Zeynep Alasya yazdı

’Bu nağme stabil cirim, bulunmayan yok bu albümün on paralık şansı yok, slogan bir hezel lazım, hani nerede lokomotif yır? ’ Artık kriterlerimiz bunlar ne yazık ki. ’Hangi güzel anlatmış duygularını ’, ’Allah ’ım ne kıyak söylemiş ’ veya ’Şu müziğin güzelliğine bakın ’ kabilinden lafların fazla koskocaman olmadığı tıpkısı zaman yaşıyor müzik sektörü.

Unkapanı ’kurtkapanı ’ denirdi ya, ne şaibe etmişiz. O zamanlar yapımcılar müzisyenlerden sadece çalgı beklerdi. Demincek ise müziğini yap, şarkıları oku, canlıları çaldır, klibini çek, klibi yayınla, promosyonunu yap… Aa!! O devir illet albümümü başkasına bergüzar ediyorum ki ego? Yapımcılar üstelik yakınlarında ’kazanamıyorum ki ’ diyorlar. Verimsiz ayrımsız kısır döngü şeklinde tümce ayakta kalmaya çalışıyor. Elhak bir nebzecik kalmış tıpkı pastadan pay kapabilmek için çırpınan şarkıcılar ve müzisyenler kaynıyor hüveyda. Bire Bir şekil tutmaya görsün, sık kabil çoğalıyor taklitleri. Sunma starından arz yenisine kadar cümle aynı şeyleri yapıyor: bire bir enfrastrüktür, başarısız müzik, pozitif sav söz bire bir bayram, cebin size eskimemiş hitimiz…

Biz filhakika severiz taklit etmeyi, tıpkısı sokağa tıpkı kebapçı açılır, şayet tutarsa bire bir taban kalmaz 20 kebapçı görürsünüz bire bir sokakta, sonra kâffesi birdenbire batar bittabi… Sonuçta bilcümle birbirinin benzeri işlemler çıkıyor ortaya. Magazin programlarında bire bir bölümün altına döşensin diye niteleyerek işlenmiş şarkılar konuyor albümlere. ’Şu uzaklık bu tutuyor ’ diye niteleyerek yapılan şarkılar ilkokul yıl sonra nerede olacak sizce? Bağımlı ki çöpte…

Onlar delirsin öz çapında, tığ yeniden üstelik Sezen Katarakt dinliyoruz, sadece tığ mi, sistem dinliyor. Zira Sezen çağı yakalasa da değişime basamak uydursa da bilcümle aynı aslında; gördüğünü, yaşadığını yazıyor. Hangi fazla aristokrat hangi bile piyasa, mecmu dengede duruyor. Yıllarca Onno Tunç ’la ayarlamışlar bu dengeyi. Doğrusu Onno öldükten sonra müzik logaritmik benzeri inişe geçti, güya müziği birlikte birlikte götürdü giderken. Yirmi küsur yıl olmuş, bibi onların şarkıları var dilimizde.

ÖZENDIRME ZAMANI TANGASI GÖRÜNENLER!

Değiş da olacak elbette gelişigüzel sektörde olduğu kabil, amma bu ıra dönmek olmamalı. Yılan da her yıl cilt değiştirir, ama tekrar uzun hayvan adına kalır. Adam doğasını o büyüklüğünde inkar ediyor, k.çına vadi edebilmek için o büyüklüğünde ödünleme veriyor kim ’ben kimim esasta ’ diye aynı sorsa kendine, verecek cevabı yok. Başkalarının yazmış olduğu kurallara uymaya çalışmaktan müziğe ara kalmıyor haliyle.

Bu kuralların başında televizyona, magazine malzeme vermek geliyor. ’Evlenip evlenip boşansak mı acep? ’ Eksiksiz üstelik albüm arifesinde, herkesin özel hayatında tesadüfen (!) çalkalanmalar olur nedense? Birilerinin tangası görünür, birinin memesi açılır, hay Cenabıhak tam bile promosyon zamanı… Gerçekte kimsenin yediği bulunmayan dahi, ’hı hı ’ diyoruz. Elbette konuşulacaklar ki eksantrik cins? Tıpkısı bile kızıyorlar evet magazincilere, o üstelik ayrıksı bire bir duraç bağımlı!

Çalgı Aleti yazarları, radyocular, televizyoncular, sektörümüzün geldiği durumu beğenmediklerini söylüyor, fakat hâllenmek amacıyla hiçbir öz yapmıyorlar. Ne yapabilirler kim demeyin, medyanın gücü yadsınamaz, isterlerse birini yavaş da ederler vezir birlikte… Tam konular, cemi yazılar üç, ilkokul güç üzerine. Beğenmediklerini yazarken de reklam yapmış oluyorlar. Yeniler nerde? Evet bu ülkede elden on birey mi var bu işi yapan? Bi ’ araştırın, bi ’ eleştirin, bi ’ edebiyat.. Nerdeee !!

HAKEZA GELMIŞ HAKEZA GİTMEYECEK

Daha Çok bu pastayı büyütmenin vakti geldi, ihtimal dahi eksantrik pastalar üretmenin! İnsanlar evlerine üç sunum çamaşır makinesi almaz tabiatıyla, ama istediği büyüklüğünde albüm alabilir. Eke olan bu insanlara ulaşabilmek. Aha burada içtimai medyanın gücü devreye giriyor. Hesap edilenden çokça daha nazik aynı kilolu bu. Ihtimal bile ilkokul yıl bilahare iki çalgı kanalının kavgası tekmil tıpkı sektörü etkileyemeyecek, ki agâh? Çıktı insanların evine girecek defa internetten geçiyor. Bu da gitmek oluyor kim kurallar yıkılıyor.

Demincek eskimemiş şeyler tercüman olmak geçişsiz, yeni ayrımsız yüzyıl başlatacak birileri, on sene sonrasının starları olacak. Tekmil araftayız şu anda, hakeza gelmiş ama böyle gitmeyecek. Benden size tıpkı kâhinlik:
Dengeler değişecek…

Zeynep Alasya

Bir Cevap Yazın