ZEMHERI bu nöbet yapışık bastıracak!..

Habertürk’ten Öznur Karslı ve Melis İnce’nin haberine göre yılbaşında birlik yurdu etkisi altına düzlük ve 5 bölüm süren sevimsiz hava dalgası ile kar yağışı, ikinci kat Türkiye ’nin kapısını çalacak. Akdeniz ’den gelecek olan yağışlı çekicilik bugün ve pazar haset enerjik olurken, hızı saatte 80 kilometreye varan lodos fırtınası görülecek. Pazartesi ise kuzeybatıdan gelecek itici ve yağışlı havayla birlikte sıcaklıklar 15 rütbe nagehan düşecek. İki çekicilik kütlesinin karşılaşmasının bunaltıcı kar yağışına hastalık olması ve bir nice bölgede sıcaklıkların sıfırın altında seyretmesi bekleniyor. Yağışlı ve sevimsiz albeni, 22 Eş ’a büyüklüğünde devam edecek. Türk Gelgel Yolları ise, ak yel zımnında geri ve bugün 75 seferini nakız etti.

UZMANLAR HANGI DİYOR?

Meteorologlara göre havanın 15 derece düşmesinden çok, bu mevsimde 15 dereceyi bulması sapık:

Hava Bilgisi Mühendisleri Odası ’ndan Hazar Ibdai: “Akdeniz üzerinden mevrut ciddi tazyik sıcaklıkları ani düşürecek. İstanbul ’de yükseklerde kar kalınlığı 20, Ankara ’bile 20-30 cm ’yi bulacak. Hızlı şule düşüşleri kış periyodunda 2-3 el olabilir.”

Hava Bilgisi Mühendisi Adil Tek: “Sıcaklıkların kademeli düşüşü kış mevsiminde niteliksiz. Ancak küresel abuhava değişikliğiyle fırtınaların şiddeti arttı. Şu dakika Avrupa ’nın üzerine çöken yüksek basınçlı gelgel var. Kuzeyden gelen kutupsal çekicilik, Akdeniz ’mağara yunak suyu ile buluşuyor. Aha bu yağışların oluşmasına amil oluyor.”

Hava Bilgisi Mühendisi Hüseyin Öztel: “Kış mevsiminin sunu soğuk yüzünü gösterdiği tarihteyiz. Bunlar iklim değişikliğiyle dayalı çekicilik olayları. İtalya ’de, İspanya ’dahi elan sıcaklıklar 12-15 basamak dolaylarında. Deli olan bu gerçekte. 1937 yılından bu yana ilk defa ev ayında aynı tropikal tayfun yaşandı Atlantik ’te. Tayfunlar genelde baharat aylarında olur. Bu hava olaylarının arz yüce nedeni de abuhava değişikliği.”

Bir Cevap Yazın