildi canlandırıp taravet verir. Domates,C vitamini ve içeriğindeki asitler sayesinde metabolizma sürecini hızlandırmayı sağlar. Bu durumda birlikte kilo vermeniz kolaylaşır. Ayrımsız zamanda karaciğerin faziletli miktarda yağ tortusunu süzmesini de koruyucu olur. Isın kontrolü yaparken vücudumuzun vitamin ve mineral eksikliği çekmemesi için domates suyu içebilirsiniz. Bağan kalorili olan tendürüst domates suyu hem vücudun ihtiyaç duyduğu suyu sağlar hem üstelik henüz teferruatlı müddet tok hissedilmesine yardımcı olur.

Domatesin A vitamini itibarıyla varlıklı olması da saç sağlığı amacıyla faydalıdır. A vitamini saç köklerini güçlendirir ve saça doğal tıpkı gösteriş verir. Domates,C vitamini ve içeriğindeki asitler yardımıyla metabolizma sürecini hızlandırmayı sağlar. Bu durumda da kilogram vermeniz kolaylaşır. A vitamini ve potasyum yönünden varlıklı olan domatesin içindeki asitler antrparantez cildi sıkılaştırır.

7-KARABİBER

Dünyada sunu çokça geçer not baharatlardan birisidir. Bu baharatın faydaları saymakla bitmez. Sapık his hızı, akne, anemi, astım, şişkinlik, yaradılış sertliği, gerginlik hastalıkları, apse, kanser, duygu ve damar hastalıkları, kolik, itici algınlığı, öksürük, inkıbaz gibi benzeri haddinden fazla probleme karşı berenarı etkilidir. Karabiber,sindirim sisteminin metin ve ağır ezgi çalışmasına katkıda bulunarak hazmı kolaylaştırır. Hacet ve doğal gaz söktürücü etkisi ile kabızlığa birebirdir. Bunlardan ayrı Karabiber, göden ekşimesi ve hazım sorunlarına çaredir ve vücuttaki yağları dahi yakar. Karabiberin içerdiği deli dolu piperin maddesi, asap sisteminizi alarma geçirir ve metabolizma sürecinizi ateşler. Böylecene daha fazla kalori yakılmış evet. Antrparantez metabolik süreci etkileyerek, yıpranmamış yağ hücresi oluşumunu üstelik engellemektedir.

8-ANANAS

Ananas kayırıcı vücudu üzere adeta bire bir hazinedir. Çünkü içerisinde cisim için lüzumlu olan vitaminlerin bütünü vardır. Ayrıca mineral bakımından birlikte oldukça zengindir ve 16 minerali içerisinde barındırır. Bu nedenle da az çok yarayışlı bire bir besindir. İçerdiği su miktarı çok olan bu caize değersizleşmek isteyenler üzere üstelik tüketilmesi gereken tıpkısı besindir. İçerisinde bulunan Protein mayası yiyeceklerin proteinini çözer. Alelhusus ten ve cilt ürünlerinin sindirilmesinde etkilidir.

Bu etkilerine sınırlanmış olarak sindirim sistemine direkt külfet yapar ve göden çalışmasını hızlandırır.

Bağırsakların da temizlenmesini sağlar. Stresin önüne mergup. İçerdiği B vitamininin etkisiyle saçın parlamasına koruyucu tamam ve cilde rutubet verir. Ananas, muafiyet sistemini kansere alın harekete geçirir ve güçlendirir. Bu içerdiği özlerle yağ patetik düzensiz kâr, proteini parçalayan ve vücudun metabolizma hızını zait bromelain enzimi kaynağıdır. Selülit tedavisine birlikte yardımcıdır.

Bir Cevap Yazın