Zeliha Sunal:

Millet’ten Başak Çokan’ın röportajı…

– 42 dilde terane söyleyen ayrımsız şarkıcısınız ancak istediğiniz yere hastalık gelemediniz?

Hepimiz seçimlerimizi yaşıyoruz. Şarkılarımı popüler olma adına yapmıyorum. Ben yalnız dükkânımı büyütmenin derdindeyim. İşimle ilişik reklam olacaksam alayım, olmayacaksam da sav bulunmayan. Albüm yapmanın katkısı TV ’da, radyolarda ve gazetelerde insanlara kendimizi açıklamak. Benim ağırlığım çıktı içtimai kalın projelerinde kayran kabul etmek. Ayrıca kurumsal kimliği olan aksiyon dünyasında yaptığım hayalet çalışmalarından ötürü berenarı popülerim. Ve yeryüzü çok manzara düz kişiyim bu dahi bana şimdilik yeter

YÜKSELİP BILAHARE ÇAKILABİLİRSİN

– Herkesin akıbet yıllarda bahsettiği bu pop ekin denilen deyim nedir?

Göz önünde olup magazin sayfalarında kamet boy fotoğrafların olduğu sürece popüler kültürün bire bir parçasısın. Kilolu tarafı; ayrımsız diziyle meşhur olup göklere çıkarken, gelecek sene akıllıca proje gelmeyince yere çakılabilirsiniz. Makro olan benim için nerede popüler olduğum. Mülk kazandığım alanda popülersem benim için çokça bile önemli değil.

KONSERLER HALEL EDİLİYOR

– Şu dönemlerde yaşanan gerginliklerden ortalık müziğin durdurulmasını isteyenler var. Bu konuda hangi düşünüyorsunuz?

Şu dönemlerde şişman konserler imdi bir insanın iki dudağının arasında. Şuanki ortamda doğrusu arz ufak tıpkı olayda de konserler iptal edilebiliyor.

– Zenci Kralın ölmesiyle 3 dönüş matem car edilmişti…

Aynıyla öyle. Inanılır kabil değil. O büyüklüğünde şaşırdım ki matem isteğine. 3 dönme matem zar edildi ve maltalık durdu yöntemince. Ama temel alçalma ettiğim özdek bu yaslar hastalık bütün 23 Nisan evet de 19 Mayıs üzere millî bayramlara balya geliyor? Pekâlâ ayrımsız tesadüftür bu? Bütün mi birlik muadele olacağı zamanlara balya dirimlik anlamıyorum. Meğer saz, hayatın fert damarı. Teessürat dahi sevinçler dahi müzikle atlatılıyor. Bir artist filhakika bilir o günkü gündemin gerektirdiği repertuarı hazırlamayı. Müziği susturmanın ne anlamı var?

ŞEHITLER ÜZERE KONSER VERELİM

– Sanırım Niran Ünsal’dan bahsediyorsun. Çünkü yıldırı olaylarından çevre müziğin susmasını istedi. Siz katılıyor musunuz bu düşünceye?

Kabul etmem olanaklı değil. Ancak anlamadığım husus Niran kabil annesi ve tekmil ailesi müzisyen olan birisinin bu isteğine valör veremiyorum. Bu isteğinden çevre kendisini kınıyorum. Bu dahi ayrımsız hekim kadar avukat kabilinden tıpkısı gelişim dalıdır. İnsanlar buradan evlerine atlatmak götürüyor. Mademki anca Niran Ünsal’a ego üstelik buradan sesleniyorum. Müziği kapatmak yerine gelsin konser verelim ve oradan elde ettiğimiz kazancı şehit aileleriyle polislerle paylaşalım. Ve kendisi bu konuda öncülük etsin dinleti paralarını buralara bağışlasın. Hakeza sözlerle müziği sabotaj etmesinler çünkü saz susturulamaz.

BİZ HERKESİN SANATÇISIYIZ

– Fakat Niran Eş yalnız sanatçıların değil eksiksiz radyo ve çalgı kanallarının yas tutmasını istiyor…

Olanaksız ki TV ’ler, radyolar nereden mal kazanacak? Siz bunları 3 dolaşma susturursanız yapılan reklam anlaşmaları hangi olacak? Oradan paketlemek yiyen insanlar var. Niran’ın bu söylediklerini anlamam benzer değil. Niran kendi reklamını yapmaya çalışıyor bence. Niran hoppadak konservatör inikat tarafından ciddiye alınıyor, meğer biz herkesin sanatçısıyız. Tığ herkese gidiş söylüyoruz.

– Tamam, bu ayrım nereden daha çok?

Bizim arkadaşlarımız yaptı bunu. Meğer ego bu ayrımcılığı akseptans etmiyorum. Ego herkesin sanatçısıyım. Dizge benim gözümde eşit.

SANATÇININ SİYASETE GİRMESİ AKILLICASINA DEĞİL

– Aynı sanatçının bu kadar siyasetle iç içe girmesi akilane mu?

Tallahi Misyon Işılak bile meclisin atmosferine dayanamayıp uyuduysa etmek ki sanatçının siyasete girmesi makul değil.

– en son nerede konser verdiniz?

Meksika ve Los Angeles ’ta konser verdim. İnşallah mecmu dünyayı gezeceğim.

– Yurtdışında dinleti vermenin buradan farkı nedir?

Müzakere ve sanatçıya istinkâf etmek var. Manzara öncesi sahnede söyleyeceğim şarkıların bire bir listesini alıyorlar ve benzeri kağıt imzalıyorlar. Zira telif hakkı hakları üzerine çok hassaslar. Bunlar eşsiz şeyler.

TÜRKİYE PARÇALANDI

– Türkiye ’yi şüphesiz görüyorsunuz?

Türkiye o kadar bölündü parçalandı kim… Tığ sanatçıların birleştirici alengir alması gerekirken Niran Ünsal kabilinden ihvan bizi parçalıyor. Politik partilerin peşinden koşanlar, onların konserlerine çıkıyor. Meğerse yöntem ile nutuk bire bir arada yürümez, bağımsız milletvekili iki kavramdır.

SANAT HÜR OLMAKTIR

– Evet sanatta hürriyet var mı?

Kâh kanallara çıkarken hangi giyeceğimiz soruluyor. Bir Vakitler dört dörtlük kıyafetlerimiz varken demin açık giyimli olmasın, kolları sınırlanmış tutun uyarıları alıyoruz. Bazen oyunlar sergilenmiyor. Yani elhasıl hürriyet yavaş yavaş insanların elinden alınıyor. Oysaki tekellüm hür gelmek zorunda.

HAZIR LİSTELERİ ÇALIYORLAR

– Enstrüman sektörünü elbet değerlendiriyorsunuz?

Sunulanı görüyorlar, artık radyolar bir tane soy çalgı yapıyor. Radyolarda dayatılan müzikleri dinliyor. Çalgı listesi yapıyorlar ve hoppadak o listeyi çalıyorlar. 

– Kimler yapıyor bunu?

Güzelce ilişkisi olanlar radyo kanallarıyla çalgı aleti şirketleriyle arasını gür tutanlar kazanıyor.

ATIK MADDELERİ DEĞERLENDİRİYORUZ

– BERABER köylü inkılap malzemeleri ile kullanılabilir malzemeler yapıyorsun. Bu merak nereden?

Annem vaktiyle kavanozlarını ve pet şişelerini katiyen atmazdı. Ben dahi atılmış malzemeleri evde değerlendirip yıllık yapraklarından bardak altlığı yapıyorum. 2 yıldır mekân korumayla başlayan ayrımsız serüvenim var. Handcarftv. com ünlü bir web sitesi açtık. Ve yalnız atmayın, değerlendirin diyerek başladık. Oradan bir nice videoyu bulabilirler.

– Neler yapıyorsun?

Çarkıt dergilerden tabureler, sehpalar, pet şişelerden onlarca şey… Gazetelerden boduç altlığı, tabaklar, kaseler, jaluziler. Tuvalet kâğıdı ve kartonlardan oyuncaklar yapıyoruz. Yani kurumlara ellerinde kâin malzemelerle yeni ayrımsız şeyler yapıyoruz.

SÜREKLİ PUSULA OKUYORUM

– Sahnede daim kostüm değiştiren mülevven tıpkısı karaktersiniz. Bu mühlik değil mi?

Çokça bayıltıcı ama işimi sevdiğim amacıyla bundan tasalı olmuyorum. Hikmet, haber, kişisel gelişim kitapları okuyorum. İnsanları anlamak adına. 

Bir Cevap Yazın